Článek
Jde už o druhé vzkříšení seriálu. Tím prvním byla série Dexter: New Blood z roku 2021, ve které jsme se ze slunného Miami přemístili do jakéhosi mrazivého a deštivého zapadákova. Tehdy jsme zjistili, že obalamutit vidlácké policajty je mnohem těžší, než když balamutíte kolegy z elitního velkoměstského oddělení, jehož jste součástí a ve kterém můžete manipulovat s důkazy a svádět své kolegy z cesty.
Nyní přišla série Dexter: Original Sin, která dějově předchází původnímu seriálu. Bylo tedy nutné všechny postavy přeobsadit mladšími herci a musím říci, že se to povedlo na jedničku. A mladší verze forenzního analytika Masuky či mladého detektiva Batisty musely každého královsky pobavit, přičemž šlo zřejmě i o přímočarý komediální záměr tvůrců.
Dexter je na počátku své dráhy. Své choutky zatím uspokojuje tím, že chodí s nevlastním otcem Harrym na lov. Harry stále doufá, že Dexterův temný pasažér vezme za vděk náhražkami v podobě zmiňovaného lovu nebo řezání do ztuhlých mrtvol na patologii (je studentem medicíny). Jenže obě věci jsou sice moc fajn, ale stále nedostačující. A tak se Harry smíří i s tím, že Dexter nastoupí na forenzní oddělení miamské policie jako praktikant a že jej dostatečně naplní uspokojením pohled na mrtvoly, na kterých se už před ním vyřádili jiní.
Autoři se snažili, aby se nezpronevěřili žádné informaci z původního seriálu. Některé okamžiky, které byly v původním seriálu ve formě flashbacků, se zde objevují znovu přetočené s detailním dodržením všech dramaturgických rekvizit. A co je oproti původnímu seriálu jiné?
Dexter
V původním seriálu se s ním setkáváme jako s absolutním psychopatem, jenž není schopen cítit jakékoli emoce a cit (byť v průběhu seriálu se u něho přece jenom nějak vyvíjejí). Z této mladší verze Dextera takový pocit nemám. Zacloumá jím vztek, otřese jím vražda dítěte. Přesto je to v mezích, které neubírají na věrohodnosti možnostem dalšího vývoje.
Nedokonalost
Dexter zde není strojem na dokonalý zločin, jenž má vše do detailu promyšlené. Svůj styl zde teprve hledá, jeho zabíjení má ve svém provedení daleko k dokonalosti, dělá chyby. Jestliže ho Harry učil především to, aby se jakéhokoli náznaku chyby nedopustil, tak tady musí prožívat pekelně horké chvilky, neboť pravděpodobnost, že se vše brzy neprovalí, se zde jeví velmi pravděpodobnou.
Komedie
Černým humorem byl původní seriál vždy naplněn po okraj. Zde se tvůrci ale nezalekli ani čistokrevné komedie, zejména u Dexterovy absolutní nepoužitelnosti pro randění, ale i v mnoha dalších okamžicích, například když se dozvíme, že jeho rituálu, kterým bylo na oddělení rozdávání koblih, předcházel původně pokus nabízet kolegům zeleninu.
Debra
Debra se pochopitelně ke svému květnatému slovníku musí teprve dopracovat, zde ji poznáváme jako prostořekou teenagerku na střední škole se všemi životními problémy, které k tomu patří. Ale když vyrůstáte v rodině, kde musí táta věnovat maximální péči adoptivnímu psychopatickému bratrovi, stopy to zanechá a nelze se divit, do jaké osobnosti vás to zformuje. Každopádně zjistíme, že Dexter je pro Debru zničujícím faktorem odjakživa, ač si to ani jeden z nich ještě neuvědomují.
Sériový vrah, po kterém v sérii jdeme
Stejně jako je Dexter nedokonalý ve svém řemesle (a tím nemám na mysli řemeslo forenzního analytika - zdravím autora této hlášky FeriusParfax z ČSFD), jsou spolu s ním trochu nedokonalí i scénáristé. Ústřední zločinec, po kterém jdeme, se vyklube sice z postavy, u které to absolutně nepředpokládáme (což je majstrštyk), ale jeho motivy i další počínání (po odhalení) nemají sebemenší známku logiky. Naštěstí zde máme ještě jednoho sériového vraha, kterým je jeden starý známý, jehož návrat (resp. zjištění, že se projevoval již dříve) do seriálu ocení určitě každý, neboť tehdy v budoucnosti nedostal zdaleka tolik prostoru, kolik by si zasloužil.
Flashbacky
Je jich tady mnohem více, neboť sledujeme i starý případ Laury Moserové z doby Harryho mládí a Dexterova raného dětství. Tato linie sice nepřináší nic překvapivého, ale ten vhled do světa drogových kartelů je svou přímočarou nesmlouvavostí a přímostí velice působivý a byla by velká škoda, kdyby o to byl seriál ošizen.
Co dalšího uvidíme? Že byl kolega z forenzního Masuka o trochu méně úchylný než později, LaGuertové nechyběly ambice, ostré lokty a bezskrupulóznost už na samém začátku kariéry, že oddělení vražd v Miami neoplývalo velkými úspěchy ani před dávnými lety. Jak se děj vyvíjel, očekával jsem, že mnohem víc než Dexterovi bude horko Harrymu, ostatně v původním seriálu jsme viděli, kam až ho celá situace, na jejímž vývoji nesl rukopis, přivedla. Do seriálu nám nakoukli i dva sériové vrazi z původního seriálu, jeden zde promluví do děje více, druhý se objevil jen letmo. A kdo ví, zda jsem ještě někoho nepřehlédl.
Jaký je tedy tento prequel kultovního seriálu? Stojí za zhlédnutí? Vyrovná se mu? Mám-li to shrnout jednoduše, dá se říci, že je nedokonalý, stejně jako jsou zde nedokonalé metody mladého Dextera, který teprve hledá svůj rukopis. Zároveň cítím, že je to tak správně. Kdyby tato série byla startem celého seriálu, zřejmě by nevyvolala takové nadšení jako původní první série z roku 2006. Ale je moc dobře, že vznikla. A zdá se, že zanechala prostor ještě pro další návrat do minulosti, jehož natočení očekávám.
Momentálně se ale můžeme těšit na pokračování osudů starého Dextera. Jak už napověděl úvod Dexter: Original Sin, příběh ještě definitivně uzavřen není. A štáb už v tuto chvíli zřejmě naplno pracuje.
Odkazy:
Dexter: Original Sin:
Kompletní děj původního seriálu:
Recenze „závěrečné“ 8. série původního seriálu:
Hodnocení jednotlivých sérií na Kinobox:
Připravovaná série Dexter: Ressurection:
Ohlédnutí za seriálem na NerdFix:
První dojmy ze seriálu Dexter: Nová krev: