Článek
Díky jeho výroku pronesenému v jakémsi rozhovoru si na to každoročně vzpomenu. Letos jsem ale měla hned dva další důvody připomenout si „zlatý hlas z Prahy“, jak se Karlu Gottovi přezdívalo v německy mluvících zemích, kde probíhala jeho paralelní kariéra.
Prvním momentem byl příběh, který propojil jeho osudy s jinou pěveckou hvězdou druhé poloviny minulého století - s Milanem Chladilem. Šlo o jejich společnou cestu nejen mezi notami, po které zbyl hit z roku 1964 „Je krásné lásku dát“, ale i méně příjemný zážitek pro oba.
Ten se vztahoval k roku 1966, kdy si Milan Chladil pořídil džíp ještě z války a pozval kolegu Gotta na projížďku. Jak Karel vzpomínal ve svém rozhlasovém pořadu Zpátky si dám tenhle film, vyjížďka se proměnila v horor, když auto po neúspěšném manévru vyletělo ze zatáčky a narazilo do stromu.
Gott prorazil obličejem přední sklo, které mu téměř amputovalo část nosu. Naštěstí jej rychle dopravil do Vinohradské nemocnice jeho přítel Jiří Štaidl. Tam mu zastavili silné krvácení i opravili poškozenou část obličeje. Podíváte-li se na starší fotografie ze začátků Gottovy kariéry a porovnáte je s pozdější vizáží, ten rozdíl uvidíte.

Pieta na Bertramce v říjnu 2019
Druhým momentem byl slib vdovy a mladších dcer Karla Gotta, že chtějí v letošním roce otevřít pro všechny fanoušky zpěvákovo muzeum v jeho vile na Bertramce. Nejenže tu léta žil, ale po jeho smrti před 6 lety se stala cesta k ní i místem obrovské piety.
Jedno muzeum už Karel Gott kdysi měl. Pro změnu sídlilo v další z Gottových vil, tentokrát v Jevanech. Gottland fungoval mezi lety 2006 - 2009 a na 30.000 zájemců si v něm tehdy stihlo prohlédnout některé artefakty z jeho bohaté kariéry. Naneštěstí celý projekt skončil po záhadném zmizení jeho provozovatele Jana Moťovského, který se nevrátil z obchodní cesty do Nice a později byl prohlášen za mrtvého.
Vznik nového muzea Karla Gotta na Bertramce byl slavnostně ohlášen už před dvěma lety, ale podíváte-li se na jeho oficiální stránky, moc nových informací tam nenajdete. Dokonce ani údaj, od kdy si do něj bude možné koupit vstupenky.
Vypadá to, že rodina po vydání monografie a dokumentárního filmu i po bizarnosti, kdy umělá inteligence hlasem Karla Gotta namluvila jeho vzpomínky, už začíná od plánu couvat. Vzhledem k návštěvnickému potenciálu, který rok od roku klesá, se tomu ani nedivím.
Nejlepším památníkem, jaký totiž může po zpěvákovi zůstat, jsou stejně jeho písničky, které - ruku na srdce - odpovídají úplně jiné době, než ve které dnes žijeme.
S určitou nostalgií si je člověk možná poslechne, zvlášť ty, které vznikly hned na začátku jeho kariéry, ale že by kvůli nim musel do muzea obdivovat 42 zlatých slavíků?
Pro další informace: