Článek
Díky důmyslnému systému ventilace se těla nerozložila a neobrátila v prach, ale zůstala více - méně celistvá. Kromě řádových bratří jsou tu uložena těla i významných měšťanů, protože spočinout u kapucínů bylo něco jako privilegium.
Ostatně, v nedaleké Vídni spočívají v kryptě kostela stejného řádu i panovníci z rodu Habsburků, ti ale čekají na moment zmrtvýchvstání v často umělecky zpracovaných sarkofázích a rakvích.
Nepřehlédnutelnou barokní schránku posledního odpočinku má v brněnské kryptě také baron František von Trenck, který proslul svou odvahou v bojích proti Turkům, ale i krutostí svého vojenského oddílu pandurů. Poslední léta života trávil Trenck ve vězení na hradě Špilberk a za místo věčného spánku si zvolil právě kostel brněnských kapucínů.
Díky tomu, že jeho ostatky zůstaly uchovány, mohly být v roce 2017 podrobeny tomografickému vyšetření provedenému dnešním ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Proto můžeme i po staletích vidět válečníka tak, jako jeho současníci.

Vstup do Kapucínské hrobky je skrytý pod kostelem
Řád menších bratří kapucínů, jak se členům odnože františkánského řádu říká, otevřel svou hrobku veřejnosti poprvé už koncem 19. století. Zájem o ni vyvolala reportáž v časopisu Ruch, která líčila sestup po úzkých točitých schodech do temna, které ozařovala jen jediná svíčka v rukou kapucína.
Na výpravu do temného podzemí se vydaly i známé osobnosti - třeba arcivévoda František Ferdinand d´Este se svým bratrem Ottou. Po druhé světové válce byl ale kostel a k němu náležející klášter zrušen, takže další návštěvníci se do podzemí oficiálně dostali až po roce 1990.
V současnosti jsou prostory hrobky upraveny tak, aby do nich mohl pohodlně sestoupit každý návštěvník, který o to stojí. Ale občas je třeba udělat i nějakou rekonstrukci. Proto bude nyní hrobka uzavřena, aby před novou turistickou sezónou mohlo dojít k předláždění části podlahy tak, aby lépe odolávala vlhkosti. Pro veřejnost by se opět měla otevřít v květnu 2024.
A aby vám to do května rychleji uteklo, můžete si zatím přečíst jednu z brněnských pověstí, která se vztahuje přímo k hrobce: