Hlavní obsah
Umění a zábava

Trump si svou roli v Sám doma vynutil. Filmařům vyhrožoval, chtěl hrát sám sebe

Foto: Gage Skidmore/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

O podnikateli a bývalém prezidentovi Donaldu Trumpovi se všeobecně ví, že se má opravdu moc rád. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili filmaři, když v jednom z hotelů, které Trump tou dobou vlastnil, natáčeli pokračování filmu Sám doma.

Článek

Sám doma dnes patří mezi klasiky, bez kterých si řada lidí nedokáže představit televizní Vánoce. Malý Kevin McCallister zůstane shodou nešťastných okolností sám v rodném domě a je donucen postavit se dvojici nebezpečných zlodějů, kteří se chystají dům vyloupit: prokazuje přitom velkou vynalézavost a diváky baví kreativními a často humornými způsoby, jakými nezvané návštěvníky vykazuje z domu. Po masivním úspěchu prvního filmu se režisér Chris Columbus rozhodl navázat druhým dílem s názvem Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, ve kterém se Kevin znovu ztratí - tentokrát, když na letišti v Chicagu omylem nastoupí do špatného letadla. Místo na slunných floridských plážích se tak ocitne v zasněženém New Yorku - ne tak úplně doma, ale zcela sám.

Nejdražší hotel na nejdražší ulici

Protože na letišti Kevinovi zůstala v rukou otcova brašna i s jeho peněženkou a kreditními kartami, hlady v New Yorku rozhodně nestrádá. Rozhodne se ubytovat v samém srdci města, v luxusním hotelu Plaza, který na Manhattanu stojí už od roku 1907. Právě tam narazí na solidně vyhlížejícího muže, který mu poradí, jak se dostat k vestibulu. Tím mužem není shodou šťastných náhod nikdo jiný, než majitel hotelu, developer a dolarový multimilionář Donald Trump.

Hotel Plaza je historicky i architektonicky velmi významným objektem. Nachází se na Fifth Avenue, nejdražší ulici na světě, s výhledem na jihovýchodní cíp Central Parku a co by kamenem dohodil od Broadwaye. Na počátku 20. století, kdy rostl význam New Yorku coby uzlu obchodní dopravy, byl zamýšlen jako krátkodobé ubytování pro movitější část obchodních partnerů. Dnes zbylo z původních 816 hotelových pokojů pouhých 348 - zbytek hotelu byl přestavěn a z části pokojů se staly komerční byty, za jednu noc v hotelu ale i teď zaplatíte majlant - vyjde vás podle obsazenosti na několik desítek i sto tisíc korun za noc. Donald Trump tuto honosnou novorenesanční budovu odkoupil roku 1988 za zhruba 400 milionu dolarů a svoji tehdejší ženu Ivanu pověřil jejím zvelebením a řízením.

Foto: Yarl/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Devatenáctipatrový Hotel Plaza patří mezi nejluxusnější hotely na Manhattanu

Právě Hotel Plaza si roku 1992 vybral režisér Chris Columbus jako útulek pro ztraceného Kevina McCallistra. Plaza se pyšní skvostnými interiéry a Columbus si přál mít ve svém filmu jeho největší chloubu - nádherný vestibul vystavěný podle francouzského vzoru, s vysokým stropem, ozdobnými štukami a zlacenými detaily. Ve filmu se měl mihnout jen na chvíli, ale i těch pár záběrů stálo Columbusovi za to, aby se obrátil na manžele Trumpovy s prosbou o vstřícnost a zpřístupnění prostor hotelu pro natáčení.

„Ve většině lokalit v New Yorku prostě stačí oslovit majitele a zaplatit mu, aby vám dovolil tam natáčet,“ vysvětloval Columbus médiím. „Přesně takhle jsme oslovili i Hotel Plaza.“

Nebude Trump, nebude hotel

Donald Trump souhlasil bez většího naléhání. Jak ale o téměř třicet let později prozradil Chris Columbus, to, že si po boku Macaulay Culkina, představitele Kevina, Trump střihl cameo roli, v plánu nebylo. Trump si totiž na poslední chvíli usmyslel, že se chce ve filmu také objevit. Nestačila mu ale role v komparzu - trval na tom, že bude hrát sám sebe, a vyžadoval si pro sebe napsat alespoň jednu krátkou repliku.

Foto: Alan Light/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution 2.0

Macaulay Culkin v roce 1991

Když se o Trumpově požadavku Columbus dozvěděl, nebyl zrovna nadšený. Scéna se mu nehodila a už z principu ustupovat nechtěl. Trump ho ale postavil před hotovou věc: už dříve se čas od času na televizních obrazovkách v podobných miniroličkách objevil, v Sám doma chtěl být zkrátka taky. Podle Columbusova vyprávění se svého obsazení dožadoval až dětinsky.

„Plaza bude ve vašem filmu jenom, pokud v něm budu i já,“ řekl. Pohrozil také Columbusovi, že může nechat celý štáb ze svého hotelu prostě vykázat, ten proto nakonec neochotně svolil. Vznikla krátká, sotva minutová scéna, ve které malý Kevin v pleteném kulichu, s batůžkem a pusou dokořán prochází hotelem, aniž by tušil, kam to vlastně jde.

„Promiňte, kde je tady vestibul?“ osloví náhodného kolemjdoucího.

„Dále chodbou a potom doleva,“ odpoví Donald Trump ochotně, aby se vzápětí otočil na podpatku a s náznakem podezření sledoval, jak mu osamělé dítě uprostřed přepychového hotelu mizí z očí. Na premiéře filmu se pak stalo něco stěží pochopitelného: právě při této scéně začali diváci spontánně vstávat a tleskat - nepochybně je potěšilo nečekané Trumpovo cameo, které se stalo jedním z nejznámějších filmových „štěků“ vůbec. Columbus následně nakázal, aby scéna byla ve všech verzí filmu ponechána jako úlitba divákům - zdůraznil ale, že není z jeho hlavy, a že Trump si ji na něm doslova vynutil.

Trumpovi obsazení do filmu dotvořilo jeho veřejnou image, byť ne jednoznačně lichotivým způsobem. Při prezidentských volbách roku 2016, ve kterých se v bitvě o Bílý dům utkal s Hillary Clinton, koloval internetem suchý vtip o tom, že Trump zkrátka nemůže být zlým člověkem - byl přece tím jediným, kdo tehdy pomohl Kevinovi najít cestu z hotelu. Ironií je, že Macaulay Culkin se nechal v průběhu let několikrát slyšet, že by byl nejraději, kdyby Trumpa z filmu dodatečně vymazali.

Ať už tak či onak, scéna z hotelu Plaza je dokladem zcela výjimečného jevu: Donald Trump v ní nejspíš jedinkrát ve svém vědomě životě přesvědčil Američana, aby zamířil doleva.

Foto: Zinetv1/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Pod jedním z křišťálových lustrů v Hotelu Plaza Kevin oslovil Donalda Trumpa

ZDROJE:

Fernández, Alexia (12.11.2020). „Home Alone 2 Director Says Donald Trump Bullied 'His Way Into the Movie'“. The People. Čteno 17.12.2023

Segal, David (16. leden 2016). „What Donald Trump's Plaza Deal Reveals About His White House Bid“. The New York Times. Čteno 17.12.2023

How Donald Trump ‚bullied‘ his way to get infamous Home Alone 2 cameo (22.12.2020). NZ Herald. Čteno 17.12.2023

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz