Hlavní obsah
Právo a státní správa

Plýtvání ve veřejné správě: Ostravská hygiena si objednala dvouhodinovou přednášku za 60 tisíc korun

Foto: Seznam.cz

Glosa na téma plýtvání penězi daňových poplatníků.

Článek

V kontextu opakujících se stížností hygienických stanic na nedostatek financí na zajištění provozu a zaměstnávání kvalitních odborníků se stává rozhodnutí ostravské hygieny o objednávce motivačního školení zaměřeného na „prokrastinaci“ přinejmenším zarážejícím.

Tento jen dvouhodinový (!!) seminář, který měl podle všeho pomoci zaměstnancům v boji proti odkládání úkolů, vyšel daňové poplatníky na 60 tisíc korun, včetně DPH.

A to raději nepočítáme, že tam byli úředníci ve své pracovní době, což je minimálně dalších 400 (200 úředníků krát dvě hodiny na školení) člověko-hodin, které musí někdo po 350 kč/hod zaplatit. Ano, my, daňoví poplatníci, jsme „tím někým“.

Na první pohled je možné říct, že podobné vzdělávací aktivity mohou být užitečné. Avšak vyvstává legitimní otázka: Je vynaložení takového obnosu opravdu ospravedlnitelné? Obzvláště v době, kdy tyto úřady tvrdí, že jim chybí finanční prostředky na zásadní věci?

Zvýšená produktivita práce po školení: Mýtus nebo realita?

Jedním z klíčových aspektů, které vyvolávají pochyby, je efektivita takových školení. Kdyby ostravská hygiena tvrdila, že školení skutečně vedlo k zásadnímu zlepšení produktivity práce, bylo by to alespoň nějaké odůvodnění.

Avšak dosud nejsou známy žádné relevantní důkazy, které by ukázaly, že takový náklad skutečně přinesl kýžené výsledky. Kolik procent zaměstnanců přestalo odkládat své úkoly po absolvování školení? O kolik procent se zvýšila jejich produktivita? Těchto dat se však, jako veřejnost, nedočkáme.

Můžeme se navíc ptát, zda není poměrně nereálné očekávat, že dvouhodinová přednáška – nota bene předávaná jedním lektorem údajně pro 200 lidí/pracovníků ostravské KHS – dokáže přinést skutečně hmatatelné výsledky. Odborníci v oblasti vzdělávání dlouhodobě tvrdí, že výuka či trénink v menších skupinách bývají mnohem efektivnější. Umožňují individuálnější přístup a větší zapojení účastníků, což je u citlivých témat, jako je právě „prokrastinace“, naprosto klíčové.

Cena za kvalitu, nebo zbytečný luxus?

Faktem je, že 60 tisíc korun za dvouhodinový seminář je prostě nemalá částka. Otázkou však zůstává, zda je tato cena skutečně opodstatněná. Pro porovnání můžeme nahlédnout například do praxe jiných hygienických stanic, třeba v Jihočeském nebo Libereckém kraji, kde podobné školení neproběhlo. Těžko říct, zda zde pracovníci hromadně prokrastinují nebo mají problémy s motivací.

Mám za to, že absence podobného školení jim zjevně nebrání plnit své povinnosti v rámci hygienických stanic na srovnatelné úrovni jako jejich „proškolení“ ostravští kolegové.

Jestliže jiné kraje dokážou plnit své úkoly bez motivačních přednášek za desítky tisíc korun, nabízí se otázka, zda toto školení nebylo spíše projevem neuváženého plýtvání prostředky.

Navíc pokud zvážíme, že hygiena obecně čelí vlně kritiky kvůli nedostatku financí na klíčové věci, jako jsou například platy odborníků nebo modernizace infrastruktury, pak rozhodnutí investovat do podobných motivačních školení působí přinejmenším nešťastně.

Peníze daňových poplatníků v rukou veřejné správy

Otázka, která by měla rezonovat mezi daňovými poplatníky, je jednoduchá: Jak jsou naše peníze vynakládány? V případě ostravské hygieny to vypadá, že veřejné finance nejsou vždy používány efektivně a transparentně.

Ergo kladívko, 60 tisíc korun za školení na téma prokrastinace může na první pohled vypadat jako zanedbatelný výdaj, ale v širším kontextu plýtvání ve veřejné správě se jedná o vysoce symbolický příklad neefektivního hospodaření.

Pakliže si správní úřady stěžují na nedostatek prostředků, měly by začít právě u sebe a zvážit, zda jsou podobné investice skutečně tím, co je v dané chvíli nejpotřebnější.

Autor tohoto komentáře si myslí, že je dobře, že se tato věc transparentně řeší –viz např. článek na sesterském webu Novinky (odkaz níže) - jelikož kdyby se takové záležitosti zametaly pod koberec, tak bychom se ocitli na úrovni Severní Koreji nebo Ruska. A to snad zde nikdo rozumný nechce.

Sečteno - veřejná správa by měla být vzorem zodpovědného a efektivního hospodaření. Bohužel, příklady jako tento ukazují, že realita může být velmi odlišná.

Pramen:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ostravska-hygiena-si-objednala-prednasku-proti-prokrastinaci-dve-hodiny-za-60-tisic-korun-40484626#utm_content=ribbonnews&utm_term=%C5%A1kolen%C3%AD%20prokrastinace&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Anketa

Česká veřejná správa nyní hospodaří (hodnotíme jako ve škole) za :
1
2,9 %
2
14,7 %
3
5,9 %
4
11,8 %
5
61,8 %
Nevím
2,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 34 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz