Hlavní obsah

Senior (72) : Dýško majiteli bytu - ano. Servírce v restauraci. Nikdy

Foto: Seznam.cz

O peníze jde až v první řadě.

Senior František (72) má jasno: dýško ano, ale jen tam, kde si ho člověk opravdu zaslouží. Například majiteli bytu. Zato číšník? Ten už přece dostal zaplaceno – co ještě chce?

Článek

Zpověď seniora z Blanska

Milí přátelé,
dnes bych se s vámi rád podělil o jednu drobnou úvahu ze života. O spropitném.

Ne, nebudeme si hrát na americké filmy, kde číšník při každé sklence vody očekává dvacet procent navíc a ještě úsměv. Budeme, jak je mým zvykem, uvažovat česky. Po našem.

V klidu, s ponožkami vytaženými do sandálů, sedíce na balkoně panelového domu s výhledem na anténu sousedů, která se naklání podle směru větru i politiky.

Je mi dvaasedmdesát. A jsem, jak se říká, stará škola. Ta škola, kde se ještě učilo škrabat husím brkem, kde se chleba jedl s máslem, ale máslo jenom o Vánocích.

A taky stará škola, kde se za práci platilo jednou. Ne dvakrát. A už vůbec ne třikrát.

Když jdu do restaurace – tedy pokud se odvážím, neboť i mé srdce má své limity a ceny meníček dnes připomínají výpis z hypotéky – rád si dám něco teplého.

Polévku. Třeba vývar.

A když mi jej ukrajinský mladík v košili přinese, postaví přede mne a bez většího zájmu odkráčí, jsem rád. Ale proč bych mu za to měl dávat ještě peníze navíc?

Copak mi polévku uvařil? Copak mě něžně poplácal po rameni a řekl: „Tady, pane, s láskou, jak by to udělala vaše babička“?

Ne. On mi ji jen donesl. A dostal za to mzdu. A mzdu dostává, jak se patří, čtrnáctého, a na pásce má možná víc čísel než já telefonních kontaktů.

A to už něco znamená, protože jsem zažil ještě pevné linky!

Bytové dýško

Ale abych nebyl nespravedlivý – výjimky existují. Například můj pan domácí. Majitel bytu. Ten milý člověk, který mi měsíc co měsíc připomene, že bez jeho stěn, stropu a podlahy bych spal pod mostem. A tak mu s radostí přihodím k nájmu dvacet, někdy i třicet procent navíc.

Říkám tomu bytové dýško. Je to můj způsob, jak mu poděkovat za to, že mě nenechal stát s kufrem před Albertem nebo pod Macochou.

Někteří přátelé se mi smějí. Prý jsem starý blázen. Prý jsem si spletl dýško s výpalným. Ale copak to není to samé? Alespoň u nájmů?

A navíc – dělám to jednou měsíčně. Nikoli třikrát denně, jako kdybych měl sponzorovat celý personál kantýny či kavárny.

Závěrem

Takže, přátelé – dýško? Ano. Ale s mírou. A tam, kde je skutečně zasloužené.

A pokud se jednou stane, že mi číšník donese guláš, u toho mi zalepí složenku na elektřinu a ještě mi vynese koš, pak mu dám spropitné s radostí. Ale do té doby? Dovolte, abych zůstal v klidu, zaplatil přesně a odešel s čistým svědomím – i peněženkou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz