Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Každý rok jiná obtížnost přijímacích zkoušek a maturit. Podivné

Foto: pexels

Zkoušky, přijímačky, přípravné kurzy, jak se v tom vyznat. Každý rok jinak?

Článek

Před nástupem na střední školu nebo učiliště, musí žáci základní školy skládat přijímací zkoušky. Až sem to zní logicky. Ano, vybereme si pro naši školu úspěšné žáky a budoucí studenty a ti, kteří při zkoušce neuspěli, musí vzít místo ve školách či učilištích, které zbylo. To taky zní logicky.

JENŽE!

Jednou je v přijímačkách lehčí matematika, jindy zase čeština. Další rok to může být třeba opačně. Proč? Přijímací zkoušky mají mít nějaké stálé parametry a nastavenou obtížnost. Proč by se to každý rok mělo měnit? Není k tomu důvod. Je to nefér vůči žákům, kteří se chtějí dostat na vybranou školu. A zrovna v době jejich zkoušek, je jeden z testů obtížnější, než byl v loňském roce.

Příprava k přijímačkám a maturitám. Velký byznys, nebo ne?

Příprava na přijímací zkoušky má probíhat v základních školách. Děti mají být připraveny ze školy. Maximálně pro ně škola připraví jakési shrnutí a soustředěné opakování. Pak už jdou jenom ke zkouškám. Tak to kdysi bývalo, žádné extra přípravné kurzy, které musí platit rodiče. Připravila nás škola, v posledním ročníku jsme chodili opět jen do své školy a zdarma na extra výuku, kde jsme si spíše opakovali už naučené učivo.

Dnes jsou v testech věci, které se třeba žáci základních škol ani neučili, nebo jenom okrajově. Jak je tohle možné? Asi tak, že v současné době je příprava k přijímačkám obrovský byznys. Dokonce vycházejí nové a nové publikace na přípravu k přijímačkám. A přece je čeština a matika pořád jenom jedna, nebo ne?

Stejně tak je velký byznys příprava k maturitě. V mnohých školách v posledních ročnících probíhají jen přípravy na maturitní slohy, ústní zkoušky, testy. Dobře, ať probíhají, škola má za úkol své studenty připravit na závěrečnou zkoušku, maturitu. Ale proč i tady je jeden rok maturita z angličtiny snazší, než byla vloni. A s češtinou je to stejné.

Maturita skládaná po kouskách. Proč?

A to nemluvím o tom, že části maturity může student opakovat. Prostě maturitu dodělá po částech, po kouskách. My jsme měli maturitní písemky. Rozsah byl minimálně 4 strany A4. Zvládli jsme to. Potom byla ústní část a buď jsi udělal, nebo ne. Pokud ne, byl opravný termín v září. Pokud ani tam jsi neuspěl, bylo možné opakovat ročník a jít opět k maturitě.

Dnes tedy každý rok jiná obtížnost, proč? Asi proto, aby mohly vycházet další a další příručky k přípravě na maturitu. Kniha se jmenuje třeba: Maturita z angličtiny pro rok 2025. To jako chtějí autoři tvrdit, že angličtina v předchozím roce byla jiná. Ne, je pořád stejná, ale nová příručka za cca 780 Kč, to se vyplatí, no ne?

Reforma školství, co nám přinese?

Prošla reforma ve školství, maturitu a zřejmě i přijímačky čeká nový kabát. Jak to bude vypadat, teprve uvidíme. Třeba už nebude dvojí metr – tedy různá obtížnost v různých letech. Uvidíme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz