Článek
Alois Švehlík se narodil 30. července 1939 do obchodnické rodiny v Pardubicích. Již od dětství ho přitahovalo divadlo a spolu s bratrem Jaroslavem hráli v ochotnických souborech. Po absolvování strojní průmyslové školy a vojenské služby pracoval krátce v továrně, ale jeho vášeň pro herectví ho přivedla k divadlu. Profesionální hereckou dráhu zahájil v roce 1962, v Západočeském divadle v Klatovech. Následně působil v divadlech v Mostě, Olomouci a Liberci, kde dle svých slov „přehrál z milovníků na charaktery“.
V roce 1974 se stal členem Městských divadel pražských a od roku 1988 působil přes 35 let jako člen činohry Národního divadla. Na této prestižní scéně vytvořil mnoho nezapomenutelných rolí, například Willyho Lomana ve Smrti obchodního cestujícího nebo titulního Jona Gabriela Borkmana v Ibsenově hře.
Švehlíkova filmová kariéra začala v polovině 70.let. Mezi jeho nejvýznamnější role patří snímky Dým bramborové natě (1976), Smrt krásných srnců (1986), nebo pohádka Princezna ze mlejna a její pokračování. V roce 2019 zaujal rolí profesora Rypara ve filmu Na střeše. Na televizních obrazovkách se objevil také například v seriálech Černí baroni, Modrý kód, Cesty domů.
Alois Švehlík byl také jedním z nejvýznamnějších českých dabérů. Jeho charakteristický chraplavý hlas propůjčil hercům jako je například: Jack Nicholson, Anthony Hopkins nebo Charles Bronson. Za dabing obdržel třikrát cenu Františka Filipovského, mimo jiné za celoživotní mistrovství v dabingu.
V oboru činohra mu byla v roce 2021 udělena cena Thálie za celoživotní mistrovství a v roce 2024 byl uveden do Síně slávy Národního divadla.
Od roku 1967 byl ženatý s ekonomkou Florentinou Švehlíkovou. Měli tři děti, z nichž syn David Švehlík, je rovněž úspěšným hercem. Celá rodina byla úzce spjata s herectvím, protože mezi jeho příbuzné patří například herec Martin Pechlát, nebo jeho bývala snacha herečka Jitka Schneiderová.
Alois Švehlík bojoval se zdravotními problémy, dvakrát překonal rakovinu štítné žlázy, která mu byla diagnostikována v roce 2006 a v roce 2013 se nemoc vrátila.
Alois Švehlík zemřel 2. dubna 2025, doma, obklopen svou rodinou.

Alois Švehlík
Jeho odchod znamená ztrátu jedné z nejvýraznějších osobností české kultury.