Hlavní obsah
Aktuální dění

Komu zlomí láhev whisky za 630 000 Kč při volbách vaz?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ilustrační foto Visitor7/wikimedia.commons
20. 9. 12:32

Do slovenských voleb zbývá přesně deset dnů a u našich východních sousedů vypukl další skandál.

Článek

Po několika bitkách kandidátů (Tak daleko zatím nejsme. Ve slovenské předvolební kampani došlo na pěsti - Seznam Médium) se před slovenskými volbami objevuje další kauza, která může nebo nemusí změnit hru (gamechanger).

Policie obvinila 16 lidí, včetně dvou bývalých ředitelů vojenské tajné služby, z masivního rozkrádání veřejných prostředků mezi lety 2013 - 2020.

Během akce Virus bylo zabaveno 74 miliónů eur, investiční zlato a zlaté cihly, ale také mimo jiné láhev sběratelské whisky za 26 000 eur, což je v přepočtu dobrých 630 000 Kč.

Jen rodina bývalého ředitele vojenské tajné služby Jána Balciara si pořídila 23 nemovitostí a to nejen na Slovensku, ale i v cizině.

V průběhu sedmi inkriminovaných let, kdy byl také premiérem předseda SMERu Robert Fico (Je Robert Fico posedlý mocí a co mu hraje do volebních karet? - Seznam Médium) se díky manipulacím při pořizování vybavení služby tunelovalo ve velkém. Místo toho, aby šly všechny nákupy přímo, „braly“ to výhradně přes zprostředkovatelskou firmu Fórum technologie, kde se většina financí „vypařila“.

Svou nezanedbatelnou roli hrál v celé akci i vlivný slovenský podnikatel a politická šedá eminence, někdejší populární herec a posléze ředitel TV3 Michal Gučík, osobní přítel vrchního slovenského žalobce Maroše Žilinky. Reputačný problém Maroša Žilinku sa volá Michal Gučík (komentár Petra Bárdyho) (aktuality.sk)

Na volání, že kauza „Virus“ propukla „příhodně“ těsně před předčasnými volbami, připomněl policejní preziden Štefan Hamran, že celé vyšetřování se táhne už od roku 2020 a pokud by zaměstnanci vojenské tajné služby spolupracovali, nemusel závěr vyšetřování vyjít právě na tyto dny.

„Nemám v kanceláři politický kalendář,“ dodal Štefan Hamran lakonicky ke všem výpadům na svou adresu.

Možná bychom nad takovou „cizí“ věcí mohli mávnout rukou, ale celý problém je v tom, že i Slovensko je součástí NATO a když se teď ukazuje, jak nefunkční a korupcí prolezlou mělo vojenskou tajnou službu, je otázkou, co všechno „dírami“ v ní uniklo do nesprávných uší a rukou. Nejspíš i to mohl být jeden ze střípků, který přispěl k napjaté mezinárodní situaci, jakou momentálně prožíváme.

Nezbývá si, než přát Slovensku i nám takové výsledky voleb, aby už se nic podobného v tak masivním rozsahu nemohlo opakovat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz