Hlavní obsah
Lidé a společnost

Skutečný Indiana Jones: Předobraz filmového hrdiny Hiram Bingham objevil ztracené město Machu Picchu

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Hiram Bingham

Nejoblíbenější filmový hrdina na světě byl inspirován skutečným mužem. Americký profesor historie měl s legendárním doktorem Jonesem společnou touhu po dobrodružství a stejně jako on riskoval i Hiram Bingham na svých cestách často vlastní život.

Článek

Inspiroval tvůrce Indiana Jonese

Když hledal kostýmní výtvarník inspiraci pro vzhled nového filmového hrdiny Indiana Jonese, vzpomněl si na oblíbený snímek z padesátých let s názvem Tajemství Inků. V něm si hlavní roli zahrál populární herec Charlton Heston, který za své účinkování v historickém filmu Ben Hur získal prestižního Oscara. V Tajemství Inků se stal dobrodruhem, který v Jižní Americe hledá mýtický incký poklad. Předobrazem jeho postavy se stal americký profesor historie z Yaleovy univerzity, o němž si tvůrci snímku krátce před natáčením přečetli několik článků v National Geographic. Technickým poradcem filmu se dokonce stal jeden z profesorových blízkých přátel. Charlton Heston byl před kamerou oblečen v bílé košili a kožené bundě a stal se inspirací pro Indiana Jonese v podání Harrisona Forda, který si odvážného objevitele poprvé zahrál v roce 1981 ve filmu Dobyvatelé ztracené archy. Hiram Bingham se tak oklikou stal jeho původní předlohou.

Syn misionáře

Hiram Bingham III. se narodil v roce 1875 v havajském hlavním městě Honolulu jako syn zdejšího misionáře. Už jeho dědeček tu vedl misijní stanici a Hiramův otec v rodinné tradici pokračoval. I sám Hiram se na Havaji jeden čas staral o víru místního obyvatelstva a na ostrovech krátce působil jako pastor. V americkém Connecticutu se přihlásil ke studiu na prestižní Yaleově univerzitě a poté přesídlil na další známou vysokou školu v Berkley. Nevynechal ani Harvard.

Hledal ztracená města

Z vysoce inteligentního mladého muže se stal profesor historie na univerzitě v Yale se zaměřením na dějiny Jižní Ameriky. Aby si doplnil své vzdělaní, cestoval po jihoamerických státech a toužil objevit dosud neprozkoumaná incká sídla. Při jedné své cestě po Peru shromáždil od domorodých obyvatel řadu ústních svědectví o ztraceném inckém městě, které by mělo ležet vysoko v horách. Hiram Bingham původně hledal poslední hlavní město Inků Vilcabamba, které mělo být tajnou horskou pevností, kam se v 16. století Inkové uchýlili během povstání proti španělské nadvládě.

Našel legendární Machu Picchu

24. července 1911 se profesor Bingham vyšplhal do horského sedla v peruánských Andách. Zde, 2430 metrů nad mořem, objevil ruiny bájného inckého města, pojmenovaného po blízké hoře Machu Picchu. Velkolepé sídlo bylo postaveno kolem roku 1450 a po svém opuštění chátralo a pro svět se stalo zapomenutým, ale místní o něm věděli. Další roky se sem Hiram Bingham vracel s expedicí, kterou financovala jeho domovská Yaleova univerzita ve spolupráci se společností National Geographic. Do Spojených států odtud odvezli velké množství historických artefaktů, například mumie nebo keramiku. Po neshodách s místními úřady se Hiram Bingham vrátil zpět do USA a Peru už nikdy nenavštívil. Později probíhala jednání mezi Yaleovou univerzitou, kde byly věci z Machu Picchu uloženy, a peruánskou vládou, která je chtěla zpět.

Z objevitele vážený americký senátor

Ve Spojených státech na znovuobjevitele jedné z největších turistických atrakci Jižní Ameriky čekala pozoruhodná kariéra. Hiram Bingham se stal asistentem amerického prezidenta a ve dvacátých letech byl krátce i guvernérem Connecticutu. Poté byl vybrán za jednoho ze senátorů USA. Během druhé světové války působil jako pilot u amerického letectva. Poprvé se oženil se skutečnou partií. Jeho žena totiž byla dědičkou světoznámé klenotnické firmy Tiffany. Narodilo se jim sedm synů, ale manželství nevydrželo. Po rozvodu se Hiram Bingham ke konci třicátých let oženil podruhé. Předobraz filmového hrdiny Indiana Jonese a objevitel Machu Picchu zemřel roce 1956. O svých pozoruhodných dobrodružstvích a objevech napsal několik knih, ze kterých se staly světové bestsellery.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz