Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Vlků v ČR stále přibývá. Je to problém?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Vlk

Počty vlků v našich lesích stále rostou a každý na to má jiný názor. Jaké problémy to s sebou přináší?

Článek

Vlka na našem území brali lidé jako problematické zvíře již dříve. V historických dobách se vyskytoval téměř na celém území České republiky a patřil k původním druhům naší fauny. Z důvodu odlesňování krajiny a především lovu zde byl v průběhu 19. a 20. století zcela vyhuben. V posledních letech se však začal na naše území navracet a jeho populace rychle roste.

Nejdříve se vlk navrátil do téměř celé oblasti pohraničí. Nejrozšířenější byl v oblasti Beskyd, v Krušných horách a na Broumovsku. Postupně však začaly jejich počty narůstat a vlci se rozšířili i do dalších regionů. V Jeseníkách byl jejich výskyt potvrzen teprve nedávno, ale ochránci zde již zaznamenali narození vlčat hned v několika smečkách. Ojediněle se vlci vyskytují téměř na celém území ČR, a to i v blízkosti velkých měst.

Foto: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Mapa výskytu vlka v ČR

Na území České republiky žijí celkem tři geneticky rozdílné vlčí populace. Nejdéle je na našem území karpatská populace, v poslední době se sem však silněji šíří německo-polská populace. Ojediněle se zde vyskytují i vlci z populace alpské.

Je návrat vlků dobrá nebo špatná zpráva?

Návrat vlků na naše území vyvolává diskuze. Vlk je pro krajinu důležitý, protože pomáhá přirozeně regulovat divoce žijící velké kopytníky a jak již bylo zmíněno, spolu s rysem ostrovidem a medvědem hnědým patří v našich lesích k původním druhům. Zároveň však nesmíme jeho návrat brát na lehkou váhu a zamyslet se nad důsledky, které přináší.

Vlk se v našich podmínkách živí především srnci, jeleny a divokými prasaty. Největším problémem jsou však jejich útoky na hospodářská zvířata. Vlci napadají především ovce, kozy a telata. Pro zabezpečení svých stád mohou chovatelé získat finanční podporu z Operačního programu Životní prostředí, ale zdá se, že vlci opakovaně překonávají i poměrně kvalitně provedené zabezpečení. Proto, ačkoliv je u nás vlk obecný chráněný coby kriticky ohrožený druh, se stále častěji mluví o možné regulaci. Již v několika regionech se projednávají různá opatření, která by měla řešit konkrétní případy, kdy vlk pravidelně překonává kvalitně provedené zabezpečení hospodářských zvířat, nebo ve vztahu k lidem vykazuje nepřirozené chování. Nejde o všeobecné povolení lovu vlků, ale odstřel bude u konkrétních problematických jedinců možný, ovšem bude až poslední možností.

Lidé se vlků bojí

S návratem vlka se pojí i strach lidí chodit do lesa v oblasti, kde se vlk vyskytuje. Pravdou však je, že setkání s vlkem je spíše vzácné. Ideálním prostředím je pro něj lesnatá krajina, kterou však člověk postupně změnil a vlci jsou nuceni se tomu přizpůsobit. Mohou tak přicházet blíže k lidským obydlím, ve většině případů se však vlk snaží lidem vyhnout.

Od návratu vlka do naší krajiny se v České republice neprokázal jediný incident napadení člověka vlkem. V březnu 2023 byl sice vyšetřován případ údajného útoku na člověka v Krušných horách, v celém případu však byly od začátku nejasnosti a chyběly důkazy, které by toto napadení prokázaly. Strach a negativní pohled na návrat vlků do naší krajiny podporují i některá média a příspěvky na sociálních sítích, kde se o vlcích šíří řada hoaxů a dezinformací. Větší nebezpečí než pro člověka představuje vlk pro psy. Proto, pokud se se svým psem pohybujete v oblasti, kde se vyskytují vlci, měli byste dbát zvýšené opatrnosti.

Návrat vlků a důsledky, které přináší, bychom neměli brát na lehkou váhu. Je však důležité nepoddat se neopodstatněnému strachu a rozlišovat, které problémy s jejich návratem skutečně přichází a jak tyto problémy spolehlivě a šetrně řešit.

Zdroje:

https://www.navratvlku.cz/

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2588907

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám