Článek
Článek na Medium.cz oslavující vítězství Oskara Hese ve StarDance a jeho fenomenální taneční výkony nabízí zajímavý pohled na soutěž, která se dlouhodobě prezentuje jako zábavná podívaná pro veřejnost. Nicméně, podíváme-li se na tento fenomén z širšího pohledu, je třeba položit několik zásadních otázek.
Zaprvé, přirozenou konkurenceschopnost soutěže může podkopávat fakt, že účastník s profesionálním tanečním zázemím má obrovskou výhodu nad ostatními. Oskar Hes, jehož rodiče byli renomovaní tanečníci a který sám má profesionální zkušenosti z muzikálového herectví, je toho příkladem. Soutěžící bez podobného zázemí nemají prakticky žádnou šanci srovnatelně vyniknout.
Tato nerovnováha vyvolává otázky, zda StarDance skutečně plní svůj slib amatérské taneční soutěže pro celebrity, nebo spíše slouží k oslavě již známých talentů, což samo o sobě není nutně negativní, ale mohlo by být jasněji deklarováno.
Zadruhé, zmiňovaná „emoční exploze“ poroty a její nekritický obdiv k výkonům Hese by mohl být vnímán jako určité zkreslení hodnocení. Takové momenty sice přidávají na dramatičnosti pořadu, ale zároveň ukazují, že soutěž není jen o výkonech, ale také o sympatiích a mediální prezentaci účastníků.
A konečně, je třeba zdůraznit, že formát pořadu zůstává primárně zábavný a neměl by být přeceňován jako měřítko spravedlivé soutěže. Jak článek sám připomíná, cílem je diváky pobavit a umožnit jim „vypnout hlavu“. V tom panu Machů, úspěšnému brněnskému právníkovi a publicistovi plně rozumím.
Otázkou však zůstává, zda by podobné soutěže neměly být koncipovány transparentněji, aby se předešlo dojmům, že se jedná spíše o mediální show než o poctivé klání.
Zásadní otázka
Další otázkou je, zda taková bulvární soutěž patří na veřejnoprání TV.
Za mne určitě nikoliv.
Dokud budou takové pokleslé pořady na ČT, tak nemá morální právo žádat jakékoliv navýšení koncesionářských poplatků.
Howgh