Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nejextrémnější metalová kapela Mayhem: Vypalování kostelů, sebevražda i vražda

Foto: Septikphoto, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Norská kapela Mayhem je i dnes stále oblíbená mezi fanoušky black metalu. Její historie je však velmi temná, ať už se jedná o vypalování kostelů, sebevraždu, nebo dokonce vraždu mezi členy kapely.

Článek

Pro mnoho členů metalových kapel je velmi důležitá temná image a celkové vystupování na veřejnosti. Koncerty jsou v některých případech šokující podívanou, která není úplně pro každého. Některé kapely však zacházejí mnohem dál. Příkladem je norská skupina Mayhem, která je považována za nejextrémnější kapelu všech dob. Důvodů, proč je tak nechvalně proslulá je hned několik.

Kontroverzní hudební styl

Kapela Mayhem velmi silně ovlivnila konkrétní subžánr metalu, a to black metal. Ten je velmi kontroverzní, především kvůli různým znepokojujícím vystoupením a ideologii, o které může hodně vypovědět již to, že se black metalu také říká satanistický metal. Velmi silně se ohrazuje vůči křesťanství a ačkoliv většina hudebníků v tomto žánru spíše chce svými činy a zjevem jen upoutat, někteří se skutečně hlásí k satanismu. Dalo by se říci, že čím extrémnější blackmetalová kapela je, tím víc ji fanoušci oceňují. Hudebníci často vystupují s namalovanými obličeji bílou a černou barvou, případně přidají falešnou, nebo i reálnou krev. Snaží se tak vypadat, jako by byli po smrti, nebo chtějí mít démonický zjev. Koncerty bývají často velmi kontroverzní, nezřídka se podobají rituálům. Sebepoškozování nebo používání zvířecí krve a zvířecích hlav jako rekvizit na jevišti také není nic neobvyklého. Ani koncerty kapely Mayhem nevypadaly jinak, avšak mělo přijít ještě něco horšího.

Fotka těla na obalu desky

Skupinu založil Øystein Aarseth, později známý jako Euronymous, Jørn Stubberud s pseudonymem Necrobutcher a Kjetil Manheim v roce 1983. Po několika proměnách sestavy se ke skupině přidal Pelle Yngve Ohlin, známý jako Dead (Smrt). Ten přitáhl velkou vlnu pozornosti, protože koncerty dělal ještě více kontroverznějšími. Na pódiu se často řezal, svoje oblečení klidně i na několik týdnů zakopal pod zem, aby jej později znovu vykopal a koncertoval v něm. Také měl s sebou údajně nosit mrtvého krkavce v igelitovém sáčku „pro tu nejlepší vůni smrti“.

„Neviděl se jako člověk, viděl se jako bytost z jiného světa. Říkal, že měl různé vize, že je jeho krev zmrazená v jeho žilách, že je mrtvý. Proto si vybral tohle jméno. Věděl, že zemře,“ vypověděl o něm další člen skupiny.

Bylo jasné, že Dead na tom není s psychickým zdravím vůbec dobře. Dospělo to až do bodu, kdy si sáhl na život. Euronymous ho našel v jeho domě s pořezanými zápěstími a hlavou prostřelenou brokovnicí. Tragická smrt člena kapely však Euronymouse příliš nezasáhla, jel si koupit fotoaparát, naaranžoval Deadovo tělo, jak uznal za vhodné a vyfotil jej. Fotku poté použil na obal koncertní desky. Později vypověděl, že chtěl část Deadova těla ochutnat, ale nedostal se k tomu. Z úlomků jeho lebky však vyrobil náhrdelníky.

Foto: Eggybird, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Člen kapely Mayhem

Zavražděný člen kapely

Po Deadově smrti začal s kapelou spolupracovat hudebník jménem Varg Vikernes. Spolu s Euronymousem způsobili požár v několika norských kostelech. Fotka hořícího kostela se objevila i na obalu jejich dalšího alba. Někteří skalní fanoušci si tohle chování bohužel osvojili a kostelů shořelo hned několik, a to nejen v Norsku, ale také Švédsku a dokonce i Řecku.

V srpnu 1993 se stala další tragédie, kterou je kapela nechvalně proslulá po celém světě. Bez zjevného důvodu, snad jen kvůli nějakým rozepřím, přijel Varg Vikernes do Euronymousova domu a zavraždil jej dvaceti třemi bodnými ranami. Tvrdil, že jej Euronymous napadl první, a že se jen bránil. Přesto byl odsouzen k dvaceti jedna letům ve vězení, což je v Norsku nejvyšší trest, jaký mohl dostat. Byl propuštěn po patnácti letech, a to i přesto, že se jednou pokusil o útěk. Po propuštění se přidal k neonacistickému hnutí.

Rodina Euronymouse po jeho smrti kapelu prosila, aby z desky vymazali část, ve které Euronymous hraje na elektrickou kytaru. Ačkoliv jim to člen kapely slíbil, nikdy se tak nestalo a album, na kterém hraje oběť i její vrah, vyšlo v květnu 1994.

Dnes zůstal v kapele z původní sestavy jen Necrobutcher. Ačkoliv se od té doby v souvislosti s touto kapelou nestal žádný podobný čin, zůstává kapela Mayhem stále kontroverzní, avšak i oblíbená u mnoha fanoušků black metalu.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz