Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Klimatická žaloba: Kde končí právo a začíná politika?

Foto: Pixabay

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které zamítlo kasační stížnost spolku Klimatická žaloba, se bezpochyby stane předmětem nejen právních, ale i politických debat.

Článek

Na jedné straně soud potvrdil, že státní správa neporušila své povinnosti v takové míře, aby byla důvodná soudní ingerence. Na straně druhé však naznačil, že by stát mohl být ve své snaze o snižování emisí aktivnější. Jaké otázky nám tento případ klade z pohledu právního a společenského?

Rozhodnutí soudu: Správné právní závěry v politicky citlivé věci

Rozhodnutí NSS je významné nejen svým obsahem, ale i kontextem. Klimatická změna je téma, které rezonuje nejen u veřejnosti, ale stále častěji proniká i do soudních síní.

Přesto je třeba mít na paměti, že soud není orgánem, který by měl suplovat vládu nebo parlament v určování klimatické politiky.

Soud správně poukázal na to, že Česká republika je členskou zemí Evropské unie, a tedy její závazky v oblasti ochrany klimatu vyplývají nejen z domácí legislativy, ale i z evropského práva. To s sebou nese nejen povinnosti, ale i určitý prostor pro uvážení na straně státu. Pokud by NSS přistoupil na argumentaci žalobců, otevřel by dveře k tomu, aby soudy mohly plošně přepisovat politická rozhodnutí exekutivy.

Ústavní práva versus klimatická politika

Argumentace spolku Klimatická žaloba, že nečinnost státu zasahuje do ústavou zaručených práv, je na první pohled atraktivní, ale z právního hlediska problematická. Ústavní práva, jako je právo na zdraví nebo příznivé životní prostředí, jsou jistě zásadní. Nicméně je otázkou, zda lze tyto práva interpretovat tak, aby přímo ukládala konkrétní kroky v oblasti klimatické politiky.

Je třeba si uvědomit, že rozhodnutí o tom, jak rychle a jakými prostředky bude stát snižovat emise, není primárně právní otázkou. Je to otázka politická, která patří do kompetence vlády a parlamentu.

Soudní aktivismus, byť v dobře míněné věci, by mohl vést k nebezpečnému precedentnímu posunu moci z demokraticky volených orgánů k soudům.

Inspirace Štrasburkem: Je Česko srovnatelné se Švýcarskem?

Spolek Klimatická žaloba poukazoval mj. na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve věci švýcarských seniorek. NSS však, dle mého názoru, správně konstatoval, že situace v České republice je odlišná.

Švýcarsko nadto není a nikdy nebylo členem EU a jeho závazky v oblasti ochrany klimatu vycházejí z jiného právního rámce. Česká republika se řídí nejen ústavním pořádkem, ale i evropskými právními normami, které již stanovují určité minimální standardy ochrany klimatu.

Ústavní soud jako poslední instance?

Spolek avizuje, že se obrátí na Ústavní soud.

Jeho šance na úspěch však nejsou zdaleka jisté, řečeno diplomaticky.

Ústavní soud bude muset zvážit, zda je skutečně dán zásah do základních práv, nebo zda se jedná o snahu použít soudní moc k dosažení politických cílů.

Z právního hlediska je důležité zachovat rozdělení mocí. Soudy nejsou a nemohou být orgány, které budou řídit státní politiku, byť by byla zaměřena na tak důležitý cíl, jako je ochrana klimatu. Jinak bychom se mohli dostat do situace, kdy se politická odpovědnost začne rozplývat mezi soudními rozhodnutími a veřejnými očekáváními.

Závěr: Kudy vede hranice?

Klimatická žaloba je příkladem toho, jak složité je v moderním právním státě vyvažovat otázky právní, politické a společenské. Soudy musí být hodně opatrné, aby nepřekročily své pravomoci a nesklouzly do oblasti politického rozhodování.

Stejně tak ale musí vláda chápat, že odkládání důležitých rozhodnutí není řešením a může vést k dalším právním sporům.

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ukazuje, že právní stát funguje. Ochrana klimatu je důležitá, ale nelze ji prosazovat na úkor principů dělby moci. Politická odpovědnost musí zůstat tam, kam patří – na bedrech exekutivy a zákonodárného sboru.

--------------------------

(autorský názorový text, autor je právníkem)

Prameny:

https://www.lidovky.cz/domov/klimaticka-zaloba-soud-nss-zamitnuti-ministerstva-emise.A241126_102838_ln_domov_lvot

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/evropsky-soud-pro-lidska-prava-svacarsko-globalni-oteplovani.A240409_113749_zahranicni_bors?_gl=1*10r7sbs*_gcl_au*ODg1NzIzOTQ4LjE3MzI1MTk5ODQ.*_ga*MjE0MDQ3MjQ5Ny4×NjE0NDM4MDEy*_ga_K3ZL9Q301Z*MTczMjYxNjM0NS45NDguMS4×NzMyNjE2MzU3LjQ4LjAuMA..

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesko-soud-klimaticka-zaloba-krize-zamitnuti.A231025_145915_domaci_kurl

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/soud-zaloba-klimaticka-zmena-ministerstvo-vlada-cesko.A220721_094331_domaci_indr

https://www.idnes.cz/technet/veda/globalni-oteplovani-klima-ohrivani-mrak.A240408_151136_veda_vse

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz