Hlavní obsah
Cestování

Kde bydlela Popelka? Na vodním hradě v západních Čechách si můžete vyzkoušet i její střevíček

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay.com

Vodní hrad Švihov

28. 7. 18:37

Máte rádi naši klasickou vánoční pohádku Tři oříšky pro Popelku s Libuškou Šafránkovou? Natáčela se i na unikátním gotickém sídle poblíž Klatov, které obklopuje vodní příkop. Švihovský hrad si dokonce můžete prohlédnout i netradičně z loďky.

Článek

Nezbořili ho Švédi ani král

Na konci 15. století nechal ve Švihově přestavět svůj hrad Půta Švihovský z Rýzmberka. Byl to vzdělaný a velmi vlivný muž, vždyť zastával funkci nejvyššího královského sudího a do jeho majetku spadal mimo jiné i další český významný hrad Rabí. Mezi poddanými však nebyl oblíbený, jelikož jim stále zvyšoval daně i robotní povinnosti, aby mohl financovat své nákladné stavby. Proto o něm také vznikla řada ne příliš lichotivých pověstí.

Foto: Miroslav Bolek/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Půta Švihovský z Rýzmberka byl jedním z nejbohatších šlechticů v zemi.

Švihov je západočeské městečko a leží asi deset kilometrů od Klatov a třicet kilometrů od Plzně. Z místního hradu se postupem let stalo pohodlné šlechtické sídlo, které ale zároveň sloužilo jako nedobytná pevnost. O tom se mohli přesvědčit i švédští vojáci, kteří se ho během třicetileté války pokoušeli neúspěšně dobýt, a to dokonce dvakrát. Co se nepodařilo Švédům, chtěl udělat panovník. Celý švihovský hrad nařídil zbourat, protože se obával, aby ho neobsadily loupeživé bandy, které by mohly ohrožovat království. Naštěstí k tomu nedošlo a místo zkázy se začal Švihov využívat k hospodářským účelům. Tento úděl mu vydržel až do první poloviny 20. století, kdy už se o hradu mluvilo jako o zřícenině. Po skončení druhé světové války tento unikátní gotický klenot přišel do rukou státu, který ho zrekonstruoval a návštěvníci se dnes díky tomu mohou těšit na několik prohlídkových tras.

Černá kuchyně, věž i lodičky

Základní okruh Hrad vás provede životem na šlechtickém sídle. Nahlédnout můžete třeba do dámské ložnice, kaple, nebo do tanečního sálu, kde se dříve panstvo jistě dobře bavilo. Pokud chcete vidět, jak se v dávných dobách na takovém hradě vařilo, navštivte okruh s názvem Kuchyně. Prohlédnete si na něm černou kuchyni, ve které se kdysi jídlo připravovalo na otevřeném ohništi. Kdo se nebojí výšek, může vystoupat až na hradní věž a pokochá se krásným výhledem na celé město. K tomu je ale zapotřebí fyzická zdatnost. Kdo ji postrádá, nemusí smutnit, i zdravotně znevýhodnění se mohou prostřednictvím promítání fotografií hradu dozvědět vše o jeho historii. A protože Švihov je vodní hrad, návštěvníci si mohou půjčit loďky a neobvyklou prohlídku tak mohou dokonce absolvovat přímo z klidné hladiny vodního příkopu.

Foto: pixabay.com

Hrad byl za první republiky označován za zříceninu, ale dnes jde o oblíbený turistický cíl, kde si své najde každý návštěvník. Dospělý i ten dětský.

Popelka na Švihově

Milovníci naší snad nejznámější filmové pohádky jistě vědí, že se některé její scény natáčely právě zde. A aby se o pohádce Tři oříšky pro Popelku mohli lidé dozvědět víc, je v hradní Bílé baště připravena výstava, kde nechybí ani původní scénář k filmu, fotografie z natáčení nebo naaranžované filmové scény. Výstava nese název Za tajemstvím Popelčina střevíčku a ten si tu také můžete vyzkoušet. Okolím hradu vede i Popelčina pohádková stezka, kde se na nenáročné tříkilometrové procházce na informačních tabulích dozvíte další zajímavosti o zdejším natáčení.

Foto: pixabay.com

Klasický příběh o chudé Popelce u nás zpracovala Božena Němcová. Podle její verze pohádky se natáčela i ta s L. Šafránkovou z roku 1973. Ilustr. foto

Zadnice, co plní přání

Co by to bylo za hrad bez hradní krčmy? I tu zde najdete a můžete se v ní po prohlídce občerstvit. Vodní hrad Švihov je opravdu pohádkový a dokonce se vám zde může splnit i přání! V kapli je totiž podle pověsti zazděn místní nenasytný mnich, který kradl jídlo v kuchyni i ve spižírně. Ze zdi mu ale dodnes vyčuhuje zadnice, která časem také zkameněla. Kdo se nebojí a strčí mnichovi mezi půlky prst, údajně se mu splní jeho přání. Tak směle do toho!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz