Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tajemní brněnští kapucíni se uzavřeli před světem

Foto: knihoMolka

Brněnská kapucínská hrobka se znovu otevře v květnu 2024

Kapucínská hrobka v Brně patří k nejnavštěvovanějším památkám jihomoravské metropole. V částečně skleněných rakvích tu můžete „potkat“ mumifikované ostatky lidí ze 17. a 18. století.

Článek

Díky důmyslnému systému ventilace se těla nerozložila a neobrátila v prach, ale zůstala více - méně celistvá. Kromě řádových bratří jsou tu uložena těla i významných měšťanů, protože spočinout u kapucínů bylo něco jako privilegium.

Ostatně, v nedaleké Vídni spočívají v kryptě kostela stejného řádu i panovníci z rodu Habsburků, ti ale čekají na moment zmrtvýchvstání v často umělecky zpracovaných sarkofázích a rakvích.

Nepřehlédnutelnou barokní schránku posledního odpočinku má v brněnské kryptě také baron František von Trenck, který proslul svou odvahou v bojích proti Turkům, ale i krutostí svého vojenského oddílu pandurů. Poslední léta života trávil Trenck ve vězení na hradě Špilberk a za místo věčného spánku si zvolil právě kostel brněnských kapucínů.

Foto: knihoMolka

Vstup do Kapucínské hrobky je skrytý pod kostelem

Řád menších bratří kapucínů, jak se členům odnože františkánského řádu říká, otevřel svou hrobku veřejnosti poprvé už koncem 19. století. Zájem o ni vyvolala reportáž v časopisu Ruch, která líčila sestup po úzkých točitých schodech do temna, které ozařovala jen jediná svíčka v rukou kapucína.

Na výpravu do temného podzemí se vydaly i známé osobnosti - třeba arcivévoda František Ferdinand d´Este se svým bratrem Ottou. Po druhé světové válce byl ale kostel a k němu náležející klášter zrušen, takže další návštěvníci se do podzemí oficiálně dostali až po roce 1990.

V současnosti jsou prostory hrobky upraveny tak, aby do nich mohl pohodlně sestoupit každý návštěvník, který o to stojí. Ale občas je třeba udělat i nějakou rekonstrukci. Proto bude nyní hrobka uzavřena, aby před novou turistickou sezónou mohlo dojít k předláždění části podlahy tak, aby lépe odolávala vlhkosti. Pro veřejnost by se opět měla otevřít v květnu 2024.

A aby vám to do května rychleji uteklo, můžete si zatím přečíst jednu z brněnských pověstí, která se vztahuje přímo k hrobce:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz