Hlavní obsah
Názory a úvahy

Deprese jako důsledek materialistického smýšlení

Foto: wikipedie

Kosmické zrození

Materialistické chápání života způsobuje nárůst depresivních stavů člověka.

Článek

Nárůst depresí je zapříčiněn tím, že materialistické chápání života se vsáklo do podvědomí takzvaných civilizovaných národů, kde lidé stále méně chápou, že záleží na duchu, nikoli na tom, co je fyzicky hmotné. Nejde než souhlasit, že v celém pojetí života, které lidstvo má, čím dál víc převládá materiální myšlení, cítění a chtění, což se nakonec odráží ve zdravotním stavu následujících generací.

Společnost se zdravým pojetím života vytváří v nitru lidí silný duchovní střed, dělá z nich osobnosti v sobě ucelené, takže jejich potomstvo je silné a pevné. Zato civilizace, která věří jen ve hmotu, vytváří potomstvo, u něhož si všechno v těle jde svou vlastní cestou, nic nespočívá ve středu, čímž pak vznikají právě projevy neurastenie a nervozity. Pokud světovým názorem zůstane i do budoucna materialismus, bude tato tendence převládat víc a víc. Poznatky z duchovní vědy nám mohou naprosto přesně nastínit, co by nastalo, kdyby materialismus nenalezl protiváhu v pevném duchovním směru. Jako epidemie by se šířily duševní nemoci, stejně tak by děti již při narození trpěly nervozitou a třaslavými projevy; dalším důsledkem materiálního smýšlení je pak typ člověka nesoustředěného v sobě samém, tak, jak se to dnes ve velké míře projevuje.

Rudolf Steiner Materialismus a theosofie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz