Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Příplatek za noční práci a za práci o víkendech. Dostáváte je od svého zaměstnavatele?

Foto: Pixabay

Pracovní právo v akci.

Článek

Začneme noční prací. Noční práce je specifickým režimem, který klade na zaměstnance vyšší fyzické i psychické nároky. Z toho důvodu je v českém zákoníku práce zakotvena povinnost zaměstnavatelů kompenzovat tento druh práce příplatkem ke mzdě.

Co je vlastně noční práce?

Podle § 78 odst. 1  zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, se za noční práci považuje jakýkoliv pracovní úkon vykonávaný mezi 22:00 až 6:00. Tento časový úsek je stanoven jednotně pro všechny zaměstnavatele bez ohledu na odvětví nebo charakter práce.

Příplatek za noční práci

Zákoník práce stanoví, že zaměstnanci náleží za každou hodinu strávenou prací v noci příplatek ke mzdě (soukromý sektor) nebo k platu (státní sektor).

Příplatek v soukromém sektoru činí minimálně 10 % průměrného hodinového výdělku. Zaměstnavatelé mohou vyplácet i vyšší částku, pokud to sjednají v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpisem.

Pozor pracovníci ve státním sektoru mají ze zákona nárok dokonce na 20 % příplatku k platu.

Příplatek se vypočítává i za zlomek hodiny strávený prací v noci, takže pokud pracujete například od 21:30 do 23:30, bude vám za noční práci započítána jedna hodina (22:00–23:00) a zlomek hodiny (23:00–23:30).

Příplatek za práci o víkendu

Zaměstnavatel vám musí kompenzovat, že narušuje váš soukromý život o víkendu. Například že nemůžete být s rodinou. Výše příplatku se opět liší, zda jde o soukromý nebo veřejný sektor.

Pokud budete pracovat o víkendu, ve státním sektoru dostanete za každou hodinu 25 % příplatek z průměrného hodinového výdělku a v soukromém minimálně 10 % s tím, že se počítají i zlomky hodiny.

Stejně jako u noční práce se příplatek vypočítává i za poměrné části odpracované hodin.

Příplatky za noční práci a práci o víkendu slouží nejen k ocenění zaměstnanců za jejich mimořádnou pracovní dobu, ale také jako forma kompenzace za ztížené pracovní podmínky. Noční práce i práce o víkendu může mít negativní dopad na zdraví, rodinný život a společenské vazby. Zákon proto stanovuje minimální hranice, které by měly zajistit, že zaměstnanci budou odpovídajícím způsobem odměněni.

Je samozřejmě otázkou proč zaměstnanci ve státním sektoru mají vyšší příplatky než ti v sektoru soukromém. Můžete se na to zeptat svého poslance či senátora, proč je to tak odlišně (možná až diskriminačně) nastaveno.

Doporučení pro zaměstnance na závěr

Ujistěte se, že vaše pracovní smlouva nebo kolektivní smlouva obsahuje ustanovení o příplatcích. A že jsou Vám řádně a včas propláceny.

Jestliže si nejste jistí, zda vám zaměstnavatel vyplácí správné příplatky, obraťte se na inspektorát práce nebo odbory. Důvěřuj, ale prověřuj. Evidujte si pro jistotu hodiny, které pracujete v noci nebo o víkendu, pro případ kontroly nebo sporu.

Příplatky za noční práci i práci o víkendu jsou důležitým nástrojem ochrany zaměstnanců, nepodceňujme je.

Prameny a další informace :

Zákoník práce

zakonyprolidi.cz

Bukovjan P. a kol.: Zákoník práce, prováděcí nařízení vlády a další související předpisy s komentářem po novel, ANAG, 2024

Tomšej, J.: Zákoník práce v praxi - 5. vydání, Grada, 2023

Pichrt, J. a kol.: Pracovní právo, Praha: C. H. Beck, 2021

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz