Hlavní obsah
Věda a historie

Smrtelný pád účetní Evelyn: ženy ze snímku „nejkrásnější sebevraždy“, který ovládl titulní strany

Foto: Associated Press/Wikimedia Commons/Public Domain

Evelyn McHale na maturitní fotografii (1942)

Příběh slavné fotografie a její nešťastné protagonistky, která se po smrti stala předmětem morbidního obdivu.

Článek

Ve Spojených státech poloviny minulého století byla sebevražda vysoce zavrženíhodným činem. Sebevrahy tehdejší společnost odsuzovala jako vzbouřence proti přirozenému chodu života i zákonům Božím, a jako vždy, když v hodnocení převáží morálka nad soucitem, i tehdy poněkud opomíjela lidský rozměr této hluboké tragédie.

V Americe silně poznamenané chudými léty velké hospodářské krize přitom o podobné události nebyla nouze. Mezi místa, na která se tehdy tradičně vydávali nešťastní Američané, aby tam ukončili své pozemské trápení, patřila i budova Empire State Building v New Yorku. Tento unikátní mrakodrap v designu art deco byl postaven do výše 380 metrů (440 metrů, když započítáme anténu) a po slavnostním otevření v roce 1931 se pyšnil titulem nejvyšší budovy světa. O toto prvenství ho sice roku 1970 připravila severní věž Světového obchodního centra (WTC), jedna konstruktéry nezamýšlená výsada však Empire State Building zůstala. Protože na rozdíl od obou věží WTC obsahuje mezistupně a vyhlídkové plošiny vně oken, je jednodušší vrhnout se z ní dolů. K první sebevraždě došlo ještě před dokončením stavby, kdy z úrovně 58. patra záměrně seskočil jeden ze stavebních dělníků, a během následujících desetiletí jeho příkladu následovalo dalších nejméně 30 osob. Mezi nimi byla i třiadvacetiletá Evelyn McHale, jejíž tvář dodnes přežívá na ikonické fotografii.

Foto: Dllu/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Západ slunce na Manhattanu s Empire State Building uprostřed (2021)

Kabát úhledně složila na zídku

První máj je v našich končinách neodmyslitelně spjatý s oslavami lásky. Pro rodinu McHaleových z americké Kalifornie se ale měl stát už navždy dnem, kdy tragicky vyhasl život jejich sotva dospělé dcery Evelyn.

Evelyn Francis McHale se narodila v září 1923 v Berkeley v Kalifornii jako jedno z devíti dětí manželů Vincenta a Helen McHaleových. Její dětství silně poznamenal nedobrý psychický stav její matky: Helen McHale dlouhodobě trpěla nediagnostikovanou (a tedy i neléčenou) depresí a svou roli manželky a mnohonásobné matky nezvládala. Problematické manželství nakonec skončilo rozvodem, po kterém byly všechny děti včetně náctileté Evelyn svěřeny do péče otce. Aby unikl zhoubnému vlivu své bývalé ženy, Vincent McHale se i s dětmi přestěhoval ze západního na východní pobřeží Spojených států, konkrétně do městečka Tuckahoe vzdáleného asi 25 kilometrů od newyorského Manhattanu, kde nastoupila na střední školu. Po roce v Tuckahoe se McHaleovi znovu stěhovali, tentokrát do Missouri, kde Evelyn odmaturovala a následně jako čerstvě plnoletá nastoupila do ženského armádního sboru. Na službu v armádě ale nebyla stavěná, a tak se brzy vrátila do New Yorku, kde se nechala zaměstnat jako účetní ve společnosti Kitav Engraving Company. Ve svém novém domově se seznámila se svým budoucím snoubencem Barrym Rhodesem, studentem umění na pensylvánské Lafayette College, a zde veškeré naše vědomosti o šťastnějších časech jejího života končí. Nevíme nic víc, než co přinesly výsledky policejního vyšetřování ze dnů před tím osudným prvním májem.

30. dubna 1947 Evelyn odjela vlakem do Pensylvánie, kde měla schůzku se svým snoubencem. Druhý den, těsně poté, co se vrátila zpět do New Yorku, navštívila Empire State Building a nechala se vyvézt výtahem na vyhlídkovou terasu v nejvyšším veřejnosti přístupném patře. Tam si svlékla plátěný kabát, úhledně ho složila a položila na zídku u zábradlí. Pak, jako by nic na světě nemohlo být jednodušší, přehoupla nohy přes okraj zábradlí - a skočila. Počínala si tak šikovně, že nikdo z přihlížejících včetně pracovníka ostrahy nestačil zareagovat. Její tělo dopadlo z výšky 86 pater a zabořilo se do střechy zaparkované limuzíny, kde zůstalo nehybně ležet. Bylo jí 23 let.

