Hlavní obsah
Názory a úvahy

Otestujte svou pravicovost či levicovost pomocí písničky

Foto: Kojot

Začíná tím mnoho anket. Považujete se za pravicově či levicově smýšlejícího? Většina z nás zaškrtne pro jistotu střed. Přitom identifikovat v sobě pravičáka či levičáka je celkem jednoduché.

Článek

„Kdo nebyl ve dvaceti letech levičákem, nemá srdce, kdo jím zůstal ve čtyřiceti, nemá rozum.“ Kořeny tohoto výroku vedou k politikovi 19. století Francoisi Guizotovi, zajímavý tvar mu pak dal Georges Clemenceau: „Můj syn má dvaadvacet let. Pokud by se ve dvaadvaceti nestal komunistou, zapřel bych ho. Pokud jím bude ve třiceti, udělám to.“ Bývalý prezident Václav Klaus, vášnivý lyžař, zase pravičákům přisuzoval náklonnost k lyžím, zatímco levičákům zalíbení ve snowboardu.

Věc se má ale tak, že pravičáctví a levičáctví se dá rozpoznat mnohem dříve, a to díky populární písni „Měla babka čtyři jabka“. Zopakujeme si text její první sloky:

Měla babka čtyři jabka
a dědoušek jenom dvě.
Dej mi babko, jedno jabko,
budeme mít stejně.

Jak to vidí levičák:

Bleskne jej do očí nespravedlnost a nerovnost. Babka má čtyři jablka, zatímco dědek má dvě, tedy pouhou polovinu jejího majetku. Nezabývá se tím, zda babka nepracovala na získávání jablek usilovněji, popř. zda si nevzala k sobě jen víc ze společného majetku. Jeho pozornost je zaměřena na to, jak nerovnost odstranit. V dalších dvou verších je uspokojen, neboť věci byly rozděleny rovným dílem, jen je v něm mírné rozčarování z toho, že si dědek musí o narovnání nerovnosti sám říci. I když z textu není patrné, zda babka jeho výzvu splnila, předpokládá, že k předání jednoho jablka došlo.

Jak to vidí pravičák:

Výchozí pozici, vlastnictví čtyř jablek na straně jedné a dvou jablek na straně druhé, přijímá jako daný fakt, který v něm nevzbudí žádné emoce. Následný dědův požadavek na předání jednoho jablka vnímá jako nátlak a nevidí důvod, proč by se babka měla jednoho jablka vzdávat. Vůči dědovi, jenž se domáhá části jejího majetku, tak vzniká značná nesympatie (která se samozřejmě vztahuje jen k dědovi vystupujícímu v písni, do reálného života se nepřenáší). Konec čtyřverší jej tak zanechává v nerozhodnosti, protože neví, zda babka nakonec tlaku podlehla. Příběh každopádně nepovažuje za uzavřený.

A jak jste tuto píseň v dětství vnímali vy? A jak jste na ni nahlíželi v dalších fázích života? Budu rád, když se o své zkušenosti podělíte v diskusi.

Odkazy:

Výrok o čtyřicetiletém levičákovi bývá připisován Winstonu Churchillovi:

Píseň Měla babka čtyři jabka

Identifikace pravičáctví a levičáctví podle prezidenta Václava Klause

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Levice (politická strana)
Tržní ekonomika

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz