Hlavní obsah
Lidé a společnost

„Nehodlám neuspět,“ říká Maye Musk: supermodelka s doktorátem, která je víc než jen Elonova matka

Foto: Luan Luu/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution 2.0

Maye Musk (2015)

Lidé ji znají především jako matku nejbohatšího muže planety. Byla to přitom právě ona, kdo příjmení Musk proslavil po celém světě.

Článek

V polovině roku 2024 prolétla světovými médii informace, že technologický magnát Elon Musk zkritizoval svoji čerstvě vyoutovanou transgender dceru. Ta se otcem nenechala zastrašit a vrátila mu úder v nebývale upřímném tweetu, ve kterém proprala haldu špinavého prádla z nitra své rozvětvené rodiny. Zatímco se sociální sítě bavily nad tím, jak marnotratná dcera cupuje jméno svého otce na kousky, Musk odletěl do čínského Wu-chanu, aby tam odehrál další dějství ságy o rozmachu svého impéria. Na červených kobercích se po jeho boku namísto dcer nebo manželek objevila elegantní dáma se stříbrnými vlasy a dokonalým makeupem, ve kterém znalci bezesporu rozeznali Muskovu postarší, ale stále kvetoucí matku Maye.

Z rodiny dobrodruhů

Maye Musk se narodila 19. dubna 1948 v kanadské provincii Saskatchewan jako jedno z pěti dětí z dobře situované rodiny Joshuy a Winnifred Handelmanových. Když jí byly dva roky, celá rodina se přestěhovala do Pretorie v Jihoafrické republice, kde si Joshua a Winnifred otevřeli chiropraktickou praxi. Rodiče Handelmanovi měli obchodního ducha a bláznivou, dobrodružnou povahu, kterou nakazili i svoje děti. Maye už ve čtyřech letech obletěla svět na palubě malého vrtulového letadla, účastnila se amatérských archeologických vykopávek a deset let dětství strávila tím, že ve volném čase s rodiči pročesávala poušť Kalahari při hledání bájného ztraceného města. O svých dobrodružstvích pořádali Handelmanovi besedy a prezentace.

„Moji rodiče byli slavní, ale nebyli to žádní snobové,“ vzpomínala později Maye. Ona sama byla už od dětství zapojena do rodinného byznysu - připravovala rodičům měsíční bulletiny, rovnala je do obálek a na obálky lepila známky. Od dvanácti let pracovaly ona a její sestra-dvojče Kaye v ordinaci svého otce jako recepční. Služby měly ráno, než šly do školy, a odpoledne, když se ze školy vrátily. Systematické práci od rozednění do svítání si Maye navykla už jako malá dívka a tento návyk v budoucnu zúročila na maximum.

Foto: Petrus Potgieter/Wikimedia Commons/Public Domain

Pretoria, hlavní město Jihoafrické republiky

Osudová chyba a nový začátek

Mladá Maye vstoupila do dospělosti plná smělých ambic. Měla všechny předpoklady k tomu, aby dokázala vše, co si zamane - bystrou mysl, hezkou tvář i rodičovský kapitál do začátku. Od patnácti let se věnovala modelingu, kdy pózovala pro módní časopisy i reklamní spoty. Protože nevěřila, že se modelingem uživí, přihlásila se ke studiu dietetiky a výživy na Jihoafrické univerzitě, ze které si nakonec odnesla dva magisterské a jeden doktorský titul. Svůj obor vystudovala v afrikánštině, který nebyl jejím rodným jazykem.

„Byla jsem blondýna, nechtěla jsem ale být jen hloupá blondýna,“ řekla později. „Nehodlala jsem a dodnes nehodlám v ničem neuspět.“ V roce 1969 se Maye stala finalistkou soutěže krásy Miss Jižní Afrika a o rok později udělala první velkou chybu svého života: provdala se za svou středoškolskou lásku, vlivného developera Errola Muska.

Musk Maye dost možná připomínal otce. Byl to hezký muž pevných názorů i hodnot a mimořádně schopný podnikatel, jehož firmy stavěly obytné domy, kancelářské budovy i letecké základny po celé Jižní Africe. Vlastnil také obchod s autodíly, držel si nejméně polovinu podílu v zambijských smaragdových dolech a jeho dům byl tím největším v celé Pretorii. Vším, co měl (a že toho nebylo málo), se rád chlubil. Byl to ale také násilník, který Maye kolem jejich přepychového domu pronásledoval s nožem v ruce a který velmi pravděpodobně týral i jejich společné děti - syny Elona a Kimbala a dceru Toscu. Když se s Maye roku 1979 rozvedli, jejich nejstarší syn Elon se rozhodl žít se svým otcem - údajně proto, že na rozdíl od Maye, které po rozvodu zůstaly jen prázdné ruce, měl Errol doma počítač a Encyklopediae Britannica. Elon později označil otcovy výchovné praktiky za šikanu a týrání (po jednom incidentu, kdy ho otec strčil z betonových schodů a surově ho ztloukl, musel být dokonce hospitalizován), odvrátil se od něj a o to více se přimknul k matce.

Foto: Elekes Andor/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Maye Musk na setkání se studenty Corvinus University (2019)

Maye byla vřelý, laskavý typ matky, která si své děti chránila jako kvočna kuřata. Zároveň jim ale dávala vlastním příkladem najevo, jak nesmírně důležité je mít úspěšnou kariéru a dobré jméno. Po rozvodu si založila vlastní dietetickou praxi a proseděla desítky hodin v čekárnách lékařů, aby si tam vytipovala klienty. Do toho cestovala po Jižní Africe kvůli focení a přehlídkám. Když jí v roce 1988 sedmnáctiletý Elon oznámil, že by se rád porozhlédl po práci v Kanadě (ve skutečnosti chtěl využít matčina původu, přimět ji, aby se pokusila obnovit své kanadské občanství a tím se dostat co nejblíže Spojeným státům), Maye mu dala do peněženky skromný obnos a posadila ho na letadlo s jednosměrnou letenkou. O rok později se k němu připojila i s patnáctiletou dcerou Toscou.

Víra v instinkty svých dětí se Maye vyplatila

V roce 1989 bylo Maye 41 let a v kanadském Torontu začala zase od nuly. Vyhledala nejlepší modelingové agentury ve městě a navázala s nimi spolupráci, na univerzitě učila dietetiku a přihlásila se mezi výzkumné pracovníky. V jednu chvíli měla i pět zaměstnání. Její houževnatost se brzy začala vyplácet: stala se prezidentkou Consulting Dietitians of Canada a za rok rozšířila tuto organizaci z 90 na 1000 členů, zároveň si otevřela vlastní dietetickou praxi, která odbavovala kolem 25 klientů denně. Mezitím sledovala, jak všechny její děti vystudovaly na kanadských univerzitách a definitivně se osamostatnily. Elon a Kimbal se odstěhovali do Silicon Valley, kde založili společnost Zip2. Maye za nimi pravidelně létala a založila jejich startovací projekt svými celými úspory, které čítaly částku 10 tisíc dolarů. V roce 1996 se za svými chlapci přestěhovala a založila svou dietetickou praxi v USA. Její víra v podnikatelské instinkty obou synů se vyplatila : Elon a Kimbal v roce 1999 prodali Zip2 za 307 milionů dolarů. Jako správní synové své matce koupili drahé auto a velký byt na Manhattanu, kam se toužila přemístit.

Foto: Gilzetbase/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Na festivalu v Cannes (2023)

Spojené státy si Maye oblíbily. Její tvář zdobila krabice s cereáliemi i titulní stránky modních časopisů. Natáčela videoklipy k písním takových hvězd, jakými je Beyoncé, a po padesátce se odhodlala nafotit akty. Zájem o její osobu rostl tím víc, čím rostl společenský význam Elona, Kimbala i Toscy. Kromě jihoafrického a kanadského získala navíc nově i tolik vytoužené americké občanství.

Žena, která umí stárnout

Maye Musk je i dnes velmi zaneprázdněná žena. V dubnu jí bude 77 let, energií a zápalem se ale strčí do kapsy i ženu o polovinu mladší. V září 2019 se ve věku 69 let stala nejstarší modelkou americké kosmetické značky CoverGirl, o tři roky později si hrdě vybojovala titul nejstarší modelky v plavkách, která se kdy objevila na titulní straně časopisu Sports Illustrated. Stárne hrdě a s grácií - nepodstupuje žádné kosmetické zákroky a je patřičně hrdá na své stříbrné vlasy a vějíře vrásek v pěstěném, dobře vyživeném obličeji. Stále neúnavně pracuje, cestuje po světě a zajímá se o společenskou a politickou situaci doma i ve světě - zvlášť, když se ta situace nějak týká jejího nejstaršího syna.

Ať už si o jejím Elonovi svět myslí cokoliv, Maya je na něj hrdá tak, jak umí být hrdé jen spokojené matky. Bezvýhradně ho podporuje, doprovází ho na společenských událostech a pečuje o jeho mediální obraz. Zatímco milostný život nejbohatšího muže planety je (mírně řečeno) poněkud nestabilní, matka je pro Elona pevným bodem a neochvějnou jistotou. Je nezpochybnitelné, že jemu i jeho sourozencům Maye vydláždila cestu k úspěchu, nelze jí to ale mít za zlé. Maye Musk je na každý pád mnohem více, než jen Elonova matka; pokud existuje vlastnost, kterou mají Muskovi vtištěnou v genetickém kódu, je to houževnatost a touha po překonávání hranic. Maye samotná za svůj největší životní úspěch považuje to, že přežila těžké chvíle a přivedla na svět své tři děti. Ve vzácné skromnosti už nedodává, že ze všech těchto dětí jako matka samoživitelka vychovala dolarové miliardáře.

ZDROJE:

Chadalíková, Leila: „Maye Musková: Matka samoživitelka se třemi dětmi, ze všech se stali miliardáři“ (8.5.2018). Reflex. Čteno 13.2.2025

Hawkins, Amy: „The rise and rise of Maye Musk: China’s love affair with Elon Musk’s mother“ (25.12.2024). The Guardian. Čteno 13.2.2025

Lin, Summer: „Maye Musk Is the Newest Face Of Covergirl“ (27.9.2017). Elle.com. Čteno 13.2.2025

Tabahriti, Sam: „Maye Musk said being awarded an honorary doctorate is the 'best thing that's ever happened to me'“ (16.4.2023). BusinessInsider.com. Čteno 13.2.2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz