Článek
V minulosti k nám občas pronikl nějaký hraný film nebo seriál z kategorie pro děti a mládež, který se značně podobal těm našim. Ale i těm polským nebo jugoslávským. Nejvýznamnějším zástupcem je ale zřejmě animovaný seriál o rodině Smolíkových, jenž vynikal nadčasovým břitkým slovním i situačním humorem, a i když nejde o stejnou poetiku, mohl svými ztřeštěnými nápady evokovat tvorbu Miloše Macourka.
Vzpomínám si, že podobně jsem se kdysi bavil i při čtení této knihy, byť ta je pochopitelně vybavena humorem podstatně infantilnějším. Asi šestiletý chlapec zde s předškoláckou naivitou vypráví nejrůznější banální rodinné historky a s nadhledem nicnechápajícího dítěte glosuje počínání ostatních členů rodiny, ale i výchovné metody, které jsou na něm uplatňovány. Dočkáme se tedy všech myslitených klišé, která známe i z výchovného působení na nás samotné. Pravdou je, že první polovina knížky, která má pouhých 32 stránek, je taková rozcvička a jakýsi děj pak v přichází v nevinné, ale kouzelně popsané zápletce se ztrátou psa a z ní plynoucích vtipných událostí.
Jak už jsem napsal, kniha má pouhých 32 stránek. Já měl ještě to štěstí, že díky chybě v tiskárně se mi některé z nich ocitly ve svazku vícekrát. Anebo je to nějaký žertík v duchu názvu knihy? Ono je možné i to, že mi nějaké stránky mohou chybět. I těchto 32 stránek je každopádně velmi řídce popsaných, neboť minimálně polovinu obsahu tvoří rovněž velice svérázné dětsky naivní ilustrace, které bych přirovnal k těm, které známe od Adolfa Borna a které z ilustrátora dělají rovnoprávného autora knihy. Jejich poznávacím znamením jsou pak hlavy posazené ve velmi nepřirozených úhlech. Autorem je karikaturista László Réber, kterého jsem si vyhledal na internetu a zjistil, že onen infantilní styl byl jeho poznávacím znamením i u dalších děl.
Po vrácení se ke knize po nějakých 35 letech je jasné, že už mě značná část onoho infantilního humoru musí poněkud míjet, ale jako otec malých dětí musím přiznat, že u některých odstavců jsem se znovu bavil vrchovatě.
Odkazy:
Mně se vždycky musí něco stát na Databázi knih:
V podobném duchu se zřejmě nesou i další knihy autorského dua:
Ilustrátor László Réber, budete si to muset přeložit z maďarštiny:
Éva Janikovszka též jako autorka předloh pro filmy: