Článek
Výrazné květy se na záhonech objevují s pravidelností od konce prosince až po polovinu března. Záleží jen na tom, v jak vysoké nadmořské výšce ji pěstujete.
Čemeřice patří k pryskyřníkovitým a najdete ji po celé Evropě, až ke střednímu Kavkazu. Původní druhy neměly tak nápadné květy, ale díky poměrně jednoduchému křížení se postupně ze zelených či bílých okvětních plátků divokých čemeřic vylouply květy všech myslitelných odstínů - od jemně růžových a nažloutlých, přes sytě růžovofialové až po téměř černé. Dokonce existují i dvojité květy, kterými se pyšní třeba odrůda Double flash purple.
Krásu čemeřicových květů neobdivují jen lidé, ale hlavně čmeláci. Jsou totiž bohaté na nektar a matky čmeláků se jím po zimě dosyta nakrmí, čímž si doplní bílkoviny nezbytné pro dozrání vajíček, která nakladou.
Pro ostatní zvířata jsou čemeřice - stejně jako většina prvních jarních květin - jedovaté. V bylinkářství se dřív používaly do směsí proti vším a na svrab, ale později se od toho upustilo.
Pokud byste zatoužili ozdobit si rostlinkou čemeřice interiér, pak vyberte co možná nejstudenější místo - třeba verandu nebo balkon. Při pokojové teplotě totiž zimní růže, jak se jí říká v anglicky mluvících zemích, vysloveně trpí a často rychle uhyne. A to by přece byla škoda. Zvlášť, když ji můžete po odkvětu na jaře zasadit do polostínu, aby vám udělala radost i s příchodem příštího nového roku.
Zdroje informací:
Marianne - Venkov a styl, 2/2022