Hlavní obsah

Nebojme se referenda: členství v EU i NATO by měly mít oporu v rozhodnutí občanů!

Foto: Pixabay

Referendum o setrvání v Evropské unii a Severoatlantické alianci není žádná zrada státu. Naopak – je to výraz důvěry v občany. Pokud jsou tyto struktury skutečně přínosné, lidé je svobodně podpoří. Čeho se tedy naši politici tolik bojí?

Článek

Referendum o vystoupení z Evropské unie nebo z NATO se v české debatě často líčí jako cosi nebezpečného, extremistického nebo dokonce jako nástroj ruské propagandy.

Jenže proč? Copak samotná otázka „chcete v tomhle uskupení zůstat?“ je zločinem? Proč by se občané jednou za 20 nebo 25 let nemohli vyjádřit, zda chtějí i nadále zůstávat součástí těchto nadnárodních struktur?

Lidé nejsou hloupí, nepodceňovat

Někteří politici a komentátoři rádi tvrdí, že by takové referendum mohlo být zmanipulované ze zahraničí – že Moskva nebo Peking vyšlou armádu trollů a lidé pak hlasují „špatně“.

Jenže pokud je naše demokracie tak slabá, že ji zničí pár facebookových a instagramových příspěvků, máme mnohem větší problém než referendum.

Pakliže by šlo tímto způsobem zmanipulovat rozhodnutí o EU nebo NATO, pak přece totéž může platit i pro volby do sněmovny, do Senátu či prezidentské volby.

Pro pět ran do ústavy, zakážeme je snad také?

Referendum není žádný ďábel. Je to demokratický nástroj. Není správné ho zneužívat ke každé maličkosti, ale právě proto má smysl jasně stanovit pravidla: například že o klíčových zahraničněpolitických otázkách by se lidé mohli vyjádřit jednou za 20–25 let. Pravidelně, ale s rozmyslem. Taková periodicita dává prostor nejen k hlubší debatě, ale i ke zklidnění emocí a vyhodnocení přínosů i nevýhod.

A hlavně: pokud je setrvání v EU a NATO skutečně tak výhodné, jak tvrdí zastánci – proč se toho bát? Pak přece občané zcela logicky hlasují pro setrvání. A je-li tomu tak, výsledek referenda by uklidnil veřejnost, posílil by důvěru v tyto instituce a utlumil by debaty o „czexitu“ nebo podobných scénářích.

Referendum je příležitost k dialogu, ne hrozba. Politici, kteří věří ve správnost členství v EU a NATO, by se referenda bát neměli. Měli by ho naopak vítat – jako možnost ukázat, že jejich pozice má podporu většiny obyvatel. A pokud se většina někdy rozhodne jinak? Pak je to také legitimní hlas a výzva k tomu, aby se něco změnilo.

Závěrem

Demokracie není přeci o tom, že lidé mohou mluvit jen tehdy, když říkají to, co si přeje vláda nebo elity. Demokracie je i o tom, že lidé mají právo nesouhlasit. Referendum je toho symbolem. Tak se ho nebojme.

(modifikovaně psáno pro LN)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz