Článek
Tvrdil, že všechno zvládne opravit sám. Žádný instalatér, žádný elektrikář. „K čemu bys měla doma chlapa, když si máš stejně všechno platit?“ smál se.
A já mu věřila. Do chvíle, než naše koupelna začala vytápět celý dům.
Všechno to začalo, když jsme se přestěhovali do malého domku po babičce. Dům byl starý, ale měl duši. A taky rezavé trubky, netěsnící kohoutky a koupelnu z osmdesátek, kde voda odtékala rychleji podlahou než odpadem.
„To zvládnu za víkend,“ prohlásil Petr, poháněn sebevědomím a YouTube videi s názvy jako „Jak přestavět koupelnu za 2000 Kč“.
Začal s bouráním. Tapety dolů, dlaždičky ven, baterie odmontovat – všechno šlo ráz na ráz.
Jenže pak zjistil, že neví, jak odpojit bojler. Tak ho radši nechal zapojený a jen ho opatrně obestavěl novou stěnou. Tvrdil, že bude „lépe izolovaný“.
Pak zapojil nový radiátor. Tedy – měl to být radiátor. Ale použil k tomu část starého topení, trochu měděné trubky a něco, co vypadalo jako sifon z kuchyňského dřezu.
Po dvou týdnech byl „hotovo“. V koupelně se znovu dalo osprchovat. Kohoutky fungovaly. A když jste pustili teplou vodu, začalo být teplo i v kuchyni. A ložnici. A na půdě.
Zpočátku jsme se tomu smáli. „Aspoň ušetříme za topení,“ říkal Petr. Jenže teplota nešla regulovat. Každá sprcha způsobila saunu v předsíni a zamlžení všech zrcadel v domě. A když jsme jednou napouštěli vanu, vyskočilo na zdi čidlo kouřového alarmu.
Zavolali jsme odborníka. Starší pán se na koupelnu dlouho díval mlčky. Pak si povzdechl:
„Tohle není topení. To je přetlaková past.“
A dodal: „Nechci vás děsit, ale kdyby vám někdo pustil sprchu a odešel na víkend, nejspíš by vám to celý barák zvedlo z fundamentu.“
Nakonec jsme koupelnu předělali znovu – tentokrát s pomocí lidí, co vědí, co dělají.
Petra to trochu zabolelo. Jeho pýcha dostala ránu. Ale naučil se jednu důležitou věc:
👉 Umět si přiznat, že všechno nezvládneš sám, není slabost. Je to začátek dospělosti.
Dnes už se tomu smějeme. Když se u nás někdo sprchuje, pořád říkáme:
„Dej si pozor, ať tím neohřeješ sklep.“
Ale přesto, když u nás někdo opravuje zásuvku nebo mění těsnění, Petr už ví, kdy si obléct montérky… a kdy radši uvařit kafe a držet baterku.