Po smrti se stala uměleckou inspirací

V kapse kabátu, který po Evelyn zbyl na terase v 86. patře, se našel vzkaz na rozloučenou.

Nechci, aby kdokoliv z mé rodiny viděl cokoliv, co zbyde z mého těla. Myslíte, že byste mě mohli vydat ke kremaci? Prosím vás, abyste mi nepořádali pohřeb. Řekněte mému otci, že jsem zdědila příliš ze sklonů své matky.

Text obsahoval i přeškrtnuté, ale i tak zřetelně čitelné vyznání, ve kterém Evelyn odhaluje pozadí svého tragického rozhodnutí.

Můj snoubenec mě požádal, abych si ho v červnu vzala. Nemyslím, že bych pro kohokoliv byla dobrou ženou. On je beze mě mnohem lepší muž.

Tělo Evelyn identifikovala její sestra. V souladu s její vůlí pro ni rodina neuspořádala pohřeb. Její další přání ale splněno nebylo: to, co zbylo z jejího těla po skoku z Empire State Building, měl zakrátko vidět celý svět. Do dnešního dne se dochovalo více fotografií Evelyn McHale, jak s širokým úsměvem a plná života pózuje před objektivem, největší pozornost si ale získal snímek, který vznikl bezprostředně po její smrti. Jeho autorem je začínající fotograf Robert Wiles, který se, podobně jako mnoho jiných autorů slavných momentek, k incidentu přichomýtl náhodou. Využil příležitosti, popadl fotoaparát a rychle stiskl spoušť. Tak vznikla výjimečná fotografie, která se do historie zapsala jako jeden z nejdojemnějších a nejvýmluvnějších obrazových záznamů moderní sebevraždy. Wilesovi se podařilo unikátním způsobem zachytit obraznou i doslovnou destrukci: tělo Evelyn spočívající bez známek života na nablýskané kapotě limuzíny, která se nárazem celá promáčkla. Vypadá přitom, jako by spala - leží na zádech hlavou mírně dolů, s očima zavřenýma a s bosýma nohama elegantně překříženýma v kotnících. Jednou rukou si drží náhrdelník na krku, druhou má pohozenou volně vedle hlavy. Obraz mrtvé mladé ženy od Wilese se záhy objevil na titulní straně magazínu Life spolu s dvoustranou popisu.

„U paty Empire State Building odpočívá v groteskních márách tělo Evelyn McHaleové, vmáčklé do střechy auta,“ popsal autor článku. Brzy po zveřejnění v Life snímek převzala i jiná dobová periodika a nedlouho poté ji opatřila názvem, pod kterým se dochovala dodnes: „The Most Beautiful Suicide“ - „Nejkrásnější sebevražda“.

Ten titul vystihuje mnohé - záběr na Evelyn je syrový a znepokojivě realistický, ale přesto ne brutální. Fascinuje natolik, že zájem o ni přerostl do podoby morbidní obsese. Už po zveřejnění lidé obdivovali estetičnost „krásné“ sebevraždy a mrtvou Evelyn samotnou se nezdráhali označit za nádhernou. Později se stal snímek zdrojem umělecké inspirace, kdy jej jako námět pro svá vlastní díla převzali mimo jiných i Andy Warhole a David Bowie. Na motivy jejího života vznikl dokonce román italské spisovatelky Nadie Busato s názvem „Non sarò mai la brava moglie di nessuno“ - „Nikdo není dobrá manželka“.

Příběh Evelyn McHale je stále živý i po téměř osmdesáti letech. Správa Empire State Building po incidentu zvýšila bezpečnostní opatření na vyhlídkových terasách. Z Barryho Rhodese smrt snoubenky šťastnějšího muže neudělala: nikdy se neoženil a zemřel svobodný a bezdětný v roce 2007.

ZDROJE:

Busato, Nadia: „Non sarò mai la brava moglie di nessuno“ (2018). SEM. ISBN 978-8893900676.

Cosgrove, Ben: „‘The Most Beautiful Suicide’: A Violent Death, an Immortal Photo“ (19.3.2014). Time.com. Čteno 24.4.2025

Kreiss, Kellie: „The Death Of Evelyn McHale And The Photo Of 'The Most Beautiful Suicide'“ (11.3.2025). Čteno 24.4.2025

Wiles, Robert C.: „The Most Beautiful Suicide: Evelyn McHale Leapt to Her Death from the Empire State Building, 1947“ (27.2.2014). Rare Historical Photos

"Evelyn McHale: Time Magazine’s „Most Beautiful Suicide”“ (17.2.2022). SuicideCleanup.com. Čteno 24.4.2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz