Hlavní obsah

Anton Blažej - komunista, který jako první navrhl přímou volbu prezidenta v Československu

Foto: pixabay

Havel na Hrad! Slovenský komunistický profesor mu málem překazil cestu.

Prof. Anton Blažej: Inženýr, akademik a politik

Článek

Prof. Ing. Anton Blažej, DrSc. nebyl a není jen významnou postavou slovenského stavebního inženýrství a akademické sféry, ale také osobností, která se výrazně angažovala v politickém životě tehdejšího Československa.

Jako politik v době komunistického režimu zastával řadu funkcí, jež dokládají jeho vliv nejen na odborné, ale i na politické dění.

Do dějin se zapsal jelikož byl předsedou Sněmovny národů FS za časů Sametové revoluce.

Nadto 12. prosince 1989 Anton Blažej navrhl jménem poslanců KSČ, aby příští prezident Československa byl zvolen nikoliv parlamentem, ale přímou volbou. KSČ předpokládala, že v takovém případě by měl Václav Havel menší šance stát se hlavou státu než Alexandr Dubček nebo Ladislav Adamec . Mazaný návrh ale tehdejší Občanské fórum prokouklo a nepodpořilo a prezident Havel byl zvolen nepřímo.

Politická kariéra a její rámec

Blažejova politická angažovanost se odehrávala v kontextu totalitního systému, kdy členství v Komunistické straně Slovenska (KSS) bylo téměř nezbytné pro jakoukoli veřejnou nebo odbornou činnost.

Byl autorem 29 odborných knih a monografií a autorem i spoluautorem 90 patentů.

Blažej v letech 1969 - 1989 působil jako rektor Slovenské vysoké školy technické.

Přestože byl především inženýrem a vědcem, jeho schopnosti a odbornost ho přivedly k významným politickým funkcím.

Od roku 1971 - 1990 byl Anton Blažej poslancem Federálního shromáždění Československé socialistické republiky. Zde zastupoval slovenské zájmy v celostátním měřítku a měl příležitost ovlivňovat klíčové otázky rozvoje infrastruktury, technického pokroku a průmyslu v rámci celé federace.

Členství v KSS bylo v jeho době nezbytné pro jakoukoli politickou funkci. Blažejovo působení ve straně však nebylo pouze formální – jeho angažovanost ukazuje na schopnost využít politický systém k prosazování odborných a rozvojových témat, která byla v souladu s jeho profesním zaměřením.

Hodnocení politické činnosti

Hodnocení Blažejovy politické dráhy je do značné míry ovlivněno dobovým kontextem. Jako politik působil v systému, který měl své ideologické mantinely, ale jeho přínos lze spatřovat v prosazování odborných témat, která měla pozitivní dopad na rozvoj Československa a zejména Slovenska.

Jeho politická kariéra ukazuje, jak mohli odborníci v totalitním systému využít své postavení k prosazování konkrétních projektů a řešení. Zároveň je třeba zmínit, že politická angažovanost ve strukturách KSČ byla spojena s nutností přijmout určitou ideologickou konformitu, což je aspekt, který zůstává předmětem diskusí při hodnocení osobností té doby.

Závěr

Anton Blažej byl nejen vynikající inženýr a vědec, ale také politik, který dokázal využít své odborné znalosti v oblasti stavebnictví a průmyslu pro rozvoj tehdejší společnosti.

Přestože jeho politická dráha byla úzce spjata s nechvalně známým komunistickým režimem, jeho působení ve Federálním shromáždění ukazuje, že se snažil přispět k rozvoji Slovenska v rámci možností daného systému.

Prameny:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton_Bla%C5%BEej

https://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/profesor-anton-blazej-rektor-svst-1969-89-zomrel.html?page_id=6256

https://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1971/12/1/3.png

https://www.upn.gov.sk/projekty/mocensky-aparat/kariera/?id_osoby=38

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz