Článek
Na tradičním karnevalu bratislavského gymnázia Bilíkova na začátku listopadu dávají přednost originalitě. Vloni tu soutěž masek vyhrál student maskovaný za ředitele jejich školy - k velkému pobavení dotyčného.
Letos si vavřín vítězství odnesla kolektivní maska „průvod důchodců Ja milujem Fica“. Jde o odkaz na dnes už virální video seniorky na oslavách MDŽ pořádaných před časem stranou SMER, která do kamery důrazně vykládala, jaký má srdeční vztah k Robertu Ficovi a zdůrazňovala redaktorovi, že „to tam musíte dát!“
Podotýkám, že karneval byl neveřejnou akcí a s převleky za důchodce pomáhali studentům jejich vlastní prarodiče. Jenže se fotografie dostala na stůl ministra vnitra Matúše Šutaja Eštoka (předsedy koaliční strany HLAS), který ji s patřičným komentářem, jak jsou děti zneužívány k politické propagandě, stejně jako za fašistů a komunistů, a že politika do škol rozhodně nepatří, umístil na svůj facebook.
Na to reagoval předseda slovenské Jednoty důchodců Michal Kotian, který chtěl celou věc postoupit školní inspekci ministerstva školství řízeného dalším zástupcem strany HLAS Tomášem Druckerem.
Naštěstí se rozhněvaného pana Kotiana podařilo přesvědčit, aby se nejdřív zastavil přímo na gymnáziu, kde se mu odmaskovaní studenti omluvili s kyticí v ruce a vysvětlením, že nešlo o žádnou politiku, ale o čistou zábavu a studentskou recesi. Omluvu přijal.
Co bylo zajímavé, že pana Kotiana doprovodil na gymnázium Martin Halás, předseda Inštitútu sociálnej demokracie, která funguje jako nevládní organizace, ale v jejím vedení jsou jak ministr Šutaj Eštok, tak i nový ministr zdravontictví za HLAS Kamil Šaško.
Podle předsedy Jednoty důchodců s ním nebyl Halás coby příznivce HLASU, ale za „mládežnickou organizaci Jednoty důchodců“. Podle Michala Kotiana jde o lidi středního věku. Důchodcům pomáhají s digitálními prostředky, aby mezi sebou mohly všechny složky Jednoty komunikovat. Když před měsícem vznikla, prý se tehdy zvažoval i název „nedospělí důchodci“.
Zdá se, že spor mezi seniory a studenty je urovnán a vše dobře skončilo, byla to taková bouře ve sklenici vody. Jenže nejde o první případ, kdy se protestovalo proti tomu, co studenti podnikají.
Nedávno chtěli uspořádat na gymnáziu v Trenčíně pro změnu pietu za dva zavražděné mladé muže, kteří byli zastřeleni před dvěma lety u bratislavského baru Tepláreň.
I proti tomu se zvedl protest, tentokrát iniciovaný europoslancem Milanem Mazurekem ze strany Republika, mimochodem před pěti lety odsouzeného k pokutě za svoje extremistické výroky.
Na obranu studentů se postavil primátor Trenčína Richard Rybníček, který uspořádal pietu na veřejně přístupném místě a díky medializaci celého sporu na ni přišlo vzpomínat na dva zbytečně zmařené lidské životy mnohem víc lidí, než by se jich účastnilo akce v budově gymnázia.
Jedním z nových projektů ministra vnitra Matúše Šutaja Eštoka je nákup kamerových systémů s umělou inteligencí na rozeznávání obličejů do všech škol ve Slovenské republice. Jde o jeho reakci na masivní zářijový počet výhrůžných e-mailových útoků na školy, k němuž došlo i v dalších evropských zemích.
Investici za 62 miliónů eur plánuje Šutaj Eštok zaplatit z evropského rozpočtu, byť odborníci upozorňují, že u pilotních projektů na školách v Německu a ve Francii není systém 1) účinný dle představ zadavatelů 2) může být poměrně snadno zneužitý. Data o dětech a teenagerech pak mohou sloužit k jejich „šmírování“ kdykoliv a kdekoliv, stačí jen správně propojit databáze s dalšími kamerovými systémy.
To, že jsou slovenští studenti mladí a ještě nemohou volit neznamená, že se o situaci ve své zemi nezajímají a nemají právo reagovat na to, co se kolem nich děje. Upřímně, po tom všem se nebudu vůbec divit, pokud k nám i v příštích letech bude ze Slovenska proudit na české vysoké školy řada nejlepších mozků, jaké se v zemi pod Tatrami urodí. Ale je mi z toho smutno…
Pro další informace: