Hlavní obsah
Knihy a literatura

Reinkarnace slečny Marplové řeší kostru pod kurníkem

Foto: knihoMolka

Slečna Jane Marplová se za bezmála 100 let své existence stala prototypem „detektiva z lidu“, ale také všetečné stařenky, která do všeho strká nos, každého prokoukne a díky tomu leccos odhalí.

Článek

Fenomenální anglická spisovatelka Agatha Christie z milé dámy v letech udělala ústřední hrdinku hned 12 románů a několika dalších povídek. Premiéru si odbyla v roce 1930 ve Vraždě na faře. Přiznám se, že coby hrdinka je mi milejší než slavný Hercule Poirot.

Navázat na slávu královny detektivek se pokoušelo několik autorů, ať už přímo s „vypůjčenou“ slečnou Marplovou nebo její reinkarnací.

Ambici vyzkoušet si práci s odkazem paní Christie má i duo autorek skrytých pod pseudonymem Katie Gayle. Jde o jihoafrické spisovatelky Kate Sidley a Gail Schimmel.

Každá zvlášť už má za sebou několik titulů, ale dohromady je svedla touha napsat „klasickou detektivku“, pro kterou si vybraly pro ně exotickou, ale jinak naprosto typickou anglickou vísku Berrywick nedaleko Glouchesteru.

Sem se stěhuje Julie Birdová, aby tu odstartovala novou životní etapu. Čerstvě rozvedené důchodkyni z Londýna, bývalé sociální pracovnici se na prahu šedesátky rozklížil život. Po třiceti letech manželství jí její Paul oznámil, že ho vlastně víc přitahuje nová známost - Christopher, se kterým chce strávit podzim života.

Julie se rozhodne pro radikální změnu a vysní si malý idylický domek se zahrádkou v klidném koutě Anglie. Má dokonce přesnou představu, co by jako venkovská dáma měla dělat - chovat slepice, péct koblihy, vařit jahodovou marmeláda - jenže ono se to líp řekne, než udělá.

Julie se maximálně snaží zabydlet, dokonce už si najde i pár přátel, ale pak se všechno zašmodrchá. To když pod podlahou staré boudy, kde v budoucnu plánuje kurník, objeví vnuk místního všeuměla nefalšovanou lidskou kostru. Později se zjistí, že šlo o zdejší krásku, která odtud údajně odešla před dvaceti lety. Všeobecně se mínilo, že žije spokojený rodinný život v Austrálii, alespoň to o ní tvrdila její matka.

Jenže pak si Julie pořídí štěně čokoládového labradora, propadlíka z místní školy asistenčních psů, a díky němu objeví už druhou mrtvolu - tentokrát ji pro změnu osobně vyloví z místního jezera.

Na řadě bude ještě třetí tělo, ale to už se příběh dostává do finále, kde sice vrahem není obligátní zahradník, ale rozuzlení k tomu nemá daleko.

Na rozdíl od vzpomínané Agathy neplyne vyprávění ze „staré dobré Aglie“ tak svižně a logicky, byť se autorky snaží zabydlet vymyšlenou vísku rádoby tradičními postavami více či méně inspirovanými královnou detektivek (postarší lékař s vizáží Seana Conneryho, Pippa - krotitelka psů, nahluchlý všeuměl, místní knihovnice, majitelka čajovny a dámy z charitativního obchůdku), jenže děj chvílemi přešlapuje a chvílemi zas dělá neuvěřitelné skoky, takže je poměrně náročný pro vysloveně oddychovou četbu.

Protihráčkou Julie je místní detektivka Hayley Gibsonová, která se zprvu k nálezkyni těl snaží chovat rezervovaně, ale vzápětí s ní popíjí čaj a klábosí o nalezených stopách, jako kdyby si vyměňovaly vzory na pletení. Navíc její přiznání, že se obvykle zabývá jen drobnou kriminalitou, jako jsou krádeže kol, také nevzbuzuje důvěru, že jde o ženu na svém místě povolanou k vyšetřování více vražd najednou.

Málo uvěřitelné a vysloveně rušivé jsou i nelogické skoky, zvlášť, když se děj odehrává v řádu dnů - jarní barvy ve výkladu obchůdku, letní horké odpoledne i kvetoucí jiřiny na záhoně, které v našich zeměpisných šířkách mají svůj čas spíš na podzim, ale v jihoafrických zahradách, domovině autorek, jim nejspíš patří právě jaro.

Svůj díl na kostrbatém čtení má bohužel i překlad do češtiny z pera Benjamina Kurase, který sahá (patrně pro umocnění atmosféry) po vyslovených archaismech, jako jsou mj. „želízka“ místo pout nebo „pilulky“ místo tablet.

Ve své domovině nejspíš našla Julie Birdová oddané čtenáře. Dodnes vyšla další pokračování s lákavými názvy jako Vražda na venkovské svatbě, Vražda v knihovně či Vražda na pěšině za vsí, ale vzhledem k tomu, že šest pokračování vychrlily autory během uplynulých dvou let, bude nejspíš kvalita dost obdobná jako u jejich prvotiny.

Co se dá dělat, slečna Marplová je prostě unikát a nahradit ji se zatím nepodařilo.

KATIE GAYLE: Vražda v anglické zahradě, 1. záhada Julie Birdové, LEDA, spol. s r.o., 2023

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz