Článek
Kromě obvyklého ozeleňování spojeného s masivní výsadbou stromů a vznikem dříve třeba zrušených záhonů, které teď získávají hlavně suchomilnou podobu, je dalším na programu navracení kašen do center měst.
V minulých staletích, kdy bylo téměř nemyslitelné, aby v každém městském domě byl zdroj vody, se kašny stávaly každodenním místem potkávání převážně obyvatelek města. Menší či větší náměstí mělo svůj zdroj vody a ty nejkrásnější dochované dodnes obdivujeme. Třeba českobudějovickou barokní kašnu se Samsonem, majestátní fontánu Čechie před pražským Národním muzeem nebo dominantní Parnas na brněnském Zelném trhu.
Právě Brno se může pyšnit tím, že v nedávné době přispělo svým obyvatelům a návštěvníkům hned několika novými kašnami nebo fontánami. Přímo v srdci města - na Náměstí Svobody je kulatá kašna zdobená verši Jana Skácela.
Pár kroků odtud - v parku na Kolišti je světelná fontána ve tvaru opony, která dokonce umí „psát“. Když se na ni chvíli díváte, pramínky vody vám prozradí, jaký je den, kolik je hodin, ale i jaké bude počasí. Večer je navíc krásně nasvícená, takže si ji užijí i diváci, kteří odchází po představení z Janáčkova divadla.
Jen v posledních měsících přibyly do výčtu brněnských vodních atrakcí hned dvě novinky. V novém parku na Moravském náměstí je „běhací“ fontána, kterou se můžete brouzdat v parných dnech.
Naposledy přibyly „mlžné kužely“ na Dominikánském náměstí před budovou Nové radnice.
Duo výtvarníků Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel o nich mluví jako o lasturách, které vodu vydechují a zároveň ji vrací do vodního koloběhu - buď ve formě pramínků nebo mlhy případně vířícího proudu.
V prostoru mezi kostelem sv. Michaela a radnicí je to po rotujících lavičkách další příjemné zpestření pro malé i velké a dělá z místa, kterým by člověk za normálních okolností jen proběhl, vítané místo schůzek i neokoukanou turistickou zajímavost.