Hlavní obsah
Cestování

Kam s dětmi, když prší? Jistí to Hurvínek, žraloci, čokoládový Jágr i čtyřmetrový obr s miminem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com

Ilustrační foto

3. 8. 10:38

Venku leje jako z konve a děti se doma nudí? Nebo jste zrovna v tyto deštivé dny vyrazili na dovolenou a teď musíte hrát na chatě donekonečna Člověče, nezlob se? Vyrazte na výlet, kam si s sebou pláštěnky ani deštníky brát nemusíte!

Článek

Plzeň a její loutky

V srdci západních Čech leží průmyslové město Plzeň, které sice proslavilo výtečné pivo, ale kromě něj se Plzeň stala také kolébkou loutkařství. A dokonce se tu narodily i dvě naše nejslavnější loutky. Spejbl byl vyřezán podle návrhu Josefa Skupy už v roce 1919 a jeho syn Hurvínek se k němu připojil o sedm let později.

Foto: Palickap/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Spejbl s Hurvínkem mají dokonce svou sochu. Najdete ji v plzeňských Šafaříkových sadech, kam můžete vyrazit po prohlídce muzea.

O tom všem se dozvíte víc v Muzeu loutek. To najdete na náměstí Republiky v historickém domě, který už ve středověku patřil k nejvýznamnějším domům ve městě. Náklady na vybudování plzeňského Muzea loutek se vyšplhaly k šedesáti milionům korun a dozvíte se zde vše o místní bohaté loutkařské tradici. Expozice představuje začátky loutkařství v Plzni a první kočovné lidové společnosti, ale i významné osobnosti, mezi které patří třeba Jiří Trnka, který v roce 1939 vytvořil pro Světovou výstavu v New Yorku své dioráma s názvem Svatba u Broučků. To zde dnes můžete obdivovat. Vidět tu ale jsou i současné loutky z plzeňského divadla Alfa a dokonce si tu můžete zahrát na loutkoherce a zkusit si loutky vodit. A kdo chce, tomu Muzeum loutek zapůjčí domů rodinné loutkové divadlo se sadou patnácti pohádkových postav a hromadou rekvizit i scénářem, takže zábava může pokračovat i ve vašich domovech. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin a děti do tří let mají vstupné zdarma, ty starší za 30 korun a dospěláci za 60.

V Praze jako pod mořskou hladinou

Od roku 2002 můžete na pražském Výstavišti vidět, jak vypadá mořský svět. Stejnojmenná stálá expozice je největším mořským akváriem u nás a v roce 2006 dostala status zoologické zahrady. Prohlédnout si zde můžete 360 druhů živočichů, a to těch mořských, ale i sladkovodních. Chcete se zblízka podívat na rejnoky, murény, piraně, nebo třeba želvy? Žijí zde i žraloci. Ti obývají tu největší nádrž s objemem až 100 000 litrů mořské vody. V pražském Mořském světě najdete 60 akvárií a poznáte, jak se žije pod mořskou hladinou. Velikým lákadlem je i pětadvacetimetrová korálová jeskyně nebo krmení zdejších živočichů. Ve vybrané dny můžete dokonce navštívit i noční prohlídky s odborným výkladem. Otevřeno mají 365 dní v roce a ceny vstupenek se liší v závislosti na dnech v týdnu a na velikosti dětí. Základní vstupné pro dospělého je ve všední dny 420 korun, o víkendu 440 korun. Nejmenší děti do 80 centimetrů se mohou pokochat barevnými rybkami zdarma.

Foto: pixabay.com

Mořský svět najdete kousek od tramvajové zastávky ve volnočasovém areálu Výstaviště na Praze 7. Barevný svět plný ryb děti nadchne. Ilustrační foto.

Tábor k nakousnutí

V Jihočeském kraji leží na řece Lužnici starobylé město Tábor. V roce 1420 ho založili husité a táborské centrum je se svou sítí historických uliček památkovou rezervací. Přímo tam, ve starém jádru Tábora, sídlí unikátní Muzeum čokolády a marcipánu. Na téměř 1000 metrech čtverečních zde můžete zjistit vše o dějinách čokolády nejen ve světě, ale i v našich zemích. Dozvíte se zajímavé informace o jejím pěstování i zpracování, jako například to, že první zmínka o sladkostech u nás pochází z 12. století, kdy se však ještě čokoláda k jejich výrobě nepoužívala. To nastalo až poté, co se k nám tato novinka dostala ze západní Evropy, kde se pití horké čokolády stalo v 17. století velice módní záležitostí.

Prvotřídní točenou čokoládu můžete ochutnat i v muzeu, protože zde mají svou vlastní Čokolaterii, kde kromě ní nabízí i dorty a zákusky, které se vyrábí přímo v budově a vy to dokonce můžete i vidět. Pozorovat cukráře při výrobě sladkých čokoládových pralinek je jistě zážitek, který můžete okusit na vlastní kůži při oblíbeném kurzu, který Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře pořádá. A také umožní zájemcům zúčastnit se večerních komentovaných prohlídek, které probíhají právě v nynějším letním období. A co vše tu můžete vidět? Třeba čokoládovou sochu naší hokejové legendy Jaromíra Jágra, ale i největší čokoládový interaktivní vlak v České republice nebo marcipánové postavičky z oblíbeného Večerníčku a čokoládovou fontánu. Otevřeno je denně mezi 9. a 17. hodinou, ovšem teď o letních prázdninách se tu můžete zdržet až do 19:00 hodin. Plné vstupné je 220 korun a to dětské 160, přičemž děti do výšky 100 centimetrů mohou přijít a neplatit vůbec nic.

Foto: Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře

Socha Jaromíra Jágra je celá z čokolády. V Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře ale můžete vidět i sladkého Mr. Beana se svým ikonickým auťákem.

Pohádkové Valtice

V okrese Břeclav leží perla Jihomoravského kraje, vinařské město Valtice, které má dlouhou a bohatou historii. Místní zámek vznikl z původního gotického hradu, jehož stavba se datuje do 13. století a krásné městské jádro bylo pro svou malebnost a zachovalost prohlášeno městskou památkovou zónou. Ve Valticích na hlavní křižovatce naleznete největší výstavu národních pohádkových postav a strašidel u nás. Nechybí tu Šípková Růženka ani Karkulka. Bát se můžete v místním pekle, kde sice žijí hodní čerti, ale na hříšníky mají připravenou speciální váhu, která rozhodne, kdo a jak moc zlobil. K českým pohádkám neodmyslitelně patří i vodníci, kterým je zde vyčleněna dokonce celá jedna expozice. Chybět však nesmí ani tradiční Večerníček a jeho postavičky, které nás doprovázejí každý večer už téměř 60 let.

Foto: pixabay.com

Večerníčky s Krtečkem patří mezi ty vůbec nejoblíbenější. Spolu s dalšími pohádkovými postavičkami můžete Krtečka vidět ve Valticích.

Sídlí tu i hodný drak Valtík, který měří úctyhodné čtyři metry a společnost mu dělá jeho roztomilé dračí miminko. Přijít můžete denně mezi 10. a 18. hodinou, a komu se nebude chtít domů, ať tu zkusí přespat! Dospěláci si vstupenku na výstavu koupí za 199 korun a děti za 149. Ti nejmenší mají vstup zdarma.

A pamatujte, že u nás je krásně, i když prší!

Zdroje: Muzeum loutek v Plzni, oficiální web Mořského světa v Praze, oficiální web Muzea čokolády a marcipánu v Táboře, město Tábor, oficiální web Světa pohádek ve Valticích, město Valtice

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz