Hlavní obsah

Achnaton - tajemný zasvěcenec na egyptském trůně

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wikipedie

Achnaton

Život a působení faraona Achnatona z pohledu duchovní vědy - antroposofie.

Článek

Nefercheprure Waenre Achnaton, původním jménem Amenhotep (IV.), byl panovník 18.dynastie ve starověkém Egyptě v období Nové říše, manžel proslulé královny Nefertiti. Vládl přibližně v letech 1353–1336 př. Kr.

Následník Amenhotepa III. dostal při narození jméno Amenophis („mír Amona“).

Amenphisovo jméno se změnilo na Achnaton (Echnaton) v jeho věku asi 5 let.

Jeho matka Teje se ujala regentství přibližně až do jeho věku 9–11 let, kdy byla synovi vybrána žena, dcera velmože Aje, Nefertiti.

Ve věku 16–17 let s podporou matky přistoupil Achnaton ke změně náboženských symbolů ve prospěch boha Atona, symbolu Slunce a zahájení staveb sídelního města (El -Amarna/Achetaton).

Nastolení kultu uctívání jediného boha Atona, symbolu viditelného Slunce, je příběhem vizionáře Achnatona, který je historicky inspirativní v tom, že se pokusil narušit azvrátit po staletí udržovanou náboženskou víru v posmrtný život pod patronací tradičních bohů a je zároveň ukázkou součástí mocenských struktur usilujících o podíl na bohatství říše. Náboženská reforma, trvající necelých dvacet let, stačila přetvořit tehdejší egyptskou politiku i náboženství.

Vláda Achnatona v El-Amarně skončila jeho úmrtím ve věku asi 30 let.

Po opětném příklonu následujícího faraona k Thébám a kultu boha Amona, město chátralo a stalo se spíše zdrojem různých materiálů. Památka na Achnatona se systematicky ničila, jeho jméno bylo vymazáno, zejména za vlády uzurpátora trůn, Haremheba.

Z poznatků duchovní vědy vyplývá, že Achnaton byl nejspíše vysoký zasvěcenec, tzn., že v něm působila duchovní bytost, která mu propůjčovala mimořádné vlastnosti a schopnosti; např. jasnozřivost nebo ovládání přírodních sil. Takto byli vnímáni zasvěcenci, kteří dlouhou řadou životů takříkajíc „vyšlechtili“ své fyzické tělo a ruku v ruce taktéž duševně-duchovní vlastnosti, čímž jim byl právem připisován božský původ. Rovněž to vypovídá o zmíněné nejasnosti rodové linie; zasvěcenci se objevovali náhle, sestupem z duchovního světa, nebo inkorporací do těla již žijícího člověka.

Amarnský styl zobrazování Achnatona je charakterizován aktivitou v obrazu s postavami se zdviženými hlavami i rodinnými scénami.

Egyptský umělec byl schopen zpodobňovat svým tehdejším vnímáním éterné síly lidského těla a tudíž i duchovní velikost zobrazovaného objektu, která se projevovala v onom nadměrném zvětšení, třebaže bylo výškově tělesnosti průměrné; (viz nález kostry v hrobce). Vnímání éterného Achnatonova těla umělcem se rovněž vyznačuje zvýrazněnými ženskými atributy, širokými boky, vyčnělými prsy, vypouklým břichem a zvýrazněnými stehny androgenního těla. Za pozornost stojí ušlechtilé až půvabné rysy obličeje. Ve skutečnosti mohla být fyzická podoba zcela jiná, jako u běžného člověka.

Achnaton sám však byl nejenom objektem umění ale i jeho tvůrcem. Je mu připisováno jedno z nejznámějších staroegyptských literárních děl, Achnatonův Hymnus na slunce.

Tak, jak je postaven do historie se zdá, že Achnaton předběhl svoji dobu, která se vyznačovala mnohobožstvím a pokusil se uctíváním jednoho boha nastolit předčasně určitou formu křesťanství. Kristova bytost v jeho době ještě obývala sluneční kotouč. Totéž věděli již před ním zasvěcenci staré Atlantidy a i proto tam byla zakládána sluneční mysteria s uctíváním Slunce jako božské bytosti. Achnaton jako zasvěcenec toto věděl a tušil zřejmě, jaký pozitivní vliv by měla Kristova bytost na lidstvo.

Proč se nastolený monoteismus neujal se asi nedozvíme; nejspíš muselo proběhnout o třináct století později mysterium Golgoty s dalekosáhlými esoterickými důsledky. Ale můžeme si být jisti, že přes dva tisíce let rozšiřující se pravé křesťanství je pro lidstvo budoucnosti jedinou záchranou a spásou na cestě, která bez jeho naplnění povede k hrozícímu sebezničení.

Zdroje:

Rudolf Steiner archiv - https://rsarchive.org/

Rudolf Steiner - Egyptské mýty a mysteria

Rudolf Steiner - Mystéria starověku a mystéria křesťanství

Rudolf Steiner - Duchovněvědecká nauka o člověku

Rudolf Steiner- Antroposofie

YouTube - Nefertiti egyptská královna

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám