Článek
Přelomová studie otřásla základy moderní vědy (a zdravého rozumu)
Praha u Brna – Svět vědy je v šoku.
Výzkumný tým z Masarykovy univerzity přišel po letech náročného bádání s objevem, který může změnit způsob, jak nahlížíme na lidské chování během spánku. Ano, čtete správně: většina lidí spí se zavřenýma očima. Výsledky této studie doslova rozlepily oči celé akademické obci.
„Bylo to nečekané. Původně jsme chtěli zkoumat vliv barev povlečení na kvalitu REM fáze,“ uvedl hlavní autor studie doc. PhDr. Dušan Ospalý, Ph.D., během tiskové konference, kterou většina novinářů prospala.
„Ale pak jsme si všimli, že testované subjekty měly během spánku zavřená víčka. A nebyla to náhoda.“
Studie, která trvala tři roky a stála přibližně 18 milionů korun (z čehož 12 milionů padlo na kávu a bagety), sledovala 43 dobrovolníků, z nichž 38 spalo se zavřenýma očima, tři se snažili spát s očima otevřenýma (údajně kvůli TikToku) a dva usnuli už při čtení informovaného souhlasu.
Výsledky vědce zaskočily natolik, že je publikovali ve vědeckém žurnálu „Journal of Obvious Phenomena“, kde se objevují pouze ty nejvíce převratné samozřejmosti. Vedle článků jako „Voda je mokrá“ a „Strop bývá nahoře“ si tak brněnský tým vysloužil zasloužené místo na piedestalu zbytečného výzkumu.
Zpráva se okamžitě stala virální. Lidé na sociálních sítích reagovali smíchem, údivem a v některých případech i pokusem o vědecké ověření – například studentka prvního ročníku psychologie potvrdila, že její spolubydlící „fakt čumí ve spánku do stropu, a je to děsivý“.
Ministerstvo školství přislíbilo další finanční podporu. „Je důležité podporovat výzkum, který odpovídá na otázky, které si nikdo nepoložil,“ uvedl tiskový mluvčí úřadu Bc.et Bc. František Leháro, Dis.
Vědecký tým už mezitím připravuje pokračování. Chystá se prozkoumat, zda lidé během jídla skutečně otevírají ústa, a zda se při běhu pohybují nohy.
Výsledky se očekávají do roku 2028, případně dřív, pokud si výzkumníci odpočinou po náročném spánkovém projektu, se zavřenýma očima, pochopitelně.