Článek
Ale řeknete-li Mechov, ozve se uchechtnutí, úšklebek nebo rovnou „No jo, Mechováci!“ Jako byste mluvili o nějaké zvláštní lesní kolonii lidí, kteří místo záchodového papíru chodí do lesa na lišejník.
Proč se Hradci vlastně říká Mechov?
Pardubičák by vám možná s chutí odpověděl: „Protože jste na sever!“ A protože na severu přece roste mech! (V tom případě by i Krkonoše měly být jeden velký Mechov, a Sněžka Mekáč.)
Nebo jinak: „Protože když už nevíš, čím utřít zadek, v Hradci ti podají mech.“ Ano, prý archeologové našli v jímkách při vykopávkách důkazy o tom, že naši středověcí předkové byli ekologičtí a zadní partie osvěžovali mechem. Inu, šetrné město, dalo by se říct. Dneska by za to dostali ekologickou cenu, tehdy to byl prostě standard. A odtud je už jen kousek k názvu, který se přilepil jako… no, jako mech na kameni.
A pak je tu film U nás v Mechově z roku 1960. Družstevní vesnice plná dobrosrdečných postav a kolektivní práce. Kdyby ten film běžel dnes, asi by ho režíroval Zdeněk Troška a Hradečáci by se hromadně stěhovali do jiné země.
Jenže tehdy? Film šel do kin v době, kdy Pardubice přišly o post krajského města a Hradec převzal otěže. A ejhle – pomsta přišla rychle. „Ať si klidně mají kraj, my jim budem říkat Mechov a oni se s tím budou muset naučit žít,“ mohli si říct zhrzení perníkáři.
A tak začala mechová éra.
Nejzajímavější ale je, že Hradečáci se té přezdívky vlastně nikdy moc nezbavili. Místo aby ji hrdě přijali a udělali si z ní značku, tak ji buď popírají, nebo se ušklíbají. Ale kdyby to byli opravdoví lokálpatrioti, nosili by trička s nápisem Mechovák od přírody, na náměstí by stála socha mechu a univerzita by nabízela nový obor: aplikovaná bryologie (věda zabývající se mechorosty) v městském prostoru.
A kdo ví? Třeba jednou přijde den, kdy si Mechov z mechu udělá přednost.
V době klimatické krize a zelených střech by mohl být lídrem udržitelnosti. Vždyť kdo jiný, než město, kde si lidé po staletí utírají pozadí mechem, má k přírodě tak blízko?
Tak tedy, Hradečáci, nebojte se mechu. Přijměte ho. Koneckonců – co je horší? Být Mechovák, nebo Perníkář?
A propos sousedčina neteř kdysi chodila s klukem z Hradce a říkali mu „mechanik z Mechova“.
--------------------------
(autorský letní satirický fejeton, autor je Moravák a nemá nic ani proti Perníkářům ani Hradečákům)
Nota bene v Hradci se odehrával seriál Smysl pro Tumor, ještě s Jiřím Bartoškou, o kterém jsme psali na blogu zde: