Hlavní obsah
Umění a zábava

Malíř Henri de Toulouse-Lautrec vyrostl jen do výšky 150 cm. Zřejmě za to mohl příbuzenský sňatek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Francouzský malíř Henri de Toulouse-Lautrec

5. 8. 8:21

Jeho rodiče byli bratranec a sestřenice. Pravděpodobně vlivem genetického zatížení Henri trpěl vadou růstu kostí, která způsobila, že nikdy nevyrostl tolik, jako ostatní. Začal kvůli tomu ale malovat, a byť byl vzrůstem malý, umělcem byl velikým.

Článek

Navždy malý

Henri de Toulouse-Lautrec se narodil do staré šlechtické hraběcí rodiny, kde sňatky mezi příbuznými nebyly ničím neobvyklým. Výstřední hrabě Alphonse si za ženu vzal svou vlastní sestřenici Adéle, která mu Henriho porodila v roce 1864. Že s chlapcem není zdravotně vše v pořádku, se začalo ukazovat již záhy. Jeho růst byl zpomalený a nohy se mu podivně deformovaly. Deformace se objevily i v chlapcově obličeji. Nosní dírky měl neobvykle veliké a jeho ret byl převislý. Navzdory svému tělesnému hendikepu ale projevoval značnou inteligenci. Možná i kvůli Henriho těžkému údělu se Adéle rozhodla, že ho bude vychovávat sama. Aristokratka osobně pečující o své dítě - v té době skutečně neobvyklá praxe. Z manželství Henriho rodičů se se zdravotními problémy narodil ještě jeden chlapec, ovšem zemřel už v jednom roce. Matka svého Henriho milovala a ten se na ní stal závislým až do konce života.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Henri nevyrostl více, než do 150 centimetrů. Trpěl kvůli tomu pocity méněcennosti a nesnášel samotu.

Malířem z nudy

Už tak osudem zkoušený chlapec si navíc krátce po sobě zlomil obě nohy, a tím se jeho růst definitivně zastavil. Několik měsíců musel být upoután na lůžko a rehabilitovat. Aby zahnal nudu, oprášil svou dřívější zálibu a začal kreslit a malovat. Šlo mu to více než dobře. Postupem času své umění zdokonaloval učením se od zkušených mistrů a v novém světě plném avantgardních přátel brzy zdomácněl. Se svými kumpány se scházel po hospodách okolo pařížského Montmarteru, tehdejšího světového centra umění. Tam si také otevřel svůj první ateliér a přestěhoval se tam. Kabarety, cirkusy, bary a pochybné lokály, to vše přitahovalo Henriho pozornost. Za modelky mu stály tanečnice, herečky i prostitutky, jejichž svět dokonale znal. Býval totiž častým hostem v nevěstincích, kde se patrně od jedné ze svých milenek nakazil syfilidou, která ho nakonec stála život.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Ženy měl rád, za jejich lásku ale musel platit. Peníze na to měl, matka ho celý život finančně podporovala. Jeho milenky mu bývaly i modelkami.

Syfilis + alkohol = smrtící kombinace

Na výstavách sklízel Henri de Toulouse-Lautrec úspěch, opravdu slavným se ale stal až po vytvoření plakátu pro nový kabaret Moulin Rouge, kde býval jako doma. Zábava s přáteli, ženy a alkohol, to byl Henriho každodenní život. S alkoholem to ale nebezpečně přeháněl, až se na něm stal těžce závislým. Stával se agresivním a známí ho nepoznávali. Za touto proměnou stál i syfilis, nemoc, která v posledních stádiích mění lidské osobnosti. A k tomu způsobuje i paralýzu. Ani té Henri neunikl, ale až ke konci jeho krátkého života, který se však už blížil. Začal být pomatený a trpěl paranoiou. Zkusil se léčit v soukromém sanatoriu pro duševně choré, ale záchrana pro něj už nebyla. Henri de Toulouse-Lautrec zemřel ve svých šestatřiceti letech na matčině zámku poblíž francouzského Bordeux. Matka mu stála po boku až do konce a byla také hlavní iniciátorkou zřízení synova muzea. Sídlí v Albi, kde se jí slavný malíř narodil, a nese název Muzeum Henriho de Toulouse-Lautrec. Kromě největší sbírky jeho děl tu návštěvníci mohou obdivovat i obrazy dalších umělců zvučných jmen, jako třeba Edgara Degase. Henri de Toulouse-Lautrec sice moc nevyrostl, ale velkým přesto byl. Patřil totiž k těm nejvýznamnějším tvůrcům konce 19. století.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Byť kvůli své výšce trpěl pocity méněcennosti, uměl si z ní udělat i legraci. To dokazuje jeho vlastní karikatura, kde sám sebe ironicky zvěčnil.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz