Hlavní obsah
Lidé a společnost

Příběh ze života - co vše se může stát jednoho dne. Unikající plyn, rozbité dveře a čekající docent

Foto: Pixabay

Šokující odpoledne obyčejného muže z Brna.

Článek

Měl jsem dnes sraz s kamarádem, váženým docentem filozofie, v kavárně hned vedle našeho domu. Čas setkání byl stanoven na 12:15, což považuji za ideální dobu – přesně mezi ranní neposedností a odpolední leností. Jenže jak už to bývá, když si člověk naplánuje klidné odpoledne, osud má sklon ukázat, kdo je pánem situace.

Sotva odbila 12:02, zvoní telefon. Docent na druhém konci se s elegancí sobě vlastní omlouvá, že přišel příliš brzy. „Není problém, dobrý muži,“ říkám vlídně. „Jsem hned tam.“

S tím se oblékám a vcelku klidně vycházím z domu. Jenže hle – u vchodu stojí předseda SVJ, muž se sklony k důkladnosti, a něco kutí s čipem od vchodových dveří. „Máte čip? Musíme ho vyměnit,“ prohlásil s pohledem tak nekompromisním jako by šlo o otázku národní bezpečnosti.

Vtom si vzpomínám: před hodinou přišel e-mail, že čipy jsou porouchané. Jenže ouha, já mám u sebe své druhé klíče – ty obyčejné, bez čipu. „Momentík,“ říkám a už uháním po schodech zpátky do bytu. Docent možná čeká, ale nelze jej postavit nad věc tak zásadní, jako je (ne)fungující čip.

Dobíhám ke dveřím svého bytu a co nevidím: dva cizí chlapi, plynaři. „Pane, vám uniká plyn,“ říká jeden z nich. Tohle vás, milý čtenáři, určitě překvapilo. „Mně? Ale já v bytě žádný plyn nemám!“ vykřiknu.

„Aha, tak to bude u sousedů,“ opáčí muž s nádechem klidu, který v té chvíli působí trochu provokativně. V hlavě mi však okamžitě vyskočí děsivá myšlenka: sousedé mají malé miminko.

„To je třeba řešit hned!“ vykřiknu a plynaři přikývnou, leč jejich tempo zůstává stoické. „Nemáte na ně číslo?“ ptá se jeden z nich. „Nevím,“ odpovídám, „ale dole je vševědný předseda SVJ, ten určitě ví.“

Plynařům se však dolů nechce a hodlají rovnou zazvonit. Říkám neblázněte, třeba to zde vyletí celé do povětří. Jeden z plynařů se zasmál a říká otcovsky jako Matka Tereza: „To uniká jen málo, nebojte.“

Plynaři tedy jdou zvonit k sousedům a já – s duší hrdiny, který nemá čas být oceněn – vbíhám do svého bytu. První klíče jsou tam, kde mají být, což je neuvěřitelná vzácnost. Času však není nazbyt.

Letím zpátky dolů jako Usain, Zátopek či Emil Bolt, čip v ruce jako vítěznou trofej.

Předseda SVJ mě zadržuje a začne s výměnou. Napjaté okamžiky se vlečou a vlečou.

Klíčová otázka zní: pro pět ran do Petra Fialy bude čip fungovat? V sázce není jen moje důvěra v předsedu, ale snad i samotná stabilita našeho SVJ, možná i celé ulice ve které bydlel i Robert Musil, otec muže bez vlastností.

Nakonec se zázrakem podaří „rechipování“ úspěšně dokončit.

Udýchaný, rozcuchaný a téměř poražený životem dobíhám do kavárny.

Čas? O půl druhé, což je v Brně dle pověstí vlastně půl třetí. Docent, jehož přesnost je legendární, mě přivítá zdvořile, ale s nápadnou ironií. „Máš to daleko, že?“

Chvíli na něj hledím. Mám chuť se bránit, vylíčit všechny překážky, které mi osud postavil toho do cesty.

Pak však pokrčím rameny a usměji se. „Docente,“ říkám, „život je dobrodružství. A dnes to byla obzvlášť divoká jízda.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz