Článek
Byl z dvaceti dětí
Joseph Dielle se narodil v Konžské republice, která leží ve střední Africe. Dnes zde žije okolo čtyř miliónů obyvatel a úředním jazykem je francouzština, jelikož právě Francouzi tu měli svou kolonii. Hlavním městem dnešní republiky Kongo je Brazzaville, nechvalně proslulé vysokou mírou zločinnosti. Téměř všichni Konžané vyznávají křesťanskou víru, navzdory tomu se v zemi ještě často praktikuje i africké čarodějnictví. Josephova rodina byla opravdu početná. Jeho otec měl dvě manželky a k tomu se dožil úctyhodných 104 let, není tedy divu, že mu stihl pořídit hned devatenáct sourozenců. Joseph začal pracovat jako moderátor zpráv v místní televizi, když si ho všiml československý velvyslanec a šikovnému mladíkovi nabídl možnost studia v Praze, kam se budoucí „Mireček“ v roce 1982 skutečně vydal.
Pro všechny byl Pepík
Joseph Dielle se v našem hlavním městě přihlásil ke studiu režie na FAMU. O dva roky později probíhal casting do připravovaného pokračování mimořádně úspěšného filmu Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky. Druhý díl komediální hexalogie nesl název Jak básníci přicházejí o iluze a sledoval osudy hlavního hrdiny Štěpána a jeho studium medicíny v Praze. Joseph Dielle si zahrál postavu Štěpánova exotického spolužáka se jménem Numira Cassa Thombe, kterému ale nikdo neřekne jinak než Mireček. Natáčení probíhalo v kladenské nemocnici nebo v Mělníku a svému zahraničnímu kolegovi na place všichni říkali prostě Pepíku.
Naposledy navštívil naši zemi v roce 1987
Když byl film hotový, vrátil se Joseph zpět do afrického Konga. Svou manželku, se kterou se mu narodilo pět dětí, poznal ještě před studijní cestou do Československa. Usadili se v druhém největším městě Konžské republiky Pointe-Noire, které je obchodním centrem země a také zde sídlí jedno ze dvou mezinárodních letišť v celé republice. Město je proslulé svou dřívější těžbou potaše, tedy uhličitanu draselného, který se mimo jiné používá při výrobě skla, mýdel, pracích prášků nebo třeba léků. Druhý díl Básníků opět sklidil veliký divácký úspěch a režisér Klein spolu se scenáristou, spisovatelem a lékařem Ladislavem Pecháčkem chystali díl číslo tři. Ani ve filmu Jak básníkům chutná život nesměl oblíbený Mireček chybět. Joseph Dielle tedy v roce 1987 opět přiletěl do Československa, aby se zúčastnil natáčení. Bylo to naposledy, co navštívil zemi, kde se stal i díky své úsměvné češtině nesmírně populární.
Dožil se důchodu
Joseph v Kongu pracoval jako televizní režisér a časem dokonce povýšil na samotného ředitele místní televize DVS Plus, která vysílala převážně seriály a převzaté pořady a byla v zemi velice úspěšná. Náš „Mireček“ si mohl dovolit žít na vysoké noze a oproti většině Konžanů bydlel přímo luxusně. I do jeho života však zasáhla hrozivá občanská válka, která v zemi zuřila v devadesátých letech, a ve které umírali především civilisté. Joseph Dielle děsivou válku přežil, přišel však o spoustu majetku, když mu během bojů vyrabovali jeho dům. V roce 2018 se objevil v cestopisném pořadu České televize Na cestě po Kongo-Brazzaville. Byl už v důchodu a žil obklopen svými dětmi a vnoučaty. Jeho nezapomenutelná postava studenta Mirečka patří k těm nejoblíbenějším z celé básnické série a baví české diváky dodnes.