Hlavní obsah
Lidé a společnost

Josef Meinrad: Nejlepší německy mluvící herec ovládal i češtinu. Narodil se totiž jako Josef Moučka

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Josef Meinrad

Herce Josefa Meinrada si většina našich diváků vybaví jako potrhlého císařského pobočníka Böckla z trilogie Sissi. Málokdo ví, že držitel Ifflandova prstenu, který si předávají nejlepší německy mluvící herci, se narodil do české rodiny.

Článek

Rodiče z něj chtěli mít kněze

Na to, že svého času nejlepší německy mluvící herec Josef Meinrad uměl česky, ve svých pamětech vzpomínala herečka Zdenka Procházková, která se se slavným umělcem setkala během svého zahraničního angažmá. Představitel téměř dvou stovek rolí na prknech vídeňského Burgtheateru se totiž narodil českým rodičům žijícím v Rakousku. Na svět přišel 21. dubna 1913 jako Josef Moučka, a ačkoliv začal už v počátcích své herecké dráhy používat příjmení Meinrad, svým původem se vůbec netajil.

Hercův otec se ve Vídni živil jako řidič tramvaje a ze svého syna chtěl mít kněze. Josef Meinrad se na přání rodiny na kněžské povolání skutečně připravoval, ale nakonec ze studií zběhl a vyučil se na obchodní škole. Zajímavé je, že během své pozdější bohaté umělecké činnosti ztvárnil kolem dvaceti postav duchovních, mimo jiné také otce Browna ve stejnojmenném rakousko-německém kriminálním seriálu.

Byl považován za nejlepšího německy mluvícího herce

I když začal Josef Meinrad vystupovat na scénách rakouských kabaretů a divadel už ve 30. letech, hlavním zdrojem jeho obživy tehdy byla práce úředníka, přičemž poctivě docházel na večerní kurzy herectví. Po válce se však jeho herecká kariéra rozjela naplno. V roce 1947 se přidal k členům prestižního Burgtheateru, na jehož jevišti strávil téměř třicet dalších let.

Netrvalo dlouho a talentovaný Vídeňák byl považován za jednoho z největších herců druhé poloviny 20. století, což se potvrdilo i v roce 1959, kdy se stal držitelem prestižního Ifflandova prstenu. Diamantový šperk, který je pojmenován po uznávaném německém umělci Augustu Wilhelmu Ifflandovi, je určen tomu nejlepšímu německy mluvícímu herci, kterého vybírá předchozí nositel prstenu. Jeho nynějším majitelem je od roku 2019 Jens Harzer, známý třeba z populárního seriálu Babylon Berlín, byť slovo majitel není tak úplně přesné. Ifflandův prsten totiž vlastní Rakouská republika, ovšem jeho právoplatný držitel ho užívá až do své smrti.

Jeho komického císařského pobočníka Böckla diváci milují dodnes

Přestože doménou Josefa Meinrada bylo hlavně divadlo, často se objevoval i ve filmu a televizi. Svou první zkušenost před filmovou kamerou si odbyl v roce 1947 díky úloze v rakouské komedii Die Welt dreht sich verkehrt, ovšem hercovou nejslavnější rolí na stříbrném plátně se stal až o několik let později potrhlý major a následně plukovník Böckl z mimořádně oblíbené trilogie Sissi. Tři rakouské historické romantické snímky z 50. let slavily obrovský divácký úspěch a promítaly se v desítkách zemí světa, přestože je dobová kritika označila za kýč. Josef Meinrad se se svým pobočníkem Böcklem postaral o komediální část filmů, které se zařadily mezi historicky nejnavštěvovanější díla v německých a rakouských kinech.

Značně zidealizovaný příběh rakouské císařovny Alžběty proslavil také její představitelku Romy Schneiderovou. Krásná herečka, jejíž život vyhasl v pouhých 43 letech, se s Josefem Meinradem potkala i v roce 1963 během natáčení společného filmu Kardinál. Americké drama, zabývající se mimo jiné sociálními otázkami, tématem potratů i vzestupem fašismu, bylo nominováno na šest Oscarů. Rakouský herec s českými kořeny si v něm zahrál skutečnou postavu kardinála Theodora Innitzera, který měl k Čechám také blízko, jelikož pocházel z Chomutovska.

Svůj milovaný Rolls-Royce si vystavil v obýváku

Navzdory tomu, že byl Josef Meinrad díky držení Ifflandova prstenu považován za nejlepšího německy hrajícího herce, zůstával překvapivě skromný. Jednu drahou vášeň si však neodpustil. Patřil totiž k fanouškům luxusní značky Rolls-Royce, a když už kvůli pokročilém věku nemohl řídit, vystavil si své drahé auto přímo doprostřed obývacího pokoje ve svém domě v Großgmainu nedaleko Salcburku, kde v roce 1996 zemřel v požehnaném věku 82 let. Zůstala po něm manželka Germaine, která svého slavného manžela, po němž Vídeňáci dokonce pojmenovali náměstí nedaleko jeho milovaného Burgtheateru, přežila o deset let.

Zdroje:

PROCHÁZKOVÁ, Zdenka. Na jevišti mezi Prahou a Vídní. 2. vydání. Praha: Brána, 2016. ISBN 978-80-7243-854-9.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10304872361-sissi/

https://www.csfd.cz/tvurce/22526-josef-meinrad/prehled/

https://www.csfd.cz/film/202411-die-welt-dreht-sich-verkehrt/prehled/

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Theodor_Innitzer

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Der_Kardinal

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Josef_Meinrad

https://www.geschichtewiki.wien.gv.at/Josef_Meinrad

https://www.geschichtewiki.wien.gv.at/Iffland-Ring

https://www.imdb.com/name/nm0576938/bio/

https://corporate.dw.com/de/1975-interview-mit-josef-meinrad/a-16064722

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz