Článek
Nedávno toto téma mj. zvedli lidé ze strany Motoristé sobě.
V minulosti byla součástí života mnoha mladých mužů, ale s postupem času a změnou bezpečnostní situace byla v mnoha zemích zrušena nebo pozastavena.
V tomto článku se stručně „novinově“ podíváme na argumenty pro a proti obnovení povinné vojenské služby.
In medias res: Argumenty pro obnovení povinné vojenské služby:
PRO hovoří dozajista argument za posílení národní obrany. V době rostoucích globálních hrozeb by povinná vojenská služba mohla zvýšit počet dostupných vojáků a posílit obranyschopnost naší země. Dalším pomyslným „pluskem“ je určitě výchova k disciplíně a odpovědnosti mladých mužů a žen.
Předpokládáme, že dnes by vojenská služba byla spravedlivě pro obě pohlaví, tak jako třeba v Izraeli. A nikoliv diskriminačně pouze a jen pro jedno z nich.
Vojenská služba může mladým lidem poskytnout příležitost naučit se disciplíně, týmové práci a dalším dovednostem, které jsou užitečné i v civilním životě.
Psychologové a sociologové za klad povinné vojenské služby počítají i posílení sociální integrace.
Ergo kladívko, dlouhodobější setkání kluků a holek z různých sociálních, ekonomických a kulturních prostředí během vojenské služby může podpořit soudržnost společnosti a snížit sociální rozdíly. Samozřejmě ne absolutně, ale do jisté míry by to mohlo pomoci smazat rozdíly.
V rámci fair-play nutno uvést i argumenty proti obnovení povinné vojenské služby. Finanční náklady: Udržování velké (větší) armády by vyžadovalo vyšší finanční prostředky, které by mohly být využity v jiných oblastech, jako je školství, výstavba dálnic a vysokorychlostních železnic nebo zdravotnictví.
Dalším mínusem je narušení či dočasné omezení osobní svobody. Povinná vojenská služba ze své prapodstaty vždy omezuje individuální svobodu. A může být mladými liberály a liberálkami vnímána jako nucená práce, což je v rozporu s principy demokratické společnosti a právního státu (Rule of Law).
Vojenští experti uvádějí, že za další nemalé mínus povinné služby musíme pokládat i nižší efektivitu (ne)moderní „branecké“ armády:
Jak známo, dnešní moderní armády se stále více spoléhají na profesionální vojáky s vysokou specializací. Povinná služba by mohla vést k méně efektivnímu využití zdrojů a snížení celkové efektivity našich ozbrojených sil.
Debata o obnovení povinné vojenské služby je komplexní a zahrnuje mnoho aspektů, od národní bezpečnosti po omezení individuální svobody. Aktuálně se kloním k udržení dnešního modelu, tedy profesionální armády.
Ve zkratce napsáno, dnešní globální situace není jednoduchá, ale kdy vlastně byla? Nicméně nepanikařme, a nepřilévejme neuváženě nyní oleje do ohně. A to ani v podobě zbrklého zavedení povinné vojenské služby. A kdo ví, zda na ni máme vůbec i peníze.
--------------------
(psáno pro deník Právo)