Hlavní obsah
Lidé a společnost

Meghan vzala Anglii prince, ale Wallis Simpsonová rovnou krále. Kvůli její lásce se vzdal trůnu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Ilustrační foto

28. 7. 10:00

Už dávno před Meghan Markle, které Angličané vyčítají, že jim odloudila jejich milovaného prince Harryho, svět obletěla šokující zpráva. Britský král Edward VIII. abdikoval, aby se mohl oženit s dvakrát rozvedenou Američankou. Prostě se zamiloval.

Článek

Řekl to všem

Ve slavném živém rádiovém vysílání se v roce 1936 britský panovník celému světu přiznal, že bez pomoci a podpory ženy, kterou miluje, není schopný plnit své královské povinnosti a raději abdikuje. Byl to šok, protože dosud se ještě žádný britský král trůnu dobrovolně nevzdal. Navíc kvůli ženě. A dvakrát rozvedené Američance k tomu.

Rozvod číslo 1

Narodila se jako Bessie Wallis Warfieldová v roce 1896 u hranic Pensylvánie a Marylendu. Její otec se v té době léčil s tuberkulózou, které brzy podlehl, a malá Wallis, jak si říkala, se s matkou odstěhovala do rodinného sídla v Baltimore. Tam vyrůstala jako dívka ze zlaté mládeže. Její život byl plný dobrodružství a bezstarostnosti, kdy mezi studiem prestižních soukromých škol navštěvovala nejrůznější večírky a kluby.

Foto: pixabay.com

Wallis byla zábavná a společenská. Byla hvězdou všech večírků. Ilustrační foto

Ve svých dvaceti letech se provdala za amerického námořního pilota a stala se z ní paní Spencerová. Manžela Wina potkala při jedné návštěvě příbuzných na Floridě, ale šťastná s ním nebyla. Kvůli jeho profesi se manželé často stěhovali z místa na místo, žili dokonce i v daleké Číně. V roce 1928  se dala Wallis se svým prvním mužem rozvést. To v té době nebylo vůbec nic jednoduchého, protože na rozvedené společnost koukala skrz prsty, což dokazuje i fakt, že ji kvůli tomu její strýc vyškrtl ze své závěti.

Princ z pohádky

Wallis netruchlila dlouho a brzy slavila druhou svatbu. Potkala lodního makléře Ernesta Simpsona, kterému její rozvedený stav nevadil, protože také on sám byl rozvedený. Žili spolu v Londýně, kde se dostali i do společnosti přátel budoucího britského krále Edwarda VIII., kterému ale rodina a známí říkali jeho jménem- David. A byl to skutečně pohádkový princ, okouzlující, hezký a zcestovalý. Ženy po něm šílely a pronásledovaly ho na každém kroku. Jeho však zaujala jen jedna. Večírky v klubu, kam postupně Wallis začala chodit bez manžela, se pro prince staly osudné. Zamiloval se. Ale Wallis byla stále vdaná, i když už se rozváděla, což byl v té době obrovský skandál.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Budoucí král trávil s Wallis každou volnou chvíli. Bavili se a cestovali. Vzít si ji však nesměl.

Chtěl jen Wallis

A když se v roce 1936 stal po smrti svého otce David králem Edwardem VIII., pomluvy o jejich lásce se šířily po celém světě. Bylo však nepřijatelné, aby se anglický panovník oženil s dvakrát rozvedenou ženou, jejíž chování a dokonce i oblékání pobuřovalo upjatou Edwardovu rodinu. Přesto si král chtěl Wallis vzít, ale proti se postavila i vláda, a tak zamilovanému panovníkovi nezbylo nic jiného, než se své koruny vzdát. Přenechal ji mladšímu bratrovi, otci nedávno zemřelé Alžběty II.

Na večeři u Hitlera

Konečně se nemusel na nikoho ohlížet a z Wallis Simpsonové udělal v roce 1937 svou právoplatnou manželku, kterou mu byla dalších téměř 35 let. Edwardova rodina ji však ani poté nepřijala. Manželé se odstěhovali do Paříže, odkud často navštěvovali Spojené státy, ale také hodně cestovali po Evropě. Jedna taková jejich cesta vedla před vypuknutím druhé světové války do nacistického Německa, kde je přátelsky přijal sám Adolf Hitler. Tato kontroverzní návštěva ještě více zhoršila vztahy mezi Wallis, Edwardem a jeho rodinou.

Foto: Wikimeda Commons/volná licence

Manželé milovali večírky. Žili převážně ve Francii, ale hodně cestovali.

Princové milují Američanky

Z Wallis se stala módní ikona. Byla jednou z nejlépe oblékaných žen světa a módu opravdu milovala. Navštěvovala módní přehlídky, a dokonce spolupracovala i se slavným Salvadorem Dalím. Její styl byl osobitý a originální, ráda kombinovala výstřední a opulentní šperky s jednoduchými šaty. S Edwardem žili spokojeně až do roku 1972, kdy bývalý král podlehl rakovině plic. Wallis ho přežila o 14 let a zemřela v 89 letech v roce 1986 ve svém domě v Paříži. Její jméno se dnes často připomíná v souvislosti s vévodkyní Meghan, se kterou jsou si v lecčems podobné. Obě byly Američanky a obě byly rozvedené. Kvůli nim se jejich muži odcizili svým rodinám. Edward s Wallis prožil spokojený život. Jestli bude mít stejné štěstí i Harry, ukáže až čas.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Wallis a Edward jsou legendární pár. Vždyť on se kvůli ní vzdal trůnu!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz