Článek
Jako panenka
Holandská ,,Malenka“ přišla na svět v roce 1876 jako Pauline Mustersová do početné rodiny tesaře. Měla ještě dalších osm sourozenců, ale jen ona se narodila s postižením, kvůli kterému vypadala po celý svůj krátký život jako panenka. Ze třiceti centimetrů vyrostla jen o pouhých devětadvacet, v dospělosti tedy měřila neuvěřitelných 59 centimetrů. Dívčina výška vzbuzovala veliký zájem lidí, kteří chtěli maličkou Pauline vidět na vlastní oči. Toho se rozhodl její otec využít a už v dívčiných dvou letech ji začal za peníze ukazovat veřejnosti. Rodině z malé nizozemské vesnice Ossendrecht, která v 19. století proslula svým pěstováním čekanky, začala výška malé Pauline přinášet značné bohatství.
Pauline Mustersová svůj hendikep dokázala zpeněžit. Od dětství vystupovala v cirkusech, divadlech i zájezdních představeních.
Malá tanečnice a akrobatka
Pauline od nejútlejšího věku hodně cestovala a za příjem z jejího vystupování si rodina dokonce mohla dovolit postavit nový dům. Otec ji za tučnou odměnu, kterou inkasoval od majitele kočovného divadla, nechal jezdit po Evropě s jeho společností. Když dívčin otec zemřel, Pauline se ujal bratr její sestry. Se švagrem projela mnoho evropských zemí. Diváci ji mohli kromě rodného Nizozemska vidět i v Belgii, Německu, Anglii nebo třeba Francii. Každý chtěl vidět ,,živou panenku“ a její představení sklízela veliký úspěch. Nezůstala jen u pouhého ukazování se, ale v cirkusech a divadlech tančila a dokonce i předváděla akrobatické kousky. Také uměla zpívat a její popularita dál rostla.
Půvabná princeznička
Lidé ji znali jako ,,Princeznu Pauline“, což si dívka vybrala jako svůj umělecký pseudonym. Na svou miniaturní postavu si musela nechávat své šaty šít na míru a oblékala se elegantně, jako pravá dáma. Kromě své mateřštiny vlámštiny Pauline mluvila i francouzsky, anglicky a německy. Právě v Německu se dokonce setkala s císařem Vilémem, který jí udělil audienci. Diváci malou umělkyni zbožňovali, její vystoupení praskala ve švech a články o ,,Princezně Pauline“ pravidelně vycházely v tehdejších novinách. Lidi ale nelákala pouze senzace, že uvidí nejmenší ženu světa, ale i Paulinina klidná a milá povaha. Podle současníků to byla velice zdvořilá a půvabná mladá slečna, kterou nešlo si neoblíbit.
Princezna Pauline bývala často v novinách. Lidi okouzlovala i svým půvabem i elegancí.
Do rakve s korunkou
Její obliba stále stoupala a ona se roku 1894 rozhodla vydat na turné po Spojených státech. I zde sklízela úspěchy, o čemž svědčí i to, že mívala až tři vystoupení denně. Americkou slávu si Pauline bohužel neužila dlouho. Po dvou měsících od příjezdu onemocněla zápalem plic a zákeřnou meningitidou a svůj boj s nemocí ve svých čerstvých devatenácti letech prohrála. Pauline Mustersová zemřela ve svém hotelovém pokoji 1. března roku 1895. Rodině Mustersových bylo za její tělo nabídnuto hotové jmění, ale k prodeji nedošlo. Příbuzní nechali Pauline převést zpět do rodné vsi, kde ji uložili na místním hřbitově. Do rakve ji vystrojili přesně tak, jak se to hodilo k jejímu uměleckému jménu. Pauline byla pochovaná v honosných krásných šatech a na hlavě měla korunku s drahokamy. Vypadala jako princezna.
Pauline dostála své přezdívce i po smrti. Do trojité rakve ji rodina vystrojila do hedvábí a ozdobila drahokamy. Nechyběla ani princeznovská korunka.
Zdroje: guinnessworldrecords.com, Pauline Musters, Ossendrecht