Článek
Klaudie Švrčková je osobitá výtvarnice - samouk, ale má za sebou hned několik výstav a chuť tvořit hodně netradičně. V rodném Českém Těšíně díky tomu dokonce realizovala originální výzdobu podchodu nebo klavíru.
Bez zajímavosti není, že jejím studijním oborem byla na brněnské univerzitě ekonomie, kterou chce teď naplno využít při svém uměleckém směřování.
Právě s Brnem je spojen nejen její život studentský, ale i 7 naprosto unikátních výtvorů ve veřejném prostoru.
Už v dubnu realizovala na Zelném trhu malbu na starý přístřešek telefonních automatů, který se zalíbil nejen návštěvníkům zahradní kavárny, ale i zástupcům města. Od nich pak přišla výzva, jestli by si podobně neporadila i s obdobnými relikty minulosti, které v té době hyzdily střed Brna.
Budka na Zelném trhu ještě neměla zvláštní zadání, ale líbí se kolemjdoucím i návštěvníkům kavárny, kde stojí.
Klaudie si zvolila šestici osobností tak či onak souznících s jihomoravskou metropolí, důkladně se připravila, a pak během čtyř slunných letních dnů přivedla k životu 3 budky mezi Komenského náměstím a kostelem sv. Tomáše (Joštova ulice) a další 3 na náměstí Svobody.
„Sejdeme se u Sokrata“ si mohou teď říkat budoucí filozofové, sociologové nebo třeba pedagogové a budou tím myslet budku na zastávce Komenského náměstí.
Nejen antický myslitel, ale i hrozny a sklenice vína, ve kterém se jak známo skrývá pravda, jsou ideálním místem setkávání pro duše hloubavé a pátrající po smyslu světa.
Naproti Ústavnímu soudu ČR zdobí budku jedna z neprávem opomíjených osobností předválečné vědy Kurt Friedrich Gödel, u kterého by se mohli scházet matematici, fyzikové a studující všech technických věd či informatiky.
Brněnský rodák a uznávaný fyzik Kurt Friedrich Gödel se do vědomí širší veřejnosti vrátil právě letos v souvislosti s uvedením filmu Oppenheimer, ale už od roku 1992 působí v Brně Společnost Kurta Gödel, která má za úkol připomínat jeho geniální dílo.
Výtvarné umění, ale i návrhářství či dekor - to jsou oblasti, kterým může imponovat schůzka ve stínu malíře Alfonse Muchy na severní straně náměstí Svobody.
Autor Slovanské epopeje sice není přímo provázán s Brnem, ale jako rodák z nedalekých Ivančic a navíc oblíbenec autorky si své místo v „brněnském pouličním pantheonu“ také zaslouží.
Vyznavači rostlinopisu, ale i moderních biotechnologí a samozřejmě i genetiky a věd lékařských si pro sebe vyhrazují západní část náměstí Svobody, kde se mohou setkávat přímo před zraky Johana Georga Mendela.
Tady se zajímavě protíná možnost vzít svého vyvoleného nebo svou vyvolenou rovnou na procházku po stopách zakladatele genetiky, která vede po celém středu Brna a je značena stylově zelenými informačními sloupky. Mendelova stezka | Naučné-stezky.cz (naucne-stezky.cz)
Ještě jste si nevybrali? Tak pro vás je určena budka s Karlem Čapkem a jeho Dášeňkou, která stojí na konci Joštovy ulice u Moravského náměstí.
Ať už se sejdete kdekoliv a s kýmkoliv, myslím, že na tak originální poznávací místo asi hned tak nezapomenete. A pak že všechno, co dosloužilo, patří jen do šrotu…