Hlavní obsah
Cestování

Je vám zima? Na české Sahaře se budete cítit jako na poušti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Czeva/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Česká Sahara nedaleko Veselí nad Lužnicí.

29. 7. 13:29

Kdo by to byl čekal, že v jižních Čechách, proslulých jako krajina rybníků, se ukrývá přírodní unikát, který připomíná pouštní krajinu. Písek je zde jemňoučký. Vítr ho sem totiž přivál z nedaleké řeky Lužnice.

Článek

Všude je písek

Na okraji chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, asi 4 kilometry od městečka Veselí nad Lužnicí, se rozkládá evropsky významná přírodní lokalita, které se přezdívá česká Sahara. Kdo se tu totiž ocitne, připadá si jako na vzdálené vyprahlé malé poušti. Nachází se zde jedno z nejsušších míst naší republiky a teplota nad pískem je dokonce o několik stupňů vyšší než v okolí.

Foto: Chmee2/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 3.0)

Přírodní rezervace Vlkovský písečný přesyp se nachází poblíž Veselí nad Lužnicí a asi jen kilometr od obce Vlkov.

Vítr zde z písku vytvořil tvary, které jsou sice vysoké jen několik centimetrů, ale vidět je lze i z dálky. Od roku 1954 je toto území chráněné, ale písečné duny zde vznikly již dávno předtím. Světle žlutý jemný písek sem z nedaleké řeky Lužnice navál vítr už v době ledové. Najít tu můžete dokonce vzácné suchomilné rostliny a hmyz, který má rád teploučko, jako třeba vosy hrabalky. Ty se sice živí nektarem, ale pro své larvy loví pavouky.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Vosám hrabalkám se zde líbí. Žije zde však více živočichů, kteří milují sucho. Třeba druh pavouka slíďáka.

Na nezpevněné plochy písečného přesypu je sice vstup zakázán, ale z dálky se pokochat krásou této výjimečné lokality můžete. Dokonce sem vede sedmikilometrová pěší turistická trasa z Veselí nad Lužnicí, které je známé pro své pískovny, ve kterých se můžete vykoupat. Ty zabírají téměř 240 hektarů a leží mezi Veselím, Horusicemi a Vlkovem. Vznikly po těžbě štěrkopísku a dnes je to velice populární místo k rekreaci. Na zdejších pěti oddělených jezerech se dá i rybařit a vstup je zdarma.

Foto: Czeva/Wikimeda Commons/(CC BY-SA 4.0)

Místní pískovny jsou velice oblíbené. Narazit tu dokonce můžete i na neoficiální nudistické pláže.

Zdroje: trebonsko.cz, regiontourist.cz, Kudy z nudy, Vlkov, Jižní Čechy

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz