Hlavní obsah
Lidé a společnost

Proč nosí svatá Anna chladna z rána?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Lesní kaple sv.Anny mezi kaštany je oblíbeným turistickým místem při putování nejjižnějším cípem Moravského krasu.

26. 7. 7:00

Ačkoliv nepatří k nejikoničtějším světicím, měla a má svatá Anna, jejíž svátek slavíme 26.7., vždycky pevné místo v hierarchii všech svatých. Navíc se po řadu generací drželo její jméno mezi nejoblíbenějšími při křtu dívek.

Článek

Právě zásluhou svaté Anny mají věřící toho „nejslavnějšího“ - jejího vnuka Ježíše Krista. Lze ji tedy bez nadsázky považovat za ne-li nejslavnější, tak jednu z bez debat nejslavnějších babiček na světě.

Anna totiž byla matkou Panny Marie a jí je přičítán zásadní vliv na její výchovu. Proto je dodnes svatá Anna vnímána jako ochránkyně manželství a matek, zastánkyně hladkého průběhu porodu a ta, od které si lze vyprosit útěchu v bolestech. Jejím atributem bývá otevřená kniha a často ji vidíme, jak na klíně chová a vyučuje buď Marii nebo i malého Ježíška.

Kromě toho je ale Anna i patronkou nalezení ztracených předmětů, chrání nejedno město či obec, včetně Florencie nebo Neapole. A kromě toho všeho přináší svatá Anna po horkém létě úlevu v podobě ochlazení a deště.

V tom posledním se shodují s našimi předky i meteorologové. Právě kolem svátku svaté Anny nastává zlom léta, začíná častěji pršet a celkově začínají „chladna z rána“. Není náhodou, že o týden dřív se při svátku sv. Markéty pro změnu nabádalo, aby „hodila srp do žita“. Bylo to totiž poslední důrazné varování všem hospodářům, aby si pospíšili se sklizní, protože končí její ideální čas.

Všem Annám, Andulkám a Aničkám všechno nejlepší, a pokud se chcete dozvědět víc, podívejte se na: Svatá Anna – Wikipedie (wikipedia.org)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz