Hlavní obsah

Kamarádčin syn spáchal sebevraždu v Dánsku. Z nešťastné lásky

Foto: Pixabay

Některé příběhy se vám připomenou ve chvíli, kdy to nečekáte – třeba u kávy s bývalou spolužačkou z lékařské fakulty, se kterou se potkáte po letech.

Článek

Povídali jsme si o práci, o životě, o Babišovi, o zdravotních pojišťovnách, a pak se, jak to tak bývá, řeč stočila na staré známé.

A ona najednou řekla: „Vzpomínáš na Lenku z Jihlavy? Moje spolužačka ze základky. Přestěhovala se do Dánska. Tehdy ještě bez velkých plánů, ale dneska tam má život. Práci, manžela, dítě… Teda, měla.“

Přestala mluvit a chvíli jen míchala kávu, jako by se snažila najít správná slova. A pak mi ten příběh řekla.

Lenčin syn byl obyčejný kluk Felix. Vnímavý, chytrý, trochu uzavřený, jak už to někdy u dětí z mezinárodních rodin bývá.

Vyrůstal ve společnosti, kde se na individualitu klade důraz, kde se děti učí respektu, otevřenosti a důvěře. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohlo stát něco zlého.

A pak přišla škola v přírodě. Obyčejný výjezd, jaký známe i z našich škol. Ale tehdy tam došlo k něčemu, co zcela změnilo život jedné rodiny. Učitelka přistihla Lenčina syna Felixe, jak se líbá se spolužákem shodou okolností také Felixem.

Ano, byl to kluk. A ano, bylo to ve volném čase, nenápadně, stranou od ostatních. Ale stalo se.

Učitelka nezvládla situaci. Ne zlým úmyslem – spíš nešikovností, neprofesionalitou, snad i panikou – pronesla tuto informaci před ostatními dětmi. Možná ne přímo, možná jen poznámkou, ale dost na to, aby se to mezi dětmi rozkřiklo. A dost na to, aby se spustila lavina posměšků, šeptání, vyčlenění.

Lenčin syn to neunesl.

A spáchal sebevraždu.

Bylo mu třináct a půl.

A teď přichází ten nejkrutější paradox. V Dánsku není líbání mezi dětmi ( i stejného pohlaví) na školním výletě zakázané. Není to přestupek, není to proti pravidlům.

Dánský školní systém je postavený na důvěře, nikoli na trestu. Důvěře, že děti jsou schopny poznávat svět i samy sebe přirozeně, s citlivostí a s průvodci, kteří je v tom podpoří – ne odsoudí.

Učitelka byla vyšetřována. Výsledek? Dostala snížený plat – o třicet procent. Na čtyři měsíce. Neztratila práci, neproběhla žádná větší omluva, žádné veřejné přiznání chyby. Jen tichý úřední akt a snaha „jít dál“.

Jenže jak jít dál, když zůstane prázdný pokoj a  nedokončené sešity.

Tohle není výkřik proti Dánsku. Není to moralizování. Je to jen tichý zápis o tom, jak strašně křehká je dětská duše. A jak může selhat i ten nejdokonalejší systém, pokud v něm chybí lidskost, empatie, schopnost zastavit se a říct: „Tady jsme něco pokazili.“

A taky mi to připomnělo, že i když se někdy díváme na Skandinávii jako na vzor, musíme si připomínat, že vzory jsou jen směrovky. Ne ochranné štíty.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz