Hlavní obsah
Lidé a společnost

Renesanční femme fatale Lucrezia Borgia jako travička, co spí s vlastním otcem a bratrem? Spíš ne

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Lucrezia Borgia bývala častým námětem umělců.

7. 8. 9:56

Lucrezia Borgia, údajně nejkrásnější žena své doby, která je dodnes synonymem pro intrikářku, co jde přes mrtvoly. Zřejmě je v tom ale nevinně a stala se jen obětí pomluv nepřátel své mocné a obávané rodiny.

Článek

Papežova dcera

Lucrezia se narodila roku 1480 jako nemanželská dcera kardinála Rodriga Borgii a jeho dlouholeté římské milenky Vanozzy, která byla proslulá svou krásou. Tu po ní zdědila i její dcera, která své dětství prožila v matčině společnosti, ale později byla svěřena k vychování na dvůr otcovy sestřenice, kde se měla naučit vše, co by mohla potřebovat, aby se zvládla pohybovat v té nejvyšší společnosti. Jazyky, zpěv, kreslení a k tomu i vybrané chování. Ve spojení s její pověstnou krásou to z Lucrezie udělalo velmi žádanou partii. A což teprve tehdy, když se její otec stal papežem Alexandrem VI. Celé rodině se rázem změnil život.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Papežova dcera byla vyhlášenou krasavicí. Podle současníků ji zdobily bílé zuby a dlouhé zlaté vlasy. Její výška byla střední.

První manžel zesměšněn, druhý uškrcen

Ambiciózní rod Borgiů pocházel ze Španělska a doma se také kromě italštiny španělsky mluvilo. Lucrezia byla brzy zapojena do intrik své mocné rodiny, ale spíš jen jako loutka, kterou pohyboval její otec papež a bratr Cesare. Kvůli upevnění své politické moci se rozhodli mladičkou Lucrezii provdat za svého spojence Giovanniho Sforzu. Brzy se ale situace změnila a Lucreziin manžel byl Borgiům spíše na obtíž. Potřebovali se ho zbavit. A byli by ho bývali zabili, kdyby ho manželka včas nevarovala. Stihl v přestrojení utéct do Milána, a tak se otec s bratrem alespoň snažili manželství, které jim překáželo, zrušit. Tvrdili, že je Giovanni impotentní a tím pádem je sňatek jejich dcery a sestry neplatný. Ponížený manžel na oplátku vytáhl fámy o poměru své ženy s Cesarem i otcem papežem. Nakonec ale boj vzdal a jeho manželství s Lucrezií bylo zrušeno. Druhým mužem, kterého si Lucrezia musela vzít, byl Alfons Aragonský. Stejně jako jeho nevěsta byl také on nemanželského původu. Syn neapolského krále, i když jen nelegitimní, se Borgiům hodil a svatbě tedy nestálo nic v cestě. Novomanželce bylo osmnáct let a Alfons byl dokonce ještě o něco málo mladší. Prý oplýval krásou a Lucrezii se líbil, ale brzy ho potkal osud jeho předchůdce- Borgiové už ho mezi sebou nechtěli. Ale narozdíl od prvního nepohodlného manžela za to zaplatil svým životem. Skupina atentátníků ho napadla nožem, ale s Lucreziinou pomocí se dokázal zotavit. Starala se o něj ve dne i v noci, přesto byl asi měsíc po pobodání nalezen ve své posteli mrtvý. Byl uškrcen. A za vraždou měl stát sám bratr krásné vdovy Cesare.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Ambiciózní Lucreziin bratr Cesare byl známý jako odvážný šermíř, ale také nebezpečný intrikář, který se nezastaví před ničím.

Konečně šťastná, ale jen na chvíli

Zanedlouho se na scéně objevuje manžel číslo tři, budoucí vévoda z Ferrary Alfons d'Este. Po sňatku se novomanželka stěhuje do svého nového domova, kde konečně ochutná kousek svobody. V severní Itálii totiž bude dostatečně daleko od svých ambiciózních příbuzných. Poddaní se do své krásné paní okamžitě zamilují. Byla inteligentní a příjemná. Každý obdivoval její zlaté vlasy a veselou povahu. A také její zbožnost a dobročinnost, kterou ukázala například tehdy, když založila ženský klášter. Na svém dvoře se obklopovala umělci a básníky a z Ferrary učinila centrum kultury. S Alfonsem prožila hezké manželství a narodilo se jim šest dětí, bohužel jedno už mrtvé a druhé zemřelo brzy po příchodu na svět. Když se potřetí vdávala, byla již matkou dvou synů. Jednoho měla se svým druhým mužem, ale první syn byl nemanželského původu. Osudové se pro Lucrezii stalo její poslední dítě, to osmé. Po komplikovaném porodu se v roce 1519 narodila holčička, ale do několika hodin zemřela. A za deset dní ji následovala i její matka. Bylo jí 39 let.

Travička a smilnice, nebo oběť pomluv?

Kde se vzaly všechny ty řeči, které Lucrezii vykreslují jako intrikářskou travičku a zvrhlou ženu páchající incest s polovinou své rodiny? Žádné faktické důvody k tomu známy nejsou. Za vším zřejmě stály jen pomluvy a výmysly. Borgiové totiž měli moc a vliv a díky tomu i spoustu nepřátel. Už první Lucreziin odvrhnutý manžel přišel s tím, že se ho chce papež zbavit jen proto, aby mohl mít svou dceru pro sebe. Byla to odveta za to, že z něj veřejně udělali impotenta? Lucrezia se pravděpodobně stala jen prostředkem k upevnění politické moci svého otce a bratra. Ve skutečnosti byla v zemi svého třetího manžela velice oblíbená a poddaní ji považovali za vzor dobrého chování.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

K Lucreziině špatné pověsti přispěla i podezřelá úmrtí kolem ní a rodinné intriky, přesto však byla nejspíš jen loutkou, kterou využíval otec a bratr.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz