Hlavní obsah
Lidé a společnost

Krásná Magda - Její nevlastní otec s ní po svatbě s Goebbelsem už nikdy nepromluvil. Byl totiž Žid

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: German Federal Archives/Wikimedia Commons/(CC-BY-SA 3.0)

Magda Goebbelsová, první dáma třetí říše

24. 8. 7:22

Když poprvé spatřila svého budoucího manžela za řečnickým pultem, život se jí rázem změnil. Milovnice buddhismu, která hrdě nosila příjmení svého nevlastního židovského otce, se proměnila v ukázkovou nacistku, kterou obdivoval i Hitler.

Článek

Nemanželská dcera služky

V roce 1901 se v Berlíně narodila jedné služebné nemanželská dcera. Otcem malé Magdy, jak dítě pojmenovali, byl matčin zaměstnavatel a bohatý podnikatel. Ten dítě uznal za své a jeho matku si dokonce vzal za ženu. To bylo pro mladou služtičku terno, protože většinou dívky jako ona dopadaly jinak. Když se pán zapletl se svou zaměstnankyní, která si ze vztahu kromě zlomeného srdce odnesla i doživotní hanbu jako svobodná matka, maximálně ji vyplatil penězi. To Magdina matka měla štěstí a místo posměchu se stala velkou paní. Byla jí však jen tři roky, než došlo k rozvodu. Podruhé se ale vdala snad ještě lépe. Vzala si židovského továrníka Richarda Friedländera, kterého si zamilovala i její dcera. Ta dokonce přijala jeho příjmení a stala se z ní Magda Friedländerová. Rodina žila nějaký čas v Bruselu a když se vrátila zpět do Berlína, následoval druhý rozvod. Na vztahu Magdy k nevlastnímu otci to ale nic nezměnilo a ona dál nosila jeho příjmení a ráda se s ním stýkala. Studovala na gymnáziu a zamilovala se do buddhismu.

Foto: German Federal Archives/Wikimedia Commons/(CC-BY-SA 3.0)

Byla krásná, chytrá i zajištěná. Její biologický otec byl podnikatel a ten nevlastní továrník.

Okouzlila boháče

Byla velice pohledná a inteligentní, takže není divu, že jednoho dne vzbudila zájem svého spolucestujícího ve vlaku. A nebyl to jen tak někdo. Günther Quandt byl jedním z nejbohatších lidí tehdejšího Německa a do téměř dvacetileté Magdy se okamžitě zamiloval a v roce 1921 si ji vzal za manželku. I když se jim narodil syn Harald, Güntherova rodina novou paní domu nikdy nepřijala. Manželé Quandtovi kvůli obchodu procestovali USA i Jižní Ameriku a vše se zdálo být v pořádku, dokud Günther neodhalil údajnou Magdinu nevěru. Přišel na řadu rozvod a z něj bývalá manželka vyšla jako velice bohatá a stále ještě mladá paní. Užívala si peníze, dobře a draze se oblékala, vždy byla perfektně nalíčená a učesaná.

Svědek Adolf Hitler

Jednoho dne v roce 1930 se rozvedená panička přišla podívat na akci pořádanou NSDAP, tedy Národně socialistickou německou dělnickou stranou, jejíž členové si říkali zkráceně nacisti. A tehdy se Magdě změnil život. Poprvé totiž spatřila Josepha Goebbelse, který na akci krajně pravicové strany toho dne řečnil. Svým projevem ji přímo nadchl a ona se stala nadšenou nacistkou. Doktor Goebbels chtěl mít krásnou blondýnku u sebe, udělal z ní tedy svou archivářku. Vztah měli jako na houpačce a nikam se neposouval, až do doby, než do něj vstoupil oběma obdivovaný Adolf Hitler. Ten milence přesvědčil, aby se vzali. Magdu si totiž oblíbil a po svatbě k manželům Goebbelsovým často a rád chodíval na návštěvy. Dokonce jim šel během obřadu za svědka.

Foto: German Federal Archives/Wikimedia Commons/(CC-BY-SA 3.0)

Manželé Goebbelsovi po svatbě žili v Magdině honosném bytě, kam rád chodíval na oběd i Adolf Hitler. Magda byla výborná hostitelka.

Tak má vypadat správná rodina!

Kdo se však s jejich svatbou nemohl smířit, byl Richard Friedländer, Magdin nevlastní otec. Přerušil s dcerou veškerý styk a nikdy jí manželství s nacistou neodpustil. Po jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem začala stoupat i rodina Goebbelsových. Bylo zřízeno nové ministerstvo lidové osvěty a propagandy, v jehož čele stanul právě doktor Joseph Goebbels a stal se tak jedním z nejvyšších německých nacistických představitelů. A to chtěl být původně knězem! Celý život bojoval se svým hendikepem. Vinou ploché nohy či nemoci měl svou pravou nohu od dětství pokřivenou a musel nosit speciální botu a kovovou podpěru. Magdě to však nevadilo a svého muže hluboce obdivovala. Tolerovala mu i jeho časté avantýry. Až na jednu. Na tu s naší Lídou Baarovou. Kvůli české herečce se chtěl Joseph Goebbels dokonce i nechat rozvést. Když se to dozvěděl Adolf Hitler, zakázal mu se s Lídou dál stýkat. A zamilovaný Goebbels ho poslechl. Dál šli s Magdou příkladem a ukazovali veřejnosti, jak má vypadat správná německá rodina. Magda svému muži porodila šest dětí a žil s nimi i její syn z prvního manželství. Reprezentovala svého manžela i Německo a stala se první dámou třetí říše, která byla naprosto oddaná svému vůdci. A také on ji obdivoval a dával ji příkladem jako matku, hospodyni, manželku a Němku.

Děti vzala s sebou na smrt

Magda Goebbelsová Hitlera neopustila a zůstala s ním až do konce. V posledních dnech války se říšský ministr propagandy i s rodinou přestěhoval do podzemního bunkru v zahradě říšského kancléřství. I když bylo Magdě nabídnuto, že je možnost dostat do bezpečí alespoň její děti, odmítla. 1. května 1945, den po Hitlerově sebevraždě, si vzala život také. Ale s sebou vzala i svých šest malých dětí. Ty byly uspány morfiem a poté jim jejich matka spolu s Hitlerovým lékařem dala do úst kyanidové kapsle. Po vraždě svých nevinných dětí se před bunkrem sama otrávila a její muž se zastřelil. Těla byla na jejich žádost spálena. Těžko říct, co by se stalo s Magdinými dětmi po válce, kdyby je nechala žít. Jistě by to měly těžké, ale žádný rozumný člověk by jim přece nemohl vyčítat činy jejich rodičů. Šanci na život ale nedostaly.

Foto: German Federal Archives/Wikimedia Commons/(CC-BY-SA 3.0)

Magda a Joseph Goebbelsovi s jejich šesti malými dětmi, které otrávili. Magdin syn Harald dostal od matky i Goebbelse dopis na rozloučenou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz