Článek
Právník Richard Pokorný ve svém článku mj. tvrdí, že hnutí ANO nemá zájem na rychlém růstu české ekonomiky, přičemž vyzdvihuje premiéra Petra Fialu jako nositele ambiciózních cílů směřujících k přiblížení životní úrovně Německu. Tento pohled je však nutné rozebrat pravdivě a kriticky.
Jelikož R. Pokorný neumožnuje diskuzi pod svými články, musím tak učinit formou samostatného článku.
Populismus versus realismus
Pokorný označuje ANO za populistické hnutí bez jasného programu, které se zaměřuje na momentální nálady voličů. Tato kritika ovšem opomíjí skutečnost, že flexibilita politického programu nemusí být negativní, pokud reflektuje aktuální potřeby společnosti. Oproti tomu Fialovy „vizionářské cíle“ o vyrovnání platů s Německem mohou být hodnoceny jako pouhé marketingové slogany bez dostatečné opory v reálné ekonomické situaci. Především v kontextu současných rozpočtových problémů a vysoké inflace je taková ambice spíše nereálná než inspirativní.
Západní orientace vs. ekonomická diverzifikace
Pokorný tvrdí, že ANO směřuje k odklonu od západních hodnot směrem k autoritativním režimům, čímž naráží na programové prohlášení hnutí ANO o posílení vztahů s asijskými a indo-pacifickými státy. Tato snaha však nemusí znamenat ztrátu transatlantické orientace, ale spíše pragmatické rozšíření ekonomických příležitostí. V globalizované ekonomice je diverzifikace partnerů zásadní strategií, zejména v době, kdy je ekonomický růst Evropské unie pomalý.
Historické výsledky vlád ANO
Pokorný kritizuje vládu ANO za údajné nevyužití hospodářské konjunktury a nedostatek reforem. Přitom právě během vládnutí ANO došlo k významnému zlepšení stavu státních financí a snížení nezaměstnanosti. I přes kritiku nedostatku strukturálních reforem vlády hnutí ANO nelze opomenout, že jejich prioritou byla stabilizace ekonomiky a zvýšení příjmů státního rozpočtu.
Pokorný naprosto naivně oslavuje premiéra Fialu jako vizionáře. Avšak konkrétní kroky k naplnění jeho cílů nejsou detailně vysvětleny. Vize je bez konkrétních mechanismů jen prázdným slibem. Navíc, pokud Fiala slibuje dosažení německé životní úrovně, měl by předložit jasný plán na řešení hlubších problémů české ekonomiky, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly či nízké investice do výzkumu a inovací.
Závěr
Pokorného článek je založen na jeho neobjektivním politickém fanouškovství, která výrazně zkresluje fundamentální objektivitu jeho hodnocení.
Namísto vyzdvihování vizí bez konkrétní opory by měla být veřejná debata zaměřena na skutečnou proveditelnost opatření a na vyvážené hodnocení politických strategií obou táborů.
Hnutí ANO i vládní koalice mají své silné i slabé stránky, a jejich kritika by měla být opřena o konkrétní fakta a analýzu dopadů jejich politiky. Ne o přání a fangličkářství.
Myslím, že i velice mírný středoškolský pedagog by Pokorného „seminárku“ musel vrátit k dopracování a přepracování z důvodu absolutní jednostrannosti a tuze moc mělké úrovně argumentace.