Hlavní obsah
Názory a úvahy

Konečně premiér přiznal, čí je tady drahota

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ŠJů/wikimedia.commons/volná licence

Jedno se Andreji Babišovi nedá upřít, dokáže „cvičit“ s každým, kdo se jen trochu dá - včetně londýnského double deckeru, který v roce 2012 zaplatil a pak půjčil Českému olympijskému výboru na OH do Londýna.

24. 8. 18:13

Konečně se premiér Petr Fiala odhodlal říct nahlas to, co si už dávno cvrlikají vrabci na střeše. Totiž, že jediným vítězem obrovského zdražování jsou velkoproducenti potravin v čele s bývalým premiérem.

Článek

A jsou to zase a jen oni, kteří by - místo strašení, za kolik bude chleba, cukr nebo máslo - mohli ulevit z původně Babišovy drahoty, ze které se po prohraných volbách stala jako mávnutím kouzelného proutku „Fialova drahota“.

Inflace je u nás jedna z nejvyšších, v obchodě 3× déle přemýšlíme, co si odepřeme a co ještě koupíme, poloprázdný vozík stojí tolik, kolik jsme ještě před časem platili za ten s týdenním nákupem pro celou rodinu, ale firmy největších výrobců potravin hrdě oznamují čisté zisky v desítkách procent (Penam 57%, Olma o 1/5 víc a Vodňanská drůbež dokonce o 165%). Ať jsme spravedliví, na své si přišli třeba také Madeta nebo Lactalis (mlékárny Kunín a Klatovy).

Naprosto k nebi vystřelily zisky za hnojiva používaná v zemědělství, které narostly o stovky procent. To jsou ověřená fakta, nikoliv fake news!

Navíc jde přesně o ta odvětví, která získala mimořádné dotace v rámci energetické krize a která zaměstnávají i řadu uprchlíků z Ukrajiny.

Jak uvedl při zahájení výstavy Země živitelka premiér Petr Fiala k chování výrobců potravin a vysokým cenám: „To se netýká všech v potravinářském sektoru, ale řady významných producentů, kteří mají vliv na to, jak vypadá situace v České republice. Jestliže vidíme rekordní zisky, tak se to musí nějak projevit a musí to pocítit občané na tom, že ceny potravin budou nižší.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz