Hlavní obsah
Lidé a společnost

Královnu zlodějů vítala newyorská smetánka, aniž by věděli, že je okrádá

Foto: Valerian Gribayedoff/Wikimedia Commons, Public Domain

Marm Mandelbaum - předchůdkyně bossů podsvětí - na dobové ilustraci z roku 1884

Gangy zlodějíčků a lapků byly „všedním“ koloritem New Yorku druhé poloviny 19. století. Jen málokdo ale tušil, kdo stojí v jejich čele. Až později se ukázalo, že to byla všehoschopná žena.

Článek

Zapomeňte na Al Caponeho a další meziválečné mafiány z časů prohibice, prvním skutečným bossem v americkém podsvětí byla už o desítky let dřív Fredericka Mandelbaum, která přišla do Spojených států amerických během 50. let 19. století a do puntíku si splnila americký sen.

Fredericka se narodila už v roce 1825 v německém Kasselu do židovské rodiny Weisnerových. O jejím evropském životě se toho moc neví, jen tolik, že coby 23letá se provdala za podomního obchodníka Wolfiho Mandelbauma. Společně pak o dva roky později emigrovali do New Yorku, kde si otevřeli malé vetešnictví.

Do roku 1854 se snažili živit víceméně poctivě, ale pak zjistili, že je to spíš přežívání. Navíc se jim narodily první dcery a jediný syn Julius. Tehdy začala Fredericka vyučovat dětské zlodějíčky, jak co komu „štípnout“ a přinést jí to do krámu. Po New Yorku se tou dobou potulovaly tisíce bezprizorních dětí, které se chtěly alespoň občas najíst. Pro ty všechny se stala „mámou“ Mandelbaumovou.

Portmonky, šperky, kapesní hodinky, ale i kabelky, rukavice, zkrátka cokoliv se dalo ukrást, to končilo v tajném pokoji, který si Mandelbaumová nechala vybudovat přímo za svým oficiálním obchodem na Clinton Street. Postupně se její vlivová síť rozprostřela nad celým New Yorkem a nebyl nikdo z podsvětí, kdo by ji neznal jako spolehlivou „obchodnici“ s kradeným zbožím, která platila slušné ceny.

Lupiči věděli, že si u ní mohou uschovat nebo rovnou prodat jakýkoliv lup, včetně vykradených sejfů. Navíc, kdo se potřeboval schovat, šel rovnou k „mámě zlodějů“. A měl-li někdo z jejích lidí smůlu, že ho zatkli, bez mrknutí oka za ně zaplatila kauci. Také se starala o rodiny těch, co přeci jen skončili za mřížemi, většinou tak, že „zaměstnala“ jeho děti.

Když se o řadu let později konala v prostorách jejího obchodu policejní prohlídka, našla se dokonce skrýš na kradené věci i za dvojitým krbem.

Mezitím, než u ní proběhla první razie, ale uběhlo víc než 30 let, během kterých fungoval „Mandelbaumovic byznys“ naprosto bezchybně. Střízlivým odhadem prošlo tehdy rukama Marm (přezdívka a zároveň zkratka od madam) zboží za 10.000.000 dolarů. Bez nadsázky se o ní může mluvit jako o první multimilionářce, která se „vypracovala“ vlastními silami.

To už ale sama dávno přestěhovala svou rodinu do módního domu na Upper East Side, kde se stýkala s newyorskou smetánkou - soudci, obchodníky, politiky. Pořádala pro ně soiré a večeře a dokonce se jí podařilo provdat jednu z dcer za newyorského radního.

O obchody Mandelbaumové se nejprve začali zajímat v Pinkertonově detektivní kanceláři. Jednomu z jejích detektivů - Gustavu Frankovi - se podařilo předstírat, že je zloděj Stein a dostal se mezi nejbližší spolupracovníky madam, které už v té době bylo 59 let a vážila hodně přes 100 kg.

Díky poznatkům, které předali pinkertonovci policii, byla „královna zlodějů“ v roce 1884 zatčena. Byl to obrovský skandál, který si náležitě vychutnaly všechny newyorské noviny. Ale tím celý příběh neskončil.

Fredericka nehodlala zbytek svých dnů „užít“ ve vězení a podařilo se jí - pomocí úplatků a vlivných přátel - utéct ještě před odsouzením do Kanady. Nikdy už se do New Yorku ani do Spojených států nevrátila, zemřela v roce 1894.

Foto: autor neznámý, Wikimedia Commons, Public Domain

Mandelbaumové učednice a přítelkyně Sophie Lyons

Ačkoliv se sama snažila svůj tajný život uchovat mimo zájem lidí, nakonec známe řadu detailů díky indiskreci její chráněnky Sophie Lyons, která patřila k nejbližším spolupracovnicím své německé krajanky, ale později mnohé prozradila ve svých pamětech.

Pro další informace:

Margalit Fox: The talented Mrs. Mandelbaum, Random House, 2024

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz