Článek
Tak šel čas
Státní hrad a zámek Horšovský Týn najdete v Plzeňském kraji. Leží asi deset kilometrů od okresního města Domažlice, známém to centru národopisné oblasti zvané Chodsko. Samotné město Horšovský Týn, ke kterému komplex hradu a zámku patří, je od roku 1953 městskou památkovou rezervací.

Zastavěná plocha celého areálu je veliká přibližně jeden hektar a obklopuje ho čtyřicetihektarový zámecký park.
Historie původního hradu sahá až do 13. století, kdy zde byl vystavěn jako biskupské sídlo. Z té doby tu dodnes můžeme vidět původní gotické sklepení a vzácnou kapli Nejsvětější Trojice. V roce 1535 hrad získali Lobkovicové, a když ho spolu s celým městem postihl o 12 let později zničující požár, nechali ho majitelé přestavět na moderní renesanční zámek. Později v zámeckém parku vyrostlo také několik staveb, které měly šlechtě zpříjemnit pobyt venku - loreta, míčovna a gloriet.

Interiér pařížské míčovny. Jde o budovu, co se stavěla u šlechtických sídel za účelem hraní hry, která byla předchůdkyní dnešního tenisu.
Po skončení třicetileté války se zámek dostal do rukou rodu Trautmannsdorfů, kteří ho vlastnili až do roku 1945, kdy byl celý objekt zestátněn.
Vybere si každý
Nyní máte možnost objevovat kouzla tohoto unikátního sídla hned na pěti prohlídkových okruzích - dvou základních a třech výběrových. Základní okruh Hrad vám představí ty nejstarší části celého areálu - gotické sklepní prostory a kapli. Dále se mohou návštěvníci těšit na ukázku bydlení v době renesance a hlavně mužskou část výpravy jistě zaujme vybavená zbrojnice. Zámek je druhým základním okruhem na Horšovském Týně a dozvíte se na něm, jak žila šlechta od 16. až do počátku 20. století. Nechybí ani taneční sál nebo knihovna.

Horšovskotýnská zámecká knihovna. Knihy ve šlechtických sbírkách většinou odrážely zájmy majitelů. Často to bývala literatura o koních nebo lovu.
Mezi výběrové okruhy patří ten s názvem Purkrabství, kde můžete mimo jiné vidět unikátní sbírku kočárů a saní. Jestli pány zaujala místní zbrojnice, tak dámy se mohou potěšit pohledem na dobové kuchyňské vybavení v dalším výběrovém okruhu Kuchyně. A nakonec si můžete zakoupit vstupenku na poslední výběrový okruh, který nese tajemný a exoticky znějící název Mitsuko, což je jméno jedné velice zajímavé ženy, jejíž život je svázaný se zdejším krajem. Japonku Mitsuko si do svého nedalekého panství v Poběžovicích přivezl na konci 19. století hrabě Heinrich Coudenhove-Kalergi jako svou manželku. Stala se tak jednou z vůbec prvních žen z této daleké země, která kdy vstoupila na evropskou půdu.

Krásná Mitsuko okouzlila hraběte Heinricha ze sousedního panství natolik, že si ji i přes námitky obou rodin vzal za ženu a přivezl ji do Čech.
A co má Mitsuko společného s Horšovským Týnem? Je zde uložena hraběnčina pozůstalost, která je předmětem prohlídky okruhu s jejím jménem, jelikož zámek v Poběžovicích, který vlastnila, je v dnešní době nepřístupný.
A ještě něco navíc
Pokud by vám ani zmíněných pět prohlídek nestačilo, máte možnost využít spojené prohlídky Hradozámek, která nabízí to nejlepší z obou okruhů. Ale pozor, v době letních prázdnin je tento okruh nedostupný. A pokud se se správou státního hradu a zámku Horšovský Týn předem domluvíte, máte šanci si prohlédnout i původně románský kostel Všech svatých v nedalekém Horšově. Nabídka je skutečně široká. Odpočinout si můžete v přírodně krajinářském zámeckém parku, kde můžete obdivovat rybníky i vzácné dřeviny.

Park u zámku je volně přístupný a slibuje příjemnou procházku například při čekání na prohlídku. V určité dny ji můžete absolvovat i s průvodcem.
Bílý jelen i bílé paní
A co by to bylo za zámek, kdyby se k němu nevztahovala nějaká strašidelná pověst? Třeba ta o bílém jelenu, který v sobě ukrýval duši hradního pána? Nebo pověst o ohnivém kohoutovi, který způsobil požár celého města?

K hradům a zámkům vždy patřily i bílé paní. V Horšovském Týně jsou k vidění často. Nabízejí se zde totiž i svatební obřady.
Pět horšovskotýnských nej:
Míčovna v zámeckém parku je druhá nejstarší u nás, po míčovně u Pražského hradu.
Místní loreta, drobná stavba v parku, je nejstarší svého druhu v Čechách.
Na zámku je uchováván husí brk, kterým byl údajně podepsán vestfálský mír, což ukončilo třicetiletou válku, jednu z nejhorších válek v dějinách lidstva?
Celý areál je jedním z nejrozlehlejších historických objektů u nás.
V zámecké jídelně jsou jedny z nejstarších původních funkčních Edisonových žárovek.
Výlet se vším všudy
Ať už sem přijedete na prohlídku či na svatbu, najíst se můžete v některé z restaurací v blízkosti této mimořádné památky. Na parkánu dokonce otevřeli malou zámeckou kavárnu. Místo si oblíbili i filmaři. Slavný hollywoodský herec Morgan Freeman zde kupříkladu natáčel historický film Poslední rytíři, ale jistě vám bude známější naše oblíbená pohádka Nesmrtelná teta s Jiřinou Bohdalovou, ve které můžete vidět záběry ze zámecké knihovny. A pokud vás unaví vysoké letní teploty, co se takhle osvěžit v místním novém koupališti, které se návštěvníkům poprvé otevřelo teprve minulý měsíc?
Anketa
Zdroje: