Článek
Druhým zoufalstvím trpí naopak čím dál větší část obyvatel. Jde o pocit beznaděje z budoucnosti, když místopředseda parlamentu Tibor Gašpar začíná nahlas uvažovat o možnosti vystoupení Slovenska z NATO a Evropské unie a premiér Robert Fico ho za to ještě veřejně chválí.
To, i Ficova předvánoční návštěva v Kremlu, kam se vydal sám a dodnes nebyl ochotný říct, jak tam letěl (nebylo to žádným ze čtyř vládních speciálů Slovenské republiky), jak dlouhou dobu v Rusku strávil, s kým vším se kromě Putina setkal a o čem kromě avizovaných dodávek plynu také jednali, bylo důvodem, proč se ještě mezi Vánocemi rozhodla občanská společnost Mír Ukrajině svolat první bratislavský protest.
Místo pár desítek lidí na něj dorazily tři tisíce. Před čtrnácti dny už na druhý protest konaný kromě Bratislavy i v dalších slovenských městech přišly desítky tisíc občanů. A to navzdory tomu, že těsně před tím Fico varoval, že má při něm dojít k puči a násilnému obsazování vládních budov.
Opak byl pravdou a protestující se chovali slušně, stejně jako včera, kdy jen v Bratislavě přišlo na náměstí na 45 tisíc občanů všech věkových skupin. Zvlášť zarezonovalo poselství zástupců devíti mládežnicích organizací - včetně skautů či věřících.
Mladí lidé, zpravidla studenti středních a vysokých škol, mezi nimiž nechyběl ani Simon Omaník, který se „proslavil“ tím, kdy si při oceňování svého umístění v mezinárodní matematické olympiádě odmítl podat ruku s prezidentem Pellegrinim, vzkázali Ficovi, že jim záleží na budoucnosti Slovenska a že se nebojí, ani když jim z úřadu vlády vyhrožují násilím. Naráželi tak mimo jiné i na Ficův komentář, že by zasloužili nafackovat.
Charakteristiku o dvojím zoufalství vyřkl před pár dny iniciátor protestů v listopadu 1989 a pozdější trojnásobný slovenský ministr kultury Ladislav Snopko, který vinu za dnešní stav svojí země připisuje i sám sobě. Podle jeho slov Slovensko rezignovalo v posledních 35 letech na výchovu a kulturu a zaměřilo se výhradně na konzum. Plná náměstí mu ale za pravdu nedala a dokázala, že i Slovákům záleží na vyšších hodnotách, jako je pravda, čest, neúplatnost a poctivost.
Kromě 41 měst a městeček po celém Slovensku se včera protestovalo i v Kodani, Londýně, Paříži, Praze, Brně, Stockholmu nebo v Berlíně, dohromady ve 13 vesměs evropských městech, ale také v New Yorku. Tam všude žijí Slováci, kterým není lhostejné, jak to teď s jejich zemí vypadá. Podle posledních sčítání je jich „venku“ víc než 1 600 000.
Zvlášť ilustrativní byl protest občanů ve východoslovenské Gelnici, donedávna baště Ficovy strany Smer. V městečku o 6 tisících obyvatelích dorazilo na protest přes 300 lidí, kteří si už také uvědomili, jak vláda neplní nic ze svých slibů a ještě jim při tom lže.
Právě sem se zaměřila i pozornost médií vyprovokovaná konstatováním košické učitelky Evy Wagnerové pro noviny Korzár, že nestačí tisíce lidí v bratislavských ulicích, ale až jich přijde alespoň tři sta v Gelnici, pak už bude muset brát poselství lidí vláda vážně.
Mimo samotných protestů míří na vládu stále víc otevřených dopisů s výtkami od profesních skupin. Kromě psychologů vyzývají Fica k odstoupení i lékaři, ekonomové, učitelé, sdružení Otevřená kultura a nově dokonce i starostové.
Těm všem vadí diletantské řešení nebo neřešení problémů, neustálé dohadování i přímo ve Ficově koalici, která drží jen těsnou většinu 76 hlasů v parlamentu, ale především nejasné směřování zahraniční politiky odklánějící se od Evropy a přiklánějící se k autoritářským režimům typu Maďarska, Číny nebo již zmíněného Ruska.
Výzvy padaly i směrem k prezidentovi Pellegrinimu, který místo aby jako jeho předchůdkyně Zuzana Čaputová bránil demokracii, v podstatě dělá a podepisuje vše, co po něm Fico chce.
Jak připomínal jeden z řady nápisů nad hlavami protestujících v Bratislavě: „Slovensko nepatří vládě, ale občanům!“ A ti už nehodlají jen tiše přihlížet, jak jim čtvrtá vláda premiéra Fica místo řešení skutečných problémů jen lže, zastrašuje je, netransparentně rozhoduje o věcech, které ovlivní životy celé řady generací (mj. nejnověji předem neohlášený záměr vybudovat mamutí přečerpávací elektrárnu na řece Ipeľ) a ničí celou zemi.
Jak organizátoři na závěr připomněli, nejsou protesty v režii žádné z opozičních stran, ale organizují je občanské společnosti a mohou se konat díky tomu, že se na ně občané vysbírali finance v transparentní kampani SLOVENSKO JE EURÓPA. Podporte organizáciu protestov. | Donio
Příští setkání by se mělo uskutečnit opět za 14 dnů - 21.2. To je pro Slováky zvlášť zavazující datum. Uběhne totiž na den přesně 7 let od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, archeoložky Martiny Kušnírové.
Právě nesmyslná a tragická smrt jen pár měsíců před jejich svatbou a její vyšetřování nasvítily korupční systém propojení politiků kolem Roberta Fica, policie řízené tehdy Tiborem Gašparem a podnikatelů. Zároveň byly impulzem k podobným masovým protestům v roce 2018, kdy nakonec Robert Fico odstoupil z pozice premiéra a místo něj se na špičku politiky dostal Peter Pellegrini.
Vražda obou mladých lidí není dodnes uspokojivě dořešená. Vykonavatelé sice už tresty mají, ale iniciátoři stále spravedlnosti unikají, byť jsou ve vězení za jiné delikty.
Pro další informace